c kwik, met een tot 10 maal zo hoog ge halte, springt eruit. Het beruchte cad mium zit tevens veel te veel in en op zeekraal en lamsoor, twee typisch Zeeuwse groenten. Het is dus zeer af te raden ze nog langs de Westerschelde te plukken. Het cadmiumgehalte over schrijdt met een factor 20 tot 30 de norm die aan landbouwgewassen wordt ge steld. En lood, koper en zink doen daar nog een schepje bovenop. Overigens hangt een en ander wel af van de plaats langs de Westerschelde (hoe oostelijker hoe slechter) en van het tijdstip. In het voorjaar - juist het plukseizoen - bevat ten schorregroenten de meeste metalen. Niet alleen de mens, maar natuurlijk ook de schaapskudde in het land van Saef- tinge, wordt in principe bedreigd. Een onderzoek bij overleden schapen lever de echter geen duidelijke aanwijzingen van schade op. Het lijkt erop, dat zware metalen zich niet of maar weinig in de lichamen van schapen ophopen. Baars suggereerde, dat schapen wellicht uit kijken bij wat ze eten, omdat zware me talen mogelijk niet zo goed smaken. Bo vendien is het zo, dat ze in het voorjaar, wanneer de schorreplanten het meest vervuild zijn, door de herder uit voorzorg buiten het schor gehouden worden. In ieder geval hebben deze beesten er tot nu toe geen merkbaar nadeel van onder vonden. Discussie In het middaggedeelte ontstond een fel le discussie, vooral tussen het publiek en de vertegenwoordigers van de Belgische overheid in het forum. Stuitend duide lijk werd, dat men in België voortdurend de verantwoordelijkheid om iets tegen watervervuiling te ondernemen, heen en weer schuift tussen overheid en bedrijfs leven en tussen overheidsinstanties on derling. Vooral het feit dat België een nationale regering heeft, twee gewesten (Vlaanderen en Wallonië) met elk een deelregering en daarnaast nog Brussel met een aparte status, geeft veel verwar ring. Verder stonden de waterverdragen centraal. Die werden in 1975 door België en Nederland voorlopig ondertekend, maar ze zijn nooit definitief geworden. Nu moeten er nieuwe onderhande lingen komen, o.a. omdat het verdrag rond het Nauw van Bath door België is teruggetrokken. Het evenwicht tussen Maximale concentraties van zware metalen in sediment en ongefiltreerd water SEDIMENT WATER mg per kg nabij overschrijding microgram nabij overschrijding droog slib van norm A/B/C per liter van norm A/B/C cadmium 217 Hoechst C 31 Rupel c lood 769 BASF c <100 - c zink 1056 Hoechst B 918 c chroom 253 Bayer B 2355 koper 159 BASF B 76 B alum. 194000 Péchiney - 8670 Bayer - ijzer 46000 Hoechst/PH - 16380 Bayer - mangaan 1561 Rhone P./Bayer - 1500 Kan. Gent-T. - titiaan 754 Kanaal Gent-T. - 10590 Bayer - barium 170 Bayer geen overschr. 91 A lithium 167 Péchiney - 2160 - de verdragen is daarmee ver-stoord. De vertegenwoordiger van de Nederlandse overheid in het forum kon zich niet an ders voorstellen dan dat Nederland in die nieuwe onderhandelingen opnieuw een schone Schelde zal eisen. Tot nu toe heeft zijn minister (Smit-Kroes) het hier overigens laten afweten. Naar aanleiding van enkele vragen kon men nog aardige informatie op doen. Zo werd het eten van paling uit het Kanaal van Gent naar Terneuzen en van mosselen afgeraden en blijken de cad- mium-concentraties in het Scheldewa- ter de laatste jaren terug te lopen. Maar harde toezeggingen voor verdere verbe tering van de toestand bleven achter wege. De slotverklaring riep daarom Ne derland op de Schelde serieus mee te nemen in onderhandelingen over de Waterverdragen en België ook naar de zware metalen te kijken en niet alleen naar huishoudelijk afvalwater. De Schelde is door de publiciteit rond het symposium wel uit de schaduw gehaald, maar de Internationale Schel- dewerkgroep heeft nog een flink karwei voor de boeg, voordat de Schelde van zijn vervuiling verschoond isB Watermonsters van het Fliessende-Welle-onderzoek 4

Wantij | 1984 | | pagina 4