Onbeperkt houdbaar Colofon De zorg voor het milieu is de laatste jaren, rhin of meer noodge dwongen, steeds belangrijker en ook omvangrijker geworden. Tegen de verontreinigingen van het leefmilieu moet krachtig en actief stelling worden genomen. Met deze encyclopedie van Oosthoek verscheen het eerste, veelomvattende Nederlands talige naslagwerk, dat zich geheel rcht óp hef milieu. Inderdaad is het een compleet handboek over onze omgeving, wat daarin gaande is, wat de bedreigingen zijn en wat er aan te doen is, zoals de ondertitel stelt. Het boek maakt de problemen voor een breed publiek toe gankelijk, al zal de prijs van dit fraai uitgevoerde werk voor welhaast iedereen in deze tijd veel te hoog zijn. Onder eindredactie van Prof. dr. J.G. ten Houten en Prof. dr. H. Gijsels hebben 200 specialisten hun medewerking aan dit naslag werk gegeven. Ruim 25 thema's krijgen een uitgebreide behandeling. Daarnaast werden er zo'n 300 korte definities in opgenomen. Het hoofdbestanddeel bestaat uit 1500 trefwoorden, die ruime aan dacht krijgen. Naast de stand van zaken in Nederland wordt ook de Belgische situatie belicht. Het boek is ruim voorzien van foto's, schema's en duidelijke afbeeldingen. Helaas zal de schrijdende aantasting van ons leefmilieu nog wel eens een herziene druk nodig maken om te zorgen dat de encyclopedie bij de tijd blijft. De uitgave werd mogelijk gemaakt met medewerking van aëTVe'reniging tot Behoud van Natuurmonumenten. „De Oosthoek encyclopedie voor het rmtieu". onder redactie van J. G. ten Houten en Prof. dr. Gtjse. Verkrijgbaar in de boekhandel. 576pag., f 149,50. Een toekomst met duurzame energie Een grondige, kritische studie en tevens nuttige bron van informa tie over de energievoorziening uit duurzame energiebronnen. Kornelis Blok geeft in dit boek antwoord op de vraag of de energievoorziening uit duurzame energiebronnen ook te verwezen lijken is. Daaruit blijkt, dat Nederland binnen 50 jaar helemaal kan overschakelen op duurzame energiebronnen, maar daarbij toch het welvaartspeil van 1980 kan behouden. Er zullen zeker nadelige gevolgen voor natuur en milieu uit voortvloeien, maar die hoeven lang niet zo groot te zijn als wan neer wordt doorgegaan met het huidige verbruik van fossiele brandstoffen en met verdere toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsopwekking. Blok's studie bestaat uit vier delen. Er wordt eerst nagegaan hoe het algemene energie verbruik (in woningen en dienstensector, in de industrie en bij het transport) kan worden teruggedrongen. Het tweede deel bevat een inventarisatie van.de ons ter beschikking staande energiebronnen, met inbegrip vande beperkingen die natuur, milieu en landschap ons opleggen. In het derde deel wordt de aanpassing tussen vraag en aan bod van energie besproken. Dit deel is vooral een technische beschouwing van de diverse soorten energie. Tenslotte volgt een inschatting van de gevolgen, die een duur zame energievoorziening op de samenleving zal hebben. Hier worden de knelpunten op eco nomisch en organisatorisch vlak behandeld. Blok maakt duidelijk, dat ook het gebruik van duurzame energiebronnen beperkingen aan de samenleving zal opleggen. Ook zullen wettelijke voorschrif ten nodig zijn om tot de gewenste situatie te kunnen geraken. „Onbeperkt houdbaar" is een belangrijk boekwerk voor dege nen, die zich onze energie- problematiek aantrekken. Onbeperkt houdbaar" door K. Blok, uitg. Natuur&Milieu, 162 pag. 12,50 incl. verzendkosten. Bestellen door storting op postgin 9933t.n.v. Natuurmonumentent' Graveland. 2e jaargang no. 1 februari 198' Wantij is een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieu federatie. Wantij verschijnt vijf maal per jaar en wordt gratis verstuurd aan leden. Losse nummers kosten 2,50. Redactie: Hans Bannink Lisette Boot Bernadette van den Brink Jan Willem Jongepier Thijs Kramer Jan de Vries Redactiesecretariaat: Postbus 334, 4460 AS Goes tel. 01100-28259 Kopij-inlevering voor Wantij no. 2 vóór 22 maart 198 Bijdragen kunnen in overleg met het redactiesecretariaat worden ingediend. Auteurs zijr verantwoordelijk voor de inhou van hun artikel. Plaatsing in d blad behoeft niet te betekenen, dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie weergeven. Omslagontwerp en lay-out: Ineke Oele, Amsterdam. Drukker: Zoeteweij, Yerseke. ISSN-nummer: 0168-8537

Wantij | 1985 | | pagina 24