Korte berichten en mededelingen YERSEKE MOER Relatienota Beheersplan relatienota Ruilverkaveling Bestemmingsplan Beheersplan reservaat 4 Met het nieuwe besluit luchtvaarttoepassingen bestrijdings middelen heeft de regering, ingaande 1 juni 1984, strengere regels vastgesteld voor het sproeien van bestrijdingsmiddelen met behulp van een vliegtuig. In het besluit wordt nu precies omschreven hoe, waar en onder welke omstandigheden sproeivliegtuigen gebruikt mogen worden. Er bestaat nu een verbod op het sproeien van te kleine of door de vorm ongeschikte percelen, bij te harde wind of te hoge temperatuur, of in nabijheid van natuur gebieden, bebouwde kom, ziekenhuizen e.d. De verbruiker van het te behandelen perceel grond moet nu zelf ook waar schuwingsmaatregelen treffen, een register bijhouden en de gemeente vooraf melden dat er gesproeid gaat worden. De controle op de naleving van het besluit door de ge meenten wordt daarmee gemakkelijker gemaakt, zodat ook meer aandacht aan klachten kan worden besteed. Het bruist van de plannenmakerij in de Yerseke Moer. Voor niet-ingwijden moet het onderhand een ondoorzichtige brij zijn geworden. Daarom nog even de plannen op een rijtje. Om de tegenstellingen tussen landbouw en natuur wat meer in harmonie met elkaar te brengen, heeft de rijksoverheid een nota uitgebracht, die de relaties tussen landbouw en natuur regelt. Op basis van deze nota is de Yerseke Moer bij voorrang aangewezen als een gebied waar beide belangen behartigd moeten worden. Om dit te bereiken is inmiddels in het centrale middengebied van de Yerseke Moer een gebied van ca. 375 ha aangewezen, dat voor zo'n 270 ha ten gunste van onze stichting verworven zal worden. Deze heeft hier inmid dels 130 ha van verworven. Op het resterende gedeelte van 96 ha zal de mogelijkheid worden geopend om zogenaamde be heersovereenkomsten af te sluiten. Dit houdt in dat de parti culiere gebruiker een vergoeding ontvangt, als hij zijn werk zaamheden mede richt op de belangen van natuur en land schap. De begrenzingen van deze reservaats- en beheersgebieden zijn inmiddels definitief vastgesteld. Alvorens de hierboven beschreven beheersovereenkomsten kunnen worden afgesloten, moet er een beheersplan relatie nota worden vastgesteld. In zo'n plan staat precies beschreven welke beperkingen de boer zichzelf eventueel wil opleggen en welke vergoeding daar tegenover staat. Het aflsuiten van die overeenkomsten vindt plaats op vrijwillige basis. Dit beheers plan heeft een inspraakperiode doorlopen. Het plan is in middels definitief. Voor de Yerseke Moer is ook een ruilverkaveling in voor bereiding. In zo'n plan wordt ernaar gestreefd om van het land gemakkelijk bewerkbare en aaneengesloten percelen te ma ken, welke dicht bij de boerderij liggen. Voorts wordt een goed wegennet en een goede waterbeheersing voor de landbouw nagestreefd. Ook aan andere belangen in de streek wordt aandacht geschonken. Het relatienotagebied maakt onder deel uit van het ruilverkavelingsblok, doch er zullen daar geen werkzaamheden worden uitgevoerd. Het voorontwerp van deze ruilverkavelingsplannen doorloopt thans eveneens een inspraakperiode. Na het voorontwerp zal een definitief plan worden opgesteld waarover de gebruikers/eigenaren zullen stemmen. Elke gemeente moet voor haar buitengebieden een bestem mingsplan maken. Het bestemmingsplan is bindend voor de burger en regelt wat wel en wat niet mag gebeuren op de betreffende grond. Het door de gemeente Reimerswaal op gestelde bestemmingsplan voor het centrale gebied in de Yerseke Moer is door de hogere overheid niet goedgekeurd, omdat dit plan onvoldoende bescherming gaf aan de belangen van natuur en landschap. De gemeente is nu bezig een nieuw plan op te stellen. Om tussentijdse ongewenste ontwikke lingen te voorkomen, is een voorbereidingsbesluit genomen. Hierin is ondermeer geregeld, dat van het normale gebruik afwijkende activiteiten aan een goedkeuringsprocedure on derhevig zijn. Zo mogen er bijvoorbeeld geen graslanden worden gescheurd, drinkputten worden gedempt en egalisa- tiewerken worden uitgevoerd. Als stichting hebben wij moe ten constateren, dat dit echter wel regelmatig gebeurt. De gemeente heeft inmiddels toegezegd hiertegen te zullen op treden. Voor de (toekomstige) eigendommen van de stichting maakt Het Zeeuwse Landschap zelf een beheersplan. Zo'n beheers plan wordt op basis van allerlei natuurwetenschappelijke en technische gegevens opgesteld en regelt hoe de stichting ha»r eigendommen zal inrichten en beheren. Dit beheersplan is op het ogenblik in de maak en moet worden opgevat als een intern beleidsplan van de stichting. Onze stichting is bij alle plannen betrokken en tracht in goede harmonie de belangen van natuur en landschap zo goed mogelijk tot haar recht te laten komen. Vooruitlopend op het eigen beheersplan worden de eigendommen van de stichting per seizoen aan plaatselijke boeren verpacht. Aan deze sei zoensverpachtingen zijn met goedkeuring van de Grondka mer beperkingen opgelegd die onze stichting voor een goed natuurbeheer noodzakelijk acht. Een groot deel van het on derhoudswerk in dit reservaat wordt op deze wijze als het ware uitbesteed aan plaatselijke boeren.

Wantij | 1984 | | pagina 4