Recencies Het bedreigde zeemilieu, de Noordzee Fort Rammekens Ministers van de Noordzeestaten zijn het er tijdens de Noordzee- conferentie in Bremen over eens geworden, dat er een strenger toezicht moet komen op illegale stortingen in de Noordzee. Verder is deze conferentie zeer vrijblijvend gebleven en is er niet echt iets besproken ten gunste van een zuivere Noordzee. In het boekje „Het bedreigde zeemilieu" valt te lezenwatvoor pro blemen zich allemaal voordoen in oceanen en zeeën. De Noordzee is hierbij als voorbeeld gebruikt. Het is dichtbij en allerlei problemen concentreren zich op deze drukst- bevaren zee ter wereld. De duide lijke indeling, de heldere taal en de vele illustraties maken dit boekje voor iedereen toegankelijk die geïnteresseerd is in de Noordzee. Na allereerst de functies van oceanen (en de Noordzee in het bijzonder) beschreven te hebben, komen de schrijvers op de ver vuiling. Vervuilingen via lozingen en dumpingen is slechts één aspect. Ook de vervuiling via rivieren en de atmosfeer krijgen de aandacht. Verder wordt aandacht besteed aan scheepvaart en visserij, aan olie- en gaswinning, aan militaire activiteiten en aan kunst matige eilanden. De problematiek van kunstmatige eilanden is een sprekend voorbeeld, gezien de verschillende belangen die door el kaar spelen. Deze eilanden lijken een oplossing om de druk van industriegebieden op het land wat te verminderen. Maar daarbij ver geten we dan, dat de problematiek wordt verplaats van land naar zee. Daar wonen geen mensen en de problemen zullen ons aan vankelijk niet rechtstreeks treffen. Protesten zijn dan ook vaak gering. De uiteindelijke gevolgen zijn echter niet gering en treffen vaak een zeer groot gebied. Volgens de schrijvers moet er dan ook een meer samenhangend Noordzeebeleid worden gevoerd, dat verder gaat dan plannen en onderzoeken en dat komt met concrete maatregelen. T ot slot komen de schrijvers nog met de waarschuwing, dat bedrei gingen van randzeeën, zoals de Noordzee, een toekomstige bedreiging is voor de oceanen. Het bedreigde zeemilieu, de Noordzee door Tjeerd van Weering en Kees Kramer. Uitgegeven door de Werkgroep Noordzee en de Stichting Ekologie. 120pagina's, ISBN 90 6224 223 5, te koop in de boekhandel. Prijs f 12,—. door Lisette Boot Bij de Stichting Recreatie-Infor matie verscheen onlangs de brochure „Fort Rammekens". Genoemde stichting beijvert zich om belangwekkende facetten van natuur en landschap voor een breed publiek herkenbaar en toegankelijk te maken door middel van publicaties. De brochure behandelt in een vlotte maar niet oppervlakkige stijl, geschiedenis en actuele betekenis van het fort. De schrijvers zijn er in geslaagd om de vele kanten van het fort in hun onderlinge samenhang te laten zien. Geografie, militaire geschiedenis, architectuur en natuurwaarden worden met gevoel voor detail en samenhang beschreven. Daarmee wordt de beschrijving van Fort Rammekens tot een voorbeeld van hoe mensen in verschillende omstandigheden de omgeving, hun milieu, beïnvloeden. Cultuur en natuur zijn op en rond het fort onlosmakelijk met elkaar verbon den. Een bezoek gedurende de zomermaanden, onder leiding van gidsen, is dan ook een geschiedenis-, maatschappijleer-, en biologieles tegelijkertijd. Het is niet verwonderlijk, dat Staatsbosbeheer in samenwerking met natuurgidsen een deel van de kazematten voor educatief gebruik laat inrichten. De brochure is al met al een geslaagde en waardevolle beschrij ving van dit natuurmonument met een rijke historie. Ze is verkrijgbaar in de boekhandel voor 4,93 ofte bestellen: 7,03 (incl. porto) op giro 5632027 t.n.v. SRI Middelburg o.v.v. „Rammekens". door Marten Wiersma

Wantij | 1984 | | pagina 19