Aan het werk Werkgelegenheid het gebied van ruimtelijke ordening en hinderwet (molens, nieuwbouw) moeten weggenomen worden. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat op den duur de energiebedrijven zelf kleinscha lige installaties zullen gaan exploiteren. Dit zal ook door de overheid geregeld dienen te worden. Om een goede organisatie te waar borgen moet er dan een permanente commissie komen, die de ontwikkelin gen op de voet volgt. Zij moet zelfstandig of op verzoek initiatieven kunnen ne men. De Coördinatiegroep Energiebe sparing Zeeland heeft in de afgelopen jaren uitstekend werk gedaan op het gebied van energiebesparing en kleine WKK. Toch is deze te veel afhankelijk van de PZEM. Onze voorkeur gaat daar om uit naar een commissie, die valt on der het provinciaal bestuur. Een stimulerende invloed gaat in de eerste plaats uit van het goede voor beeld van de Provincie zelf. De provincie Friesland heeft uit de opbrengst van elektriciteit een energie besparingsfonds bijeengebracht, van waaruit subsidies, o.a. voor kleine zelf- opwekkers gefinancierd worden. Ge zien de financiële resultaten van de PZEM moet dat in Zeeland ook moge lijk zijn. Er kan meteen begonnen wor den op alle drie genoemde terreinen. Op het terrein van de toepassingen kan men beginnen met het stimuleren van vin dingen die nu al rendabel en betrouw baar zijn of dat worden, als door serie- produktie een aanvaardbare prijs kan worden verkregen. Een alert subsidiebe leid is hier zeer belangrijk. Zeeland is een windrijk gebied, waar volop gelegen heid is voor het plaatsen van kleine en grote windmolens. In combinatie met nieuwbouw, zoals in Noord-Holland is gebeurd, biedt dit zeer goede perspec tieven. Op verschillende plaatsen in Ne derland zijn al verenigingen van molen eigenaars opgericht, die samen één of meer molens willen exploiteren. Klein schalige WECK voor ziekenhuizen, rust huizen, flats e.d. is nü reeds rendabel. Voor zwembaden hebben zonnecollec toren een positief resultaat. Zeeland heeft veel zon: zonneboilers zijn - met de te verkrijgen rijkssubsidie - al toepas baar. Uiterst belangrijk is de woning bouw. Het is noodzakelijk dat daarvoor bindende voorschriften komen. Dit be treft in de eerste plaats de ligging t.o.v. de zon. Het stratenplan legt de ligging van huizen voor vele honderden jaren vast. Verder zijn er voorschriften vereist voor bouwkundige voorzieningen en de installatie van zonnepanelen. Een maximaalgasverbruik van 1000 m'aard gas voor een standaardwoning is een absolute eis. Ook het openbaar vervoer moet niet verwaarloosd worden. De tegenwoor dige overproduktie van olie doet wel eens vergeten, dat de olie ééns - en vrij spoedig - opraakt. Daarom moet het openbaar vervoer bevorderd worden. Helaas wil de regering dit niet inzien. Bovendien zei ik al dat kleinschalige technologie gunstig is voor de werkgele genheid. Dit gaat op voor zowel de fa bricage als de installatie en het onder houd van installaties. In tegenstelling tot grootschalige technieken is deze werk gelegenheid blijvend. Zo wordt het pe riodieke onderhoud van de kerncentra le Borssele voor het belangrijkste deel toevertrouwd aan werknemers van Sie mens. In verband hiermee zal de voorge stelde energiecommissie nauw moeten samenwerken met het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland om prioriteiten vast te stellen. We hopen, dat het besef van de ein digheid van onze fossiele energiebron nen en van uranium de overheid er toe zal brengen het roer te wenden. De toe komst is dichterbij dan het lijkt! In elektriciteitscentrales gaat ruim 60% van alle energie met het koelwater verloren. Bij warmtekrachtkoppeling (WKK) benut men een groot deel van deze warmte, de nuttige op brengst van de gebruikte energie stijgt dan tot 80%. Warmtekrachtinstallatie hij Victoria Vesta in Ede 17

Wantij | 1984 | | pagina 17