niet alleen zonne schijn Recreatie Natuurt>eschermers kijken met ge mengde gevoelens naar recreanten. Zij misgunnen dan wel niemand re creatiemogelijkheden, maar voelen er veel voor de rijkdommen in de na tuur achter prikkeldraad te bewaren. De keerzijde daarvan is, dat dit land schappelijk weinig waardering zal oogsten. Welkom dus voor recreanten. Alleen: er zijn er zoveel Gemiddeld slaapt iedere Nederlander elk jaar een nacht als recreant in Zeeland (bij elkaar ongeveer 14 miljoen over nachtingen). De dagrecreatie is hierbij niet meegeteld. Gevolg is onder andere, dat de bevolking van de typische recrea tiegemeenten 's zomers ongeveer ver- DOOR JAN DE VRIES EN MARTEN WIERSMA schillende belangen tenminste aan bod komen en bewuste keuzen worden ge maakt. Provinciaal Beleidsplan Kort geleden heeft het provinciebestuur een nieuw „Provinciaal Beleidsplan voor recreatie en toerisme" gepubliceerd, gebaseerd op anderhalf jaar onderzoek van de Grontmij. Daarin fluit gedepu teerde Ventevogel een heel andere me lodie dan door zijn voorganger getoon zet was. Zijn argumenten zijn eerst en vooral: tienvoudigt. Deze situatie is zo gegroeid in de laat ste twintig jaar. Eerst gesteund door alles wat overheid heet; vanaf het midden van de jaren '70 met toenemende ongerust heid gadegeslagen door het provincie bestuur. Pas omstreeks 1980 en na vele plei dooien van natuurbeschermingskant kwam duidelijk op papier te staan, dat nieuwe verblijfsrecreatieprojecten zeker in de kustzone ongewenst waren en dat in de Deltawateren meer planmatig ge werkt moest worden. Zonering was het sleutelwoord. Zowel in de kustzone als op het water moesten naast drukke ook rustige zones voorhanden blijven, voor al vanwege het belang van natuur en landschap. Dankzij gemeentelijk enthousiasme, soms geholpen door illegaal uitbreiden de recreatie-ondernemers zijn die be leidslijnen nog vrij lang dode letters ge bleven. Voor Westenschouwen moest er een eenzijdige ingreep van de rijksover heid (bescherming Kop van Schouwen via de natuurbeschermingswet) aan te pas komen om de wildgroei te stoppen. In de Deltawateren (met uitzondering van de Oosterschelde) is voornamelijk door geldgebrek de toename van jacht havens gestremd. Pas de laatste tijd lijkt de proviciale aandrang op gemeenten om in ieder geval overwogen te werk te gaan, effect te krijgen. Zo hebben de ge meenten Westenschouwen en Oostburg - om twee belangrijke te noemen - be leidsnota's vastgesteld waarin de ver- De surf sport heeft de wind mee de economische crisis en de recreatie sector als een van de weinige aangrij pingspunten om werkgelegenheid te scheppen. Verderenkele warme zo mers waarin veel tentkampeerders geen plaats vonden, een toenemende weer stand tegen de bedilzucht van ruimte lijke ordenaars, een schaduwen vooruit werpende kampeerwet, de groeiende belangstelling voor kamperen bij de boer. Voor al deze argumenten is wel iets te zeggen. Dus is ook wel in te voelen hoe een provinciebestuurder die op het re- creatiebeleid zijn stempel wil drukken, tot de voorstellen komt van het Provin ciale Beleidsplan. Alleen: kiezen vóór deze voorstellen betekent veelal een keuze tégen andere belangen, tegen 7

Wantij | 1984 | | pagina 7