Korte berichten en mededelingen milieu als werkgever lUCmtij actie gemeente gifvrij UJQntlj de total raffinaderij wil een w" hydrocracker bouwen cursus uucmtij Bij de Total raffinaderij in het Sloegebied wil men een hydro- cracker bouwen, een fabriek waarin zware olie-fracties verder worden afgebroken om er nog bruikbare lichtere delen uit te halen. Tegen de milieuvergunningen voor deze hydrocracker stelde VMZ beroep in bij de Kroon. Ook werd een schorsings- verzoek bij de Raad van State ingediend om op korte termijn al een uitspraak te krijgen over de aanvaardbaarheid van de verleende vergunningen. De bezwaren richten zich op de belangrijke toename van de luchtverontreiniging door vooral zwaveldioxyde. De Raad van State heeft alle bezwaren afgewezen. Wel werd erbij gezegd, dat niet geheel uitgesloten moet worden dat de Kroon alsnog zal verlangen dat de zuiveringsinstallaties worden geplaatst. Het gaat dan om verdergaande rookgas reiniging en beperking van de uitworp van stikstofoxyden, alsmede het plaatsen van voorgeschakelde gasturbines. Overigens is gebleken, dat zowel technisch als in ruimte lijk opzicht door Total rekening is gehouden met die moge lijkheden. In januari 1985 organiseren het vormingscentrum „Van Eeghenhuis" en de consulent milieu-educatie een trainings weekend voor vrijwillligers in de natuur- en milieu-educatie. Het doel is kort gezegd het samen werken aan ideeën en vaardigheden op milieu-educatief gebied. -Wat wil je bereiken met milieu-educatie? - Hoe doe je dat? - Wat is het effect van de activiteiten? - Hoe zou het anders (beter) kunnen? De definitieve programma-invulling is ook afhankelijk van de deelnemers. Daarom beleggen we voor het weekend een in troductie-avond. Belangstellenden kunnen informeren bij: Marten Wiersma, 01100-11675, postbus 3 34,4460 AS Goes. Milieu en werk zijn geen vijanden. Integendeel, milieuvrien delijke activiteiten zijn goed voor nieuw werk. Hier liggen dus kansen voor bijvoorbeeld de overheid en grote bedrijven. Maar zeker ook voor kleinere groepen mensen. Zij kunnen hun eigen werk scheppen door milieuvriendelijke bedrijven en projecten op te zetten. Voor die mensen heeft het Landelijk Milieu Overleg (LMO) het informatiepakket „Het Milieu als Werkgever" gemaakt. Het is ook bedoeld voor organisaties die intiatief- nemers kunnen helpen: regionale en lokale milieugroepen, kleinschaligheidsgroepen, Sociale Diensten, vakbonden, Pro jecten Mensen Zonder Werk, enz. Tenslotte is het gericht op de overheid, zowel regionaal en lokaal als landelijk. Het pakket toont het werk van een aantal milieuvrien delijke bedrijven en projecten. Vele vragen komen aan de orde: hoe groot zijn omzet en investeringen, hoe verloopt de samenwerking, hoe profiteert het milieu, enz. De voorbeeld bedrijven en -projecten zijn succesvol en verdienen navolging. Wat zij doen, moet elders ook mogelijk zijnMensen die aan de slag willen, kunnen inspiratie opdoen uit de voorbeelden en verder gebruik maken van veel informatie. Het pakket be steedt tenslotte aandacht aan de vraag wat de overheid kan doen om milieuvriendelijk werk te stimuleren. Belangstel lenden kunnen informeren bij: Marten Wiersma, 01100- 11675, postbus 334,4460 AS Goes. De Vereniging Milieudefensie is in november begonnen met de actie Gemeente Gifvrij. Met deze actie, waaraan plaatselijke milieugroepen overal in Nederland deelnemen, hoopt milieu defensie een beter beleid van de gemeenten met betrekking tot milieugevaarlijk afval te bereiken. De gemeente is de aangewezen instantie om de gifstroom in te dammen. Daartoe moet ze de volgende maatregelen nemen. - De gemeentelijke milieudienst moet veel actiever contro leren of de bedrijven netjes met hun chemisch afval omgaan. Tegen lozers, dumpers en andere viespeuken moeten maat regelen worden genomen. - De gemeente moet een inzameldepot openen, waar be drijven en huishoudens met hun chemisch afval terecht kun nen. Voor de huishoudens zal er een inzamelsysteem opge zet moeten worden, zodat het makkelijk wordt om op een goede manier van giftig afval af te komen. - Er moet een voorlichtingscampagne komen voor huis houdens en voor personeel van bedrijven die met gif werken over hoe dit giftig afval verwijderd moet worden. Kortom: de gemeente moet werk maken van de gifjacht Ook u kunt helpen. - Wanneer u giflozingen bemerkt, meldt dit dan aan een plaatselijke milieugroep en aan het milieuklachtennummer (zie telefoonboek). - Doe mee aan plaatselijke activiteiten tegen de gifstroom. - Maak de actie financieel mogelijk. Stort uw bijdragen op gironummer 10.2000 t.n.v. Vereniging Milieudefensie te Amsterdam o.v.v. „Steun Gemeente Gifvrij". Wilt u nadere informatie over de actie, dan kunt u bellen of schrijven naar Vereniging Milieudefensie, postbus 20050, 1000 HB Amsterdam. Tel. 020-221366. 13

Wantij | 1984 | | pagina 13