Een overzicht van beschikbaar voorlichtingsmateriaal Documentatie Documentaire consulentschap Documentatie Zeeuws Biologisch Museum Onderwijsmateriaal Tentoongesteld DOOR MARTEN WIERSMA Het gaat goed met de natuur- en milieu educatie. Steeds meer groepen en or ganisaties houden zich bezig met activi teiten die tot doel hebben om de waar den van natuur, landschap en milieu onder de aandacht van grote groepen mensen te brengen. Het uiteindelijke doel daarvan is om mensen te brengen tot milieuvriendelijker gedrag en sa menhangend daarmee om een milieu vriendelijker inrichting van de samen leving te bereiken. Al die groepen, organisaties en personen die met natuur- en milieu-educatie bezig zijn, doen dat op verschillende manie ren. Cursuswerk, voorlichtingsprogram ma's, onderwijsprojecten, tentoonstel lingen, diaseries, lezingen. Kortom, er worden veel natuur- en milieu-educatie ve werkvormen ontwikkeld en uitge voerd. In de loop van de tijd zijn bij het con sulentschap natuur- en milieu-educatie en/of bij het Zeeuws Biologisch Mu seum (ZBM) hulpmiddelen verzameld voor het uitvoerend werk. Een groot aantal daarvan is in dit overzicht opge nomen om er gebruik van te maken! Het overdragen van kennis en informa tie in schriftelijke vorm is nog steed een belangrijk middel. Bij manifestaties, bij eenkomsten e.d. is een literatuurtafel dan ook belangrijk. Bij de keuze van het materiaal dient men rekening te houden met de bezoekers; voor onderwijsgeven den, huisvrouwen en jeugdwerkers die nen steeds andere uitgaven gepresen teerd te worden. Bedenk dat overdaad schaadt, dus niet te veel uitgaven presen teren. Zorg altijd voor een paar kleine meeneemfolders, waarin o.a. adressen staan voor meer informatie. onderwerp inhoud groene- Kist met tal van „groene" educa- materialen- tieve uitgaven, o.a. vrijwel alle kist uitgaven van het IVN, geschikt voor o.a. braderieën, stands, enz. grijze- Tal van uitgaven op het gebied materialen- van milieu, energie en afval, voor kist de rest als boven, documentatie- Op het bureau is een grote hoe systeem veelheid informatie-, naslag- en educatief materiaal gecatalogi seerd. Zowel inhoudelijk (na- Fotomateriaal op kunststof In het Z.B.M. kunt u een grote hoeveel heid natuur-educatief materiaal van di verse uitgevers kopen. Tevens kunt u daar gebruik maken van de handbiblio theek. Gerichte vragen kunnen worden beantwoord, waarbij uiteraard porto en kopieerkosten voor rekening van de aanvrager komen. Tevens kan het Z.B.M. in voorkomende gevallen door verwijzen naar bijv. gespecialiseerde diensten. Achtergrondinformatie en diverse catalogi tuur, landschap, milieu) als op werkvorm (onderwijs, cursus werk). In overleg is lenen op be perkte schaal mogelijk, landelijke Het consulentschap en/of ZCO documentatie- onderhouden goede werkcon- centra tacten met bijv. Natuur en Mi lieu, IVN, LSME. Zonodig kun nen wij voor documentatie en informatie doorverwijzen. Ge richte vragen zijn gemakkelij ker te beantwoorden, filmcatalogi Vrijwel alle filmcatalogi op het gebied van natuur en milieu zijn op het kantoor aanwezig. U kunt zelf snuffelen of gericht vragen. ÜHI I "T Ten behoeve van het onderwijs is er veel materiaal. Het uitvoeren van pro jecten op tal van terreinen behoeft dan ook niet moeilijk te zijn. Hou bij het plannen van onderwijsprojecten vooral rekening met de herkenbaarheid voor de leerlingen van de onderwerpen in hun omgeving. Een project over bomen dus niet over mammoetbomen in Noord Amerika, maar over de bomen in straat, park of schooltuin. Zware milieupro blemen mag je voor kinderen best ver klaren. Zure regen bijv. is geen natuur ramp, maar een gevolg van luchtveront reiniging die door mensen wordt veroor zaakt. Je kunt, en mag, van kinderen echter geen oplossing verwachten voor problemen die door volwassenen wor den veroorzaakt. Tot slot: gebruik nooit klakkeloos een kA 10

Wantij | 1984 | | pagina 10