nuu Pionieren op een zandplaat De Hooge Platen een zandolaat I lil i Het beheer 5 DOOR CHIEL JACOBUSSE Wie met de veerboot Missingen-Bres- kens meevaart, kan oostelijk van de vaarroute nog juist een glimp opvan gen van een uitgestrekt complex van slikken en zandplaten: de Hooge Pla ten. Dit natuurgebied is sinds 1978 in beheer bij de Stichting Het Zeeuwse landschap. Uit allerlei onderzoeksgegevens werd ruim tien jaar geleden steeds duidelijker, dat de Hooge Platen een gebied vormen met een grote natuurwetenschappelij ke betekenis. Reeds kort na 1950 ont dekte men dat het gebied fungeerde als ruigebied van de bergeend. Vogeltelling- en in het begin van de zeventiger jaren brachten aan het licht, dat de Hooge Platen voor een groot aantal vogelsoor ten een rust- en fourageergebied van internationale betekenis vormen. Met name verschillende steltlopers bereiken er zeer hoge aantallen. Bovendien werd ontdekt, dat de Hooge Platen een functie hebben als slaapplaats voor riet en kolganzen. Als klap op de vuurpijl volgde de ont dekking van broedende dwergsterns op het hoogste deel van het gebied, de Bol. De dwergstern is in heel Europa een sterk bedreigde vogelsoort. In Neder land was het aantal broedparen terugge lopen van meer dan 1000 paren in de eerste helft van deze eeuw tot circa nog maar 50 paar in het midden van de jaren zestig. De oorzaken zijn het verloren gaan van geschikte broedplaatsen als ge volg van de (strand)recreatie en de wa terverontreiniging. Rond 1970 zette zich een herstel in van de populatie en in 1978 bedroeg het aantal broedparen in Nederland weer meer dan 300. Het bekend worden van de natuurwe tenschappelijke waarde van de Hooge Platen vormde voor het Zeeuws Coör dinatieorgaan al in 1977 aanleiding om de Staat (Dienst der Domeinen) als eige naar/beheerder van de Hooge Platen te wijzen op de natuurwetenschappelijke betekenis van de Hooge Platen. Het ZCO gaf de Dienst der Domeinen in overweging om het beheer van het ge bied over te dragen aan een gekwalifi ceerde natuurbeschermingsinstantie. Deze suggestie werd door Domeinen overgenomen, waarop de onderhande lingen werden geopend met het Het

Wantij | 1984 | | pagina 5