V Een klein maar fijn natuurgebied De Weel in Heerenpolder Zoutvegetaties Rijke vogelstand DOOR CHIEL JACOBUSSE zout naar zoet. Waarschijnlijk vanwege de lage ligging daarvan wordt er niet al te kwistig met mest omgesprongen, getui ge het voorkomen van onder andere moeraszoutgras, een soort die zeer ge voelig is voor bemesting. Andere soor ten die op deze overgangen kunnen worden aangetroffen, zijn ondermeer de aardbeiklaver, met zijn op aardbeien ge lijkende vruchten, en de smalbladige rol klaver. Ook de drinkputten die nog in vele weilanden te vinden zijn, zijn zeer de moeite waard. Naast algemene water planten als schedefonteinkruid en zan- nichellia zijn hierin ook kritischer soor- groene bordjes er omheen op hun juiste waarde geschat worden. De Weel in de Heerenpolder, op topo grafische kaarten kortweg „De Weel" genoemd, is in feite geen weel maar een kreekrest. Het is een restgeul van het Schengesysteem, een complex van kreekresten tussen Goes en Wol- phaartsdijk die vroeger in verbinding stond met de Oosterschelde. De Heerenpolder werd ingedijkt in 1649, nadat eerst was onderzocht of eventuele indijking nadelige gevolgen zou hebben voor de scheepvaart. Dat de kreek in het verleden een rol speelde voor de scheepvaart, blijkt uit een nog bestaande verbindingsgeul met het voormalige haventje van Wolphaarts- dijk. Landschappelijk kan de Weel ge typeerd worden als een open waterpartij met riet- en biezenkragen. Rondom de kreek liggen lage, zilte graslanden. Een markant element in het landschap is een dammetje dwars door de kreek, dat opgeworpen is bij de aanleg van de z spoorwegverbinding Goes-Wolphaarts- dijk. Van 1927 tot 1934 fungeerde de g spoorlijn ook voor personenvervoer; na die tijd was het uitsluitend als goederen- g spoorweg in gebruik. In 1942 werd de spoorlijn door de Duitse bezetters op- 2 gebroken. De Heerenpolder Wolphaartsdijk 3 De Weel in de Heerenpolder is één van die talloze kleine natuurgebiedjes die t Zeeland rijk is. Met elkaar behoeden ze de Zeeuwse polders niet alleen voor j' eentonigheid, maar maken deze zelfs c bijzonder aantrekkelijk. Bij het grote publiek zijn dergelijke kleine reserva ten vaak alleen bekend van de wat ha telijk aandoende bordjes met het op schrift „Geen vrije toegang". Want juist in kleinere reservaten is de levensge meenschap vaak dermate kwetsbaar, dat openstelling voor het publiek niet verantwoord is. Hopelijk kan dit artikel ertoe bijdragen, dat niet alleen het be schreven gebied, maar ook de bekende zijn bloeiwijze inderdaad doet denken aan een fabrieksschoorsteen. Hoewel het grootste gedeelte van de aanwezige graslanden bemest wordt, kunnen de zilte begroeiingen zich goed handhaven. Helaas kan dat niet van de zoetere ge deelten gezegd worden. Als gevolg van jarenlange intensieve bemesting is de flora hier sterk verarmd. Toen in de jaren zestig de eerste aankopen in het gebied plaatsvonden, was er eigenlijk nog maar weinig bekend van de rampzalige gevol gen van het moderne landbouwbedrijf. De destijds aangekochte delen werden dan ook - vrijwel zonder beperkingen - gewoon verpacht: dat bracht weer geld Een groot deel van de laagliggende gras landen is begroeid met zoutplanten. Zeekraal, zeeaster, schorrekruid en strandzoutgras: het zijn'allemaal soorten die herinneren aan het verleden van deze kreekrest met invloeden van het zeewa ter. Vrij bijzonder is het veelvuldig voor komen van zeeweegbree en dunstaart of schoorsteentje, een grassoort die met in het - matig-gevulde - laatje. Het is daarom extra verheugend, dat Het Zeeuwse Landschap in 1984 hier een belangrijk stuk grasknd/wcTtfm; kon verwerven. Daarop kan het beheer aan de huidige inzichten worden aangepast, wat inhoudt dat er in ieder geval geen bemesting of bespuiting zal plaatsvin den. wat voor de botanicus nog wel zeer de moeite waard is, zijn de overgangen van ten als zilte waterranonkel en onge- doornd hoornblad te vinden. Voorts komen er amfibieën, onder andere rug- streeppad en kleine watersalamander, in de drinkputten voor. Toen het Zeeuwse Landschap de eerste aankopen in De Weel deed, was het gebied al bekend om zijn rijke vogel- 7

Wantij | 1985 | | pagina 9