Wordt het knokke (n) in de Zwinstreek? De vermenging van functies is de grootste bedreiging voor dit unieke natuurgebied Natuurgebied Jachthaven Golfterrein Beperkingen Nieuw bestemmingsplan ii DOOR THIJS KRAMER Op de grens met België ligt het be kende natuurreservaat het Zwin. Dit gebied vormt het restant van een diepe geul, die zich zo'n duizend jaar geleden nog tot Brugge uitstrekte en zijn invloed eigenlijk deed geldentot aan de Braakman. In het begin van de eeuw lag de Zwinmonding in een im mense duinvlakte. Aan de Belgische kant werd deze duinengordel voor het grootste gedeelte ingenomen door de uitbouw van de bads tad Knokke. Thans is hiervan tussen Knokke en het Zwinreservaat een belangrijk natuur gebied overgebleven, ongeveer even groot als het Zwinreservaat zelf. In dit gebied treft men nog een ongeschon den overgang aan van strand, duinen en duinstruweel, over bos en weiden naar de achterliggende Zwinpolders, iets dat men verder langs de Belgische kust ver geefs zal zoeken. Alle onderdelen van het complex hebben hun eigen karakter en vooral deze verscheidenheid vormt één van de aantrekkelijkste onderdelen van de Zwinstreek. In februari 1983 kregen de Zwindui nen de bestemming natuurgebied. Dit vormde de afsluiting van een lange actie tegen de plannen van een groep project ontwikkelaars. De plannen hielden in dat in dit prachtige natuurgebied een jachthaven zou worden aangelegd met bijbehorende vakantiewoningen ter grootte van 25 ha. Een aantal mensen heeft zich blijkbaar bij deze „klassering" van het gebied niet kunnen neerleggen. In elk geval doken in het najaar van 1983 weer onheilspellende berichten op. Bur gemeester Lippens (tevens beheerder en belangrijk aandeelhouder van de Com pagnie Immobilière du Zoute, eigenaar van de Zwinduinen, Zwinreservaat en vele gronden in de Zwinstreek), maakte melding van een voorstel om aan het Zwin een voorhaven aan te leggen. Hierbij zou een vijf km lange onderwa terstrekdam moeten worden aangelegd, nodig om de uitschurende werking van de Appelzakdiepte, net voor de kust op het strand van Knokke, tegen te gaan. In het Waterbouwkundig Laboratorium van Borgerhout zouden hiervoor al proeven in uitvoering zijn. In november 1983 werd in opdracht van het Ministerie van Openbare Wer ken een plan met schetsontwerpen voor een jachthaven bij Knokke-Heist uitge tekend. Enigszins in tegenstelling met de voorstelling van zaken van Lippens be vat dit plan als één van de acht mogelijk heden bovendien een „inplanting" van de jachthaven in het Zwinduin zelf. On danks het feit dat dit gebied een de finitieve bestemming natuurgebied heeft, wordt hieraan dus door een Mini sterie voorbijgegaan door te komen met plannen voor een jachthaven, die juist door de bestemming onmogelijk ge maakt had moeten worden. Recent stelde burgemeester Lippens, vermoedelijk als beheerder van de Compagnie, op een bijeenkomst van de Golfclub Knokke, de aanleg van een nieuw golfterrein in het vooruitzicht. Dit terrein moet worden aangelegd ter hoogte van het oude vliegveld van Knokke, juist ten zuiden van het Zwin duin en het Zwinreservaat. Hij kondigde zelfs aan, dat het nieuwe terrein binnen twee jaar afgewerkt kan zijn en worden geëxploiteerd. Ook deze plannen zijn onaanvaardbaar. Het gebied, ook wel de Kleyne Vlakte genoemd, moet omwille van haar eigen karakter binnen het eerder geschetste geheel van de Zwinmonding bewaard worden. De Kleyne Vlakte is evenals de Zwinduinen bestemd tot natuurgebied. In deze bestemming zijn een aantal be perkingen aan de rechten van de eige naars opgenomen, die het aanleggen van een golfterrein in ieder geval wettelijk onmogelijk maken. In deze context kan men zich afvragen waar Lippens het ver trouwen op baseert, dit project binnen twee jaar te kunnen realiseren. Voor de Bond Beter Leefmilieu (BBL), afdeling Brugge-Oostkust, de regionale milieufederatie ter plaatse is duidelijk dat zowel de Zwinduinen als de Kleyne Vlakte integraal behouden moeten blijven. Er kan geen sprake zijn van een eventuele aanleg van een jacht haven in dit duingebied, noch van de aan leg van golfterreinen. Zowel het gewest plan als het klasseringsbesluit geven hiervoor geen wettelijke basis. Bovendien zou deklassering (afwij king van de bestemming natuurgebied) als een nederlaag van de gemeenschaps belangen worden gezien tegenover de belangen van privé-groepen. De moeilijkheden in Knokke zijn in belangrijke mate het gevolg van de sterke verweving van privé-belangen en openbaar ambt. De BBL vraagt daarom de politici hun duidelijke afkeuring te laten horen over deze pogingen natuur gebieden economisch te gelde te maken. Volgens recente informatie is door de gemeentelijke diensten op initiatief van de fractie rond burgemeester Lippens (en in feite indirect door de NV Com pagnie Immobilière du Zoute) een tekst voor een nieuw gemeentelijk bestem mingsplan uitgewerkt. In essentie omvat deze tekst twaalf punten, een opsom ming in één enkel document van wat te Knokke om speculatieve redenen van uit de sector van de projectontwikke laars kon worden gevraagd. Het is op te vatten als een poging veel te vragen om toch wat te krijgen, waarbij de omvor ming van de Zwinduinen tot recreatie gebied het belangrijkste zal zijn. De milieubeweging in de Zwin streek staat opnieuw voor een zware op- gaveB j i -

Wantij | 1984 | | pagina 11