Herinrichting in de Tuin van Zeeland Een tussenstand Landbouwwensen Recreatiewensen DOOR BEN SMULDERS In 1979 werd door de landbouworga nisaties voor Walcheren een ruilverka veling aangevraagd. Als redenen wer den genoemd de inkomens van de Wal - cherse boer, die achterblijven bij die van zijn Zeeuwse collega's, en de on gunstige werkomstandigheden. In sep tember 1982 werd de Voorbereidings commissie Ruilverkaveling Walche ren geïnstalleerd. Nu, na twee jaar, een blik op de stand van zaken. Het landinrichtingsplan heeft te maken met de wensen van landbouw en recre atie en met de verlangens op het gebied van natuur en landschap. Deze zijn of worden in de vorm van deeladviezen ingebracht. We beginnen met de wen sen van landbouw en recreatie en ver gelijken deze daarna met de wensen uit de hoek van natuur- en landschapsbe scherming. De landbouworganisaties op Walcheren (ZLM en CBTB) hebben al in 1976 een knelpuntennota laten verschijnen, geti teld „Walcheren waarheen?". In de nota „Walcheren daarheen" van een jaar erna is vervolgens de richting aangegeven, waarin men de verbeteringen zou willen zoeken. Daarnaast heeft een werkgroep van agrarische jongeren uit de Regionale Agrarische Kommissie (RAK)-Walche ren de brochure „Visie op de Walcherse ruilverkaveling" uitgegeven. Deze stuk ken hebben met elkaar gemeen de wens om de inkomenssituatie in de landbouw te verbeteren. Hierbij wordt gedacht aan verdere mechanisering, waardoor met minder mensen (dus goedkoper) kan worden gewerkt, aan samenwerking en aan verbetering van de werkomstandig heden. Daarnaast wil men de produktie nog verhogen door onder andere ver groting van de bedrijven en ontmenging van gemengde bedrijven. Vooral de maatregelen, die nodig zijn voor het ver beteren van de werkomstandigheden, kunnen van invloed zijn op de natuur en het landschap van het Walcheren van de toekomst. Zo wil men de grond zo dicht mogelijk bij de boerderij hebben, het liefst in de vorm van één kavel. Om dit te bereiken bepleiten de boeren verplaat sing van hun boerderij naar de open poelgebieden (de uitgestrekte weidege bieden in het centrum van Walcheren). Ook wil men percelen vergroten door sloten te dempen en wil men een peilver- laging van enkele decimeters voor nage noeg geheel Walcheren. Overigens zijn de jonge boeren van het RAK met het huidige peil wel tevreden, mits er een beter stuwbeheer komt. Wat het ver keer betreft zijn de landbouwers tevre den met de hoofdwegen. Wel wil men de B-wegen aanpassen aan de eisen van het zware landbouwverkeer (verzwaring van de fundering en verbreding van de ver harding). Uit een oogpunt van verkeers- 1 veiligheid wil men geen bomen en strui ken bij kruispunten en toegangswegen tot erven en percelen. Het deeladvies, dat de openluchtrecre atie bijdraagt aan het landinrichtings plan, constateert terecht dat de duin strook met zijn boselementen, landgoe deren e.d. grote aantrekkingskracht uit oefent op de recreanten. Dit zijn ook juist de gebieden met een grote natuur- en landschapswaarde. Om die waarde niet te zeer aan te tasten, stelt men daar om voor campings en dergelijke land inwaarts uit te breiden. Dit wil men be reiken door wat wordt genoemd een „versterking" van het landschap in de vorm van bosaanplant en door de aanleg van meer voet- en fietspaden. Ook staat er in het advies de wens om stranden beter bereikbaar te maken: meer duin overgangen en uitbreiding van de par- keergelegeheid bij onder andere Dis hoek, Westkapelle, Westhove en Vrou wenpolder. Eventuele uitvoering van deze wensen zal wel sterk afhangen van hetgeen het landschapsadvies binnen kort aan wensen zal laten zien. Verder stelt de openluchtrecreatie de aanleg van een fietspad voor, naast het bestaande pad Vlissingen-Zoutelande en fietspa den langs de Galgeweg, de noordzijde van de campings Oranjezon en Zandput, tussen de Vlissingse-buitenhaven en Fort Rammekens en vanuit Middelburg langs de verschillende watergangen. Ook de fietspaden uit het Provinciale Fietspadenplan ziet men graag gereali seerd, evenals een voetpad langs de oostkreek bij Westkapelle en een rui terpad in de omgeving Domburg/Oost- Oostkreek bij Westkapelle 8

Wantij | 1984 | | pagina 8