Inhoudsopgave De beplanting van Walcheren É..J i I Instroom 2 Gevaren op weg en water door Hans Bannink en Jan-Willem Jongepier Veiligheid - kans en gevolg 4 door Hans Bannink en Jan-W illem Jongepier Milieu en veiligheid zijn nauw met elkaar verbonden; maar wat is veiligheid als je kijkt naar de mogelijke gevaren, risico's en schade waaraan ieder blootstaat? De Hooge Platen: pionieren op een zandplaat 5 door Chiel Jacobusse Recreatie: niet alleen zonneschijn 7 door Jan de Vries en Marten Wiersma De paden op.... de lanen in 10 door Lisette Boot Enkele mogelijkheden om er van de zomer op uit te trekken in het Zeeuwse Cultuurpagina 12 door Han ter Keurs Gevaarlijke stoffen bij u thuis 14 door Jos Derks Iedereen komt thuis dagelijks in aanraking met gevaarlijke stoffen. Om welke stoffen gaat het en enkele alternatieven. Korte berichten en mededelingen 16 Agenda 8 Recensies 19 INSTROOM Al eerder maakte de redactie kenbaar blij te zijn met reacties van lezers. Een in gezonden brief of copij is van harte wel kom. Dit is namelijk één van de geringe mogelijkheden om als redactie iets van de lezers te horen. In de rubriek met de titel INSTROOM hebben we in dit nummer een ingezonden brief geplaatst. Indien er regelmatig ingezonden brie ven binnenkomen zult u deze rubriek vaker aantreffen. Wie schrijft? Naar aanleiding van inu artikel in Wantij nr. 2 betreffende de kaalslag van Walcheren, hoop ik dat het niet alleen blijft bij de slotzin: „Meer respect voor de beplanting zou het Wegschap niet misstaan", maar dat de natuurbeschermingsorganisaties waarvan uw blad de spreekbuis is, zorgen dat de subsidiekraan waarmee een nieuwe ramp over Walcheren aan het voltrekken is, zal worden dichtgedraaid. Alleen daar hebben de vernielers pas echt respect voor! Defoto bij het betreffende artikel geeft maar een zéér zwakke indruk van de werkelijke kaalslag. U moet maar eens rijden vanaf Middelburg via de Breeweg naar Koude- kerke, pas dan is goed zichtbaar hoe de werkelijkheid is, omdat het eerste deel van dezefraaie binnenweg in onderhoud is bij de gemeente Middelburg 'die de begroeiing nog geheel intact heeft gelaten). Na ca. 1 km komt dan de zeer abrupte overgang wat door 't Wegschap „gesnoeid" is. Werkelijk onvoorstelbaar. Alle flinke bomen zijn weg, niet alleen de wilgen maar ook de dikste essen. Tevens alle struiken zoals: meidoorn, sleedoorn, Spaanse aak, vlier, roos, krenteboompje, vogelkers etc. etc. Er is geen vogel te horen of te zien. Er heerst doodse stilte. De beplanting van Walcheren is niet zomaar een beplanting maar een levend monument van het goede in de mens als overwinning op het kwade. Door de Stichting Nieuw Walcheren is kort na de oorlog een (zeker voor die tijd) vermogen bijeengebracht om Walcheren weer van boynen en struiken te voorzien, onder de pakkende slogans:Voor een be vrijd Europa en verdronken Walcheren" en Plant een boom op Walcheren Voor f 2,50 werd er dan een certificaat uitgegeven. Binnen enkele maanden waren reeds 80.000 rijksdaalders binnen. Ook uit 't buitenland werd nogal veel ontvangen, o.a. uit België. Zo werd bijv. het park Tooren- vliedt" te Middelburg ingericht door het uit België ontvangen geld als dank voor hetgeen de Zeeuwen tijdens Wereldoorlog I voor Belgische vluchtelingen hebben gedaan. Ik hoop dan ook vurig (en velen met mij, zo bleek uit de vele reacties die ik heb mogen ontvangen van de PZC- lezers op mijn stukje tegen de kaalslag in genoemd dagblad op 29 maart j.l.) dat door de Zeeuwse natuurbeschermingsorganisaties alles in het werk wordt gesteld om aan de vernie lingen een halt toe te roepen! J. C. Wedts de Swart //- Middelburg W- ■f Het artikel in W an tij nr. 2 was slechts een afspiegeling van wat er achter de scher men gaande is op dit gebied. De stand van zaken is zo, dat er thans een afspraak is gemaakt tussen de Vogelwerkgroep Walcheren en het Wegschap. Intussen wordt er tevens via andere kanalen getracht het Wegschap tot een wijzer beleid te brengen. Mede naar aanleiding van een brief van Wedts de Swart aan gedeputeerde Boersma heeft deze geantwoord, dat hij GS gaat voorstellen met het Wegschap overleg te openen. In het antwoord deelt hij tevens mee de bezorgdheid van Wedts de Swart en anderen te delen. Weliswaar heeft het Zeeuws Coördi natieorgaan geen directe rol hierin ge speeld, indirect is die rol er wel degelijk geweest. Zij blijft de zaak met aandacht volgen. Onlangs nog is gebleken, dat er op nieuw met een verticale maaibalk mid den in het broedseizoen is gesnoeid. Destijds is van de zijde van het Wegschap ontkend, dat dit nog gebeurde of zou gebeuren.

Wantij | 1984 | | pagina 2