Bescherming roepen en kunnen de belangrijkste plaatsen waar boomkikkers leven be waard blijven. Het is de moeite waard, want in westelijk Zeeuws-Vlaanderen komt de grootste groep boomkikkers van Nederland voor, waarschijnlijk zelfs van de gehele Benelux. Hoe kan men nu aan de bescherming van dit dier en zijn omgeving bijdragen? Ten eerste door zuinig te zijn op de nog aanwezige drinkputten, te voorkomen dat ze gedempt worden en onderhoud plegen waar dat nodig is. Dit kan bij voorbeeld door met de eigenaar of be heerder afspraken te maken over daad werkelijke hulp bij het onderhoud (adoptie, beheersovereenkomst of iets dergelijks). Aanleg van nieuwe putten op geschikte plaatsen of restauratie van ver loren gegane putten loont natuurlijk ook de moeite. In Zuid-Limburg ge beurt dit al op grote schaal, speciaal voor de amfibieënBegroeiingen van wilde planten ongemoeid laten is helemaal niet moeilijk. Slechts wanneer het té ruig wordt en er houtige gewassen gaan op slaan, kan men hier en daar eens wat snoeien of maaien. Probeer maar eens te ontdekken hoeveel soorten insekten op zo'n verlaten plekje leven. Het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen is heel slecht en mag niet worden toegelaten. Het is bovendien onnodig, ook in tuinen. Als u zoveel last van onkruid hebt, pas dan uw beplanting en bestrating aan, zodanig dat u kunt volstaan met schoffelen en wieden. Ver der kan men een steentje bijdragen door zijn stem te laten horen bij inspraakpro cedures. Hierdoor is wellicht te voor komen dat boomkikkers en hun leef omgeving in de toekomst door plano logische ontwikkelingen ernstig bena deeld worden. En wanneer u een boom kikker buiten mocht tegenkomen, laat die dan rustig zitten. Observeer hem goed, en realiseert u zich dat u een waar devol Zeeuws natuurelement bewon dert® 14

Wantij | 1984 | | pagina 14