Ziekteverschijnselen Nieuwe gevaren Component Fluorantheen Benzo(k) fluorantheen Benzo(b) fluorantheen Benzo(ghi) perileen Benzo(a)pyreen Indeno( 123 cd)py reen Totaal ref. mon- mon- gras ster E ster F (in microgram/kilogram) 1583 655 169 70,1 314 131 36,0 6,3 55,2 2,9 94,4 9,8 30,8 2,9 5,3 0,7 0,3 1,5 41,5 2251,6 875,1 Monster E is in totaal 54 maal zo sterk vervuild als het referentiemonster. Mon ster F is in totaal 21 maal zo sterk vervuild. Uit een analyse rapport van de Technische Dienst Zeeuwse Water schappen blijkt dat het totale P.A.K.- gehalte de norm van 0,2 microgram per liter met een factor 30 overschrijdt. Het betreft hier onderzoek van verontreini gingen in watergangen. Prof. Dr. M. Debackere van de Rijksuniversiteit te Gent legt een dui delijk verband tussen de ziektever schijnselen van de koeien en de veront reiniging met P.A.K.-verbindingen en oplosmiddelen afkomstig van Bleijko B.V. Tenslotte zijn door de Stichting Bergschot Centrum voor Onderzoek P.A.K.-verbindingen in een koe aange toond. De conclusie die de familie Verschue- ren uit alle onderzoeksrapporten trekt, is dat de verontreiniging van de wei landen met P.A.K.-verbindingen ver oorzaakt wordt door Bleijko B.V. en dat de verontreiniging ook de oorzaak is van de ziekteverschijnselen onder de koeien. In totaal zijn ongeveer 30 kalveren doodgeboren of geaborteerd (alle koei en die gegraasd hadden op de weilanden direct naast de Bleijko-fabriek). Onge veer 30 koeien zijn gestorven of ernstig ziek geworden door besmetting met deze stoffen. Ook de door Bleijko ge bruikte oplosmiddelen moeten hierop een grote invloed hebben gehad. Onlangs is door Bleijko B.V. een loods gebouwd voor het coaten van riole ringsbuizen. Door de provincie is hier voor een hinderwetvergunning ver leend. Ondanks dat het coaten in een loods gaat gebeuren, vindt de familie Verschueren dat zijzelf, haar dieren en de overige bevolking van Walsoorden toch niet voldoende beschermd is tegen be smetting door oplosmiddelen en P.A.K.- verbindingen. De voornaamste bezwaren tegen de verleende vergunning zijn, dat - gebruikte oplosmiddelen en 10% van de teerproducten (in totaal circa 5-000- 10.000 kg. per jaar) ongehinderd de pa pieren Andreae-filters passeren en in de buitenlucht terecht komen; - een uitgebreid luchtonderzoek zal ont breken, dat moet worden gedaan vóór, tijdens en na het coaten, dichtbij en ver af, waaruit de totale besmetting van de omgeving met oplosmiddelen en PA..K.-verbindingen kan blijken; het luchtonderzoek dient met absorptie- De lozende buren van Verschueren buisjes te geschieden, die al het orga nische materiaal dat in de lucht aanwezig is absorbeert, ongeacht of de stoffen vast, vloeibaar of gasvormig zijn; - naast een uitgebreid luchtonderzoek ook regelmatig grasonderzoek gedaan moet worden in de omgeving van Bleij ko, waaruit de besmetting met P.A.K.- verbindingen op het gras kan blijken. Alleen door beide onderzoeken uit te voeren, kan de werkelijke uitstoot bepaald worden. Tevens kan dan het directe verband met het bedrijf Bleijko B.V. worden aangetoond. Want on danks de genoemde onderzoeksresul taten, vindt de provincie dat een verband tussen de dierensterfte en -ziekte van Verschueren en de uitstoot van Bleijko niet is bewezen® 7

Wantij | 1984 | | pagina 7