Inhoudsopgave 9 Van de redactie Rotganzen Toegenomen aantal geeft de landbouw problemen door Gert-Jan Buth De Weel in de Heerenpolder Een klein, maar fijn natuurgebied door Chiel Jacobusse Cultuurpagina De inpakkunst van onze Zuiderburen Rapport Verdieping Westerschelde uitgediept door Hans Bannink en Jan de Vries 10 Korte berichten en Commentaren 13 Na de kerncentrale: Afbraak of mausoleum? 15 door Hans Bannink Politiek commentaar door... C. van Waterschoot 16 George Sponselee „In Sas moest je ze onder de toog halen" 17 door Thijs Kramer Agenda 19 Recensies VAN DE REDAKTIE In ons vorige nummer kondigden wij u aan, dat voor de laatste keer de namen van VMZ en ZCO in Wantij zouden staan. Vanaf nu is het de Zeeuwse Milieu federatie die in Zeeland alle organisaties en individuele personen bundelt, die zich voor milieu, natuur en landschap willen inzetten. Tot onze en waarschijnlijk ook uw verrassing vindt u vanaf dit nummer ook niet meer de naam van de Stichting Het Zeeuwse Landschap terug. Tenminste niet als mede-uitgever en deelnemer aan de redactie. Uit de evaluatie van de eerste jaargang die we als redactie in december gehad hebben, bleek dat „Zeeuws Land schap" meer ruimte wilde voor artikelen over haar terreinen en activiteiten. Wat de Milieufederatie betreft was dat ook mogelijk, mits de brede formule van Wantij in stand bleef èn mits de mede werking van „Zeepws Landschap" in tijd en financieel gezien op gelijkwaardig peil gebracht zou worden. Van het beëin digen van de samenwerking was ook even sprake, maar niemand achtte dit op korte termijn wenselijk of te verwach ten. Enkele dagen later echter besloot het bestuur van de Stichting Het Zeeuwse Landschap de deelname aan Wantij per 1 januari 1985 te stoppen. De reden? „Wij hebben de indruk dat het huidige blad W an tij de doelstelling van „Zeeuws Landschap" eerder blokkeert dan sti muleert. De achterban van „Zeeuws Landschap" is „groen", wiljneerjnfor^. matie over natuur en landschap en is minder gediend van de actiegerichte milieu-hygiënische bijdragen. Wij heb ben de overtuiging dat de eigen identiteit van „Zeeuws Landschap" onvoldoende tot uiting kan komen in de Wantij-for mule". Deze beslissing, hoe abrupt ook ge nomen, heeft in ieder geval het voordeel van duidelijkheid. Wij betreuren het niettemin, omdat het idee van een breed opgezet tijdschrift, bedoeld voor ieder een die in milieu en natuur in Zeeland geïnteresseerd is, ons nog steeds aan spreekt. Wij zijn ook niet onder de in druk van de argumentatie. Vooral niet omdat men vorig jaar, bij de start van Wantij al had kunnen bedenken en zeer goed wist, dat het nieuwe blad breder zou zijn dan de beide oude. Bovendien kan het dagelijks bestuur zich wel eens ver gissen in haar achterban. Het bestuur van een stichting als het „Landschap" heeft blijkbaar veel ruimte om zelf te bedenken wat die achterban vindt. In dat bestuur zijn de laatste j^rëiiA steeds meer gepensioneerde of nog. werkzame bestuurders en notabelen be -j noemd. Dat heeft zijn nut voor de relatii i tussen „Zeeuws Landschap" en de over heid. Maar bij een kwestie als deze is he funest. Onze indruk is, dat niet dë ach terban van „Zeeuws Landschap" ziel' geroerd heeft," maar dat het stichtings bestuur haar achterban wil vrijwaren var ieder artikel waarin het overheidsbeleic inzake milieu, natuur en landschap kri tisch besproken wordt, hoe fatsoenlij! beargumenteerd dit ook gebeurt. De Stichting Het Zeeuwse Land schap is nu van plan een eigen (kwar taalblad te gaan uitgeven. En laten we geen misverstand in de wereld helpen. Wij wensen „Zeeuws Landschap" alle succes bij het produceren van een hope lijk interessant tijdschrift. Een strikt neu traal natuurblad kan op zich zeker de moeite waard zijn. De Zeeuwse Milieufederatie gaat ge woon door met Wantij. De inhoudelijke opzet en de uitvoering blijven hetzelfde. Wij vinden, dat we over de eerste jaar gang tamelijk tevreden kunnen zijn. We zullen er alles aan doen om de kwaliteit nog te verhogen. Redactie Wantij.

Wantij | 1985 | | pagina 2