s r GRITSTRALEN EN VERFSPUITEN IN RECREATIEGEBIED DETOTALPLAS BINNENKORTGEDEMPT? verworpen. Integendeel. Maar binnen de Milieufederatie horen voorstanders van de plezierjacht niet thuis. Een nieuwe vereniging verdient een nieuw vignet. Op de oproep in het september-nummer van Wantij kwamen wei nig, maar aardige suggesties binnen. Het heeft even geduurd, maar nu is er toch een nieuw plaatje. Het komt van Ben Smulders, voorlichtingsambtenaar in Vlissingen en o.a. actief in de Vogelwerkgroep Walcheren. Zoals kunstkenners weten heeft Mondriaan een paar jaar in Zeeland gewerkt en toen de abstracte kunst ontdekt. Minder bekend is dat het Zeeuwse eilandenrijk hem op het idee van die blokkendoos-achtige schilderijen bracht die hij veel later hel dere kleurtjes gaf en waarvan de kunsthandel zulke vrolijke reprodukties maakt. Misschien is deze theorie ook wel onzin, maar Ben ziet er iets kenmerkends in waar de milieubeweging in Zeeland voor staat, n.l. het behoud van de eigenheid van ieder eiland en van de waterstromen ertussen. gg IS n Shiptronic BV in Bruinisse wil op het recreatie- en jachthaven terrein van Aqua Delta met een ernstig verstorende activiteit beginnen. Door het gritstralen en verfspuiten van het onder watergedeelte van jachten zal een flinke lawaaioverlast ont staan, omdat er weinig of geen geluidwerende voorzieningen worden getroffen. Dit alles gebeurt in een loods, die grenst aan het hoofd gebouw waarin de supermarkt, het restaurant, de wasserette en het kantoor van de havenmeester zijn ondergebracht. Door het natstralen van de jachten ontstaat een slib van grit, verf- resten en bestanddelen van de scheepshuid. Dit moet als chemisch afval behandeld worden en het vervuilde afvalwater kan dan ook niet zomaar via de riolering worden geloosd. Het verfspuiten van teerprodukten en aangroeiwerende verf gebeurt met gebruik van oplosmiddelen, d.m.v. een hoge- luchtdruk-systeem. Het is bekend, dat teerprodukten (epoxy- teer) schadelijke stoffen bevatten, wat ook geldt voor de oplosmiddelen. De lucht in de spuitloods zal worden afgezogen en gefilterd, maar een daarbij gebruikt papieren filter houdt de oplosmid delen niet tegen. Dat betekent, dat voor de directe omgeving gevaar of hinder van ernstige aard voor de gezondheid niet is uitgesloten, ook niet door het stellen van voorwaarden in de gevraagde Hinderwetvergunning. Shiptronic wil het gritstralen alleen in het najaar uitvoeren (ca. 3 weken achtereen). Voor het verfspuiten wordt echter geen bepaalde periode genoemd, zodat dit het hele jaar door kan gebeuren. De Zeeuwse Milieufederatie maakte bezwaar tegen deze uitbreiding met nieuwe activiteiten van Shiptronic, die in een recreatiegebied niet thuishoren. Naast en gedeeltelijk zelfs op het terrein van Total Nederlar B.V. ligt een interessant terrein. Het is ontstaan bij de aanlt van het industriegebied Vlissingen-Oost en wordt door regii nale vogelaars de Totalplas genoemd. Ondanks de planolJ gische bestemming industrieterrein heeft deze tot op hedel met rust gelaten overhoek in Vlissingen-Oost een grote aai trekkingskracht op vogels. Daaraan zijn vooral debet da beschutte ligging vlakbij de Westerschelde, de geringe mat van verstoring en het schone water met vele ondiepten ei brede rietkragen. Voor de vogels vervult het gebied vei functies: - hoogwater-vluchtplaats voor steltlopers, plevieren eJ meeuwen, - rustplaats voor doortrekkers zoals steltlopers, plevieretJ lepelaars, purperreigers en eenden (tot 1500 ex., waarvi 200 talingen, 1100 wilde eenden en 300 andere eendesooi ten waaronder slobeend, pijlstaarteend, krakeend, berd eend, kuifeend, tafeleend, en smient), - slaapplaats voor zwaluwen (500 tot 1000 ex. in het najaar - ruigebied voor een paar honderd wilde eenden, - rustgebied voor blauwe reigers (tot 30 ex.), - broedplaats voor o.a. dodaars, tafeleend, kuifeend, slobeenc rietzanger en bruine kiekendief. Dit alles maakt het gebied bij Total tot een zeer bijzonde Zeeuws gebied. Maar dikke wolken pakken zich samen bove^ de nietsvermoedende bewoners en tijdelijke gasten van di< Totalplas. Bij de aanleg van de Kaloot- en Bijleveldhave«( komen binnenkort namelijk enkele miljoenen kubieke me ters bagger vrij. En wat is er meer voor de hand liggend dan ona met deze gigantische berg een put te dempen, in dit geval dti Totalplas. Dat het havenschap met die gedachte speelt, heef zij reeds in een gesprek met de Vogelwerkgroep Walcherei laten doorschemeren. Planologisch is daar ook geen speld tussen te krijgen. Doel met name natuurbeschermend Walcheren is van mening, da de plas een dergelijk lot niet verdiend. Temeer daar eei gedempte put met maar een oppervlakte van ca 9 ha in dez uithoek van Vlissingen-Oost voor de industrie niet interessan is. Bovendien zal het gebied na demping zeer waarschijnlijl jaren als braak terrein slechts een dorre herinnering aan eet bloeiend vogelleven blijven. De Vogel- en Planologiewerk groep Walcheren zullen er daarom zowel bij het Havenscha; als het Provinciaal Bestuur op aandringen dit stukje natuur eet roemloos einde te besparen. En waarom niet? Tenslotte was e op de plaats waar nu de Oostvaardersplassen liggen eerst eei enorm industrieterrein gepland. 14

Wantij | 1985 | | pagina 16