Recensies De vegetatie van Midden- Zeeland - een beeld van natuurwaarden Enkele weken geleden verscheen „De vegetatie van Midden- Zeeland", een uitgave van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland. De eerste indruk die deze uitgave maakt, is die van een wetenschap pelijk rapport. In de inleiding wordt echter duidelijk gemaakt, dat het rapport zich richt op een breed publiek. En terecht, want het heeft heel wat te ver tellen. Om het in één zin samen te vatten er wordt in aangetoond, dat Midden-Zeeland een belang rijke plaats inneemt in de Nederlandse flora en vegetatie. Helaas is echter het taalgebruik in het hele rapport nog al technisch van aard. Niet voor elke burger of boer zal het dan ook als een roman te lezen zijn. Wellicht was het beter geweest om verschillende termen uit de ecologische weten schap in een verklarende woordenlijst op te nemen. Want nu zullen „extensieve be weiding", „reliëfrijke graslanden" en „aspectbepalend" niet voor iedereen heldere begrippen zijn. Daarentegen ontnemen de illustraties dit rapport elke dorheid. Uit de kaartjes is bijvoorbeeld gemakkelijk af te lezen hoe uniek de Zuidbevelandse dijken zijn binnen Nederland: de gras lathyrus komt nergens zo veel voor als hier envoorde ruige an j er geldt het zelfde. De wollige distel komt zelfs verder nergens in Nederland voor. De kaartjes zijn wat dat betreft veelzeggend en ook de foto's geven op goede wijze aan waarover in de tekst wordt gesproken. De opbouw van het rapport is zo, dat de verschillende vegetatie typen systematisch onder handen worden genomen. Achtereen volgens krijgen deze een beschrij ving en een overzicht van voor komen, natuurwaarde en het bijbehorende beheer mee. Het rapport geeft dus niet alleen een droevig beeld van de achter uitgang van de natuurwaarden. Veel meer op de voorgrond treden de mogelijkheden door middel van het juiste beheer de natuurwaarden in stand te houden of zelfs te vergroten. Vooral deze verbanden tussen beheer, vegetatietype en ook de daarin voorkomende planten maakt dit werk tot een boeiend en bijzonder leerzaam naslagwerk. Daarnaast is belangrijk, dat door deze publicatie in het vervolg de provinciale en plaatselijke politici alsmede de agrarische organi saties niet meer om de nationale of zelfs internationale betekenis van sommige natuurgebieden heen kunnen. De prachtige vegetatiekaart die is bijgevoegd biedt hen daarbij ongetwijfeld veel gemak. Een andere belangrijke verdienste van de PPD mag niet worden vergeten. Dat is het samenstellen van een vrij volledige lijst van de in Midden-Zeeland voorkomende planten met hun mate van voor komen. Voor de meeste planten kan men dus aflezen hoe zeld zaam of algemeen deze in het beschreven gebied zijn. Wel zijn er enkele kleine opmerkingen over de plantenlijst te maken. De Nederlandse plantenamen wijken hier en daar af van de gangbare benamingen en zijn daardoor niet in een moderne flora terug te vinden (beemdvossestaart, zachte klis, basterddovenetel). De begeleidende wetenschap pelijke namen bieden een beter aanknopingspunt. Ook taal kundig maken de Nederlandse namen soms een wat slordige indruk. Verder blijven enkele vraagtekens onverklaard. Maar dit zijn details. De genoemde ver diensten maken het tot een belangrijk en gedegen document voor een ieder die op een of andere wijze met het wilde groen in dit gebied te maken heeft of ermee te maken wil krijgen. Met belangstelling wachten we het rapport over Zeeuws- Vlaanderen af. De vegetatie van Midden-Zeeland, Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland, november 1983, 77 pagina's plus vegetatiekaart. Prijs f 15,—, verkrijgbaar in de betere boekhandel. door Jan-Willem Jongepier

Wantij | 1984 | | pagina 19