Agenda Recensies Het zure-regen boek Vogelwacht De Steltkluut organiseert een hutexcursie naar de Jan Dekkershut ten westen van het sluiven- complex te Terneuzen o.l.v. Hans Molenaar. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de Stichting Het Zuid-Hollands Landschap en Staatsbos beheer organiseren een studiedag over het Haringvliet. Infor matie over de aanmelding is te verkrijgen bij het kantoor van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, Noordeinde 60,1243 JJ 's-Graveland, tel. 035-62004 zondag 25 november 1984 Vertrek: 10.00 uur bij de hut. donderdag 29 november 1984. Vogelwacht De Steltkluut organiseert een winterwandeling door de Dekkerspolder en opgespo ten terreinen Axelse vlakte o.l.v. AAbrahamse. Natuurhistorisch Museum Rotterdam heeft een nieuwe tentoon stelling „Deltagebied". Toegang gratis voor Dier gaardebezoekers. Open excursies Saeftinghe zaterdag 8 december 1984 Vertrek: 14.00 uur bij de weegbrug op Axelse Sassing tussen Axel en Sluiskil. Tot 1 mei 1985 Bezoekadres: Van Aerssenlaan 49, Rotterdam (Diergaarde Blijdorp). Openingstijden: dagelijks van 9.00-17.00 uur. 17 oktober 13.00 uur 14 november 13.00 uur Groepsexcursies: Alleen op schriftelijke aanvraag te richten aan: Conservator Saeftinghe, J. Neve, Middelweg 1, 4569 PA Graauw. Geen dag gaat er voorbij of we worden via krant, radio en tv ge confronteerd met het probleem van de zure regen. De verzuring van het milieu is een direct gevolg van luchtverontreinigingen. Hier dreigt een milieuramp van ongekende omvang. In het Zure- regen boek wordt voor het eerst in begrijpelijke taal een compleet overzicht gegeven van de oorzaken, de (verwoestende) gevolgen van de zure regen en de te nemen maatregelen. Met zure regen doelt men op het neerdalen van verontreinigin gen in de lucht die een verzurende werking hebben op de bodem en het water, met effecten op vegetatie, diergemeenschappen en materialen". De belangrijkste stoffen, die verantwoordelijk zijn voor de verzuring van het milieu, zijn zwaveldioxyde, stikstof- oxyden en ammoniak. Deze stof fen worden in grote hoeveel heden geloosd door electri- citeitscentrales, olieraffinade rijen, auto's en bio-industrie. De gevolgen zijn rampzalig. Het begon met massale vissterfte in de vijftiger jaren in de Scandina vische meren. De effecten be perken zich daartoe echter al lang niet meer. Vandaag de dag zijn hele gebieden naaldbos in West- Duitsland, Polen en Tsjechoslo- wakije op sterven na dood. Ook in Nederland zijn de bossen er slecht aan toe. De schrijvers geven een duide lijke uiteenzetting van de effecten op de bodem, vegetatie, oppervlakte- en grondwater en de schade door corrosie. Ruime aandacht wordt besteed aan de maatregelen die nodig zijn om de zure regen tegen te gaan. Daarbij is haast geboden. Zij pleiten voor onder andere een drastische beperking van het gebruik van fossiele brand stoffen en een actief besparings beleid, waarin windenergie en zonne-energie voorrang moeten krijgen, terugdringing van mestoverschotten in de inten sieve veehouderij, stimulering van het openbaar vervoer en be perking van het autoverkeer, het weer dichter bij elkaar brengen van wonen en werken en technische maatregelen. Nederland moet niet wachten tot er binnen de Europese Ge meenschap wat gebeurt, maar een eigen radicaal beleid ontwikkelen. Er zal een soort „Deltaplan tegen de zure regen" moeten worden opgezet om een dam op te werpen tegen de verzuring van onze bodem en bossen. Het Zure-regen boek door Dave van Ooyen en Thijs de la Court. Uitgegeven door Stichting Milieuwinkel (voor Vereniging Milieudefensiej en World Information Service on Energy (WISE) te Amsterdam. 95pagina's, gedrukt op kringlooppapier. Prijs 12,50. In één van de volgende nummers krijgt de zure-regen-problema- tiek uitgebreid aandacht. Bernadette van den Brink

Wantij | 1984 | | pagina 19