dhr. L. A M. Elenbaas Lokatiekeuze opslaggebouw radioactief afval Het stedelijke milieu is over het algemeen arm aan natuurlijke elementen. Wat de vogels betreft komen er vrijwel alleen soorten voor die weinig eisen stellen aan hun omgeving, zoals huismussen en kokmeeuwen. De gierzwaluw is in dit opzicht een uitzondering. Als insekteneter is deze soort verplicht jaarlijks de tocht naar het zuiden te ondernemen, waarbij de 1 evenaar ruimschoots wordt overschreden. Van oudsher was de gierzwaluw een broedvogel van hol letjes in bomen of grotten. De mens heeft de vogel een nieuw toevluchtsoord aangeboden, waarbij de gierzwaluw zich ook als kolonievogel kan blijven manifesteren. De oude nestplaat sen werden gelaten voor wat ze waren en de gierzwaluw verbond z'n lot geheel aan de mens door als medebewoner in l te trekken onder dakpannen of andere gaatjes. Bij de bouw of renovatie van huizen en andere gebouwen let men tegen- t woordig bewust op het dicht maken van alle hoekjes en gaten. :f Daarmee dreigt voor de gierzwaluw de nestmogelijkheid ver- j loren te gaan. Dit heeft de Vogelwerkgroep Walcheren ertoe gebracht een brochure uit te brengen over de huisvestingsproblemen van de gierzwaluw. Indezebrochure worden verschillende mo gelijkheden belicht om de nestgelegenheid te behouden door b.v. het inmetselen van neststenen of het plaatsen van speciaal ontwikkelde dakpannen. De werkgroep heeft zich met deze brochure gericht tot architecten, woningbouwverenigingen en de gemeentelijke overheid. De woningstichting BASCO werd enkele broedstenen aangeboden. BASCO heeft zich bereid verklaard deze nestge legenheid voor de gierzwaluw in haar renovatieplan „Oud goed wonen" in Vlissingen te verwerken. Bij de nieuwbouw vorig jaar van het gemeentehuis van Oostburg zijn op verzoek van 'tDuumpje een zestal nest stenen voor de gierzwaluw verwerkt. Of het stedelijk milieu deze schreeuwlelijk zal behouden, hangt voor een deel af van de navolging die deze goede initiatieven krijgen. De brochure is te bestellen door overmaking van 2,50 op gironr. 532497 van Vogelwerkgroep Walcheren, Middelburg onder vermel ding van „Gierzwaluwenbrochure". oor de commissie LOFRA is aan het )llege van GS een technisch advies ge- aagd over de geschiktheid van een ietal lokaties in de Provincie Zeeland, aast een aantal lokaties in andere pro- cies. Het betreft hier lokaties voor n geschikte opslagplaats voor de ver- erking en opslag van laag- en middel- tief afval, alsmede de opslag van kern- lijtingsafval en/ofbestraalde splijtstof elementen, vsi Bij de selectie is uitgegaan van een ntal criteria. De voornaamste hiervan in: het gaat om een normale industriële activiteit, b. hoewel uit milieu- en veiligheids oogpunt niet nodig, wordt in verband met de vermoedelijk te verwachten risicobeleving door de bevolking ge dacht aan een plaats die direct grenst aan woonbebouwing en op niet te korte afstand van een waterwinge bied. nodig is een terrein van ca. 30 ha., dat praktisch geheel zal worden be bouwd. In de antwoordbrief aan de commissie LOFRA delen GS mede, dat Amestein in Middelburg niet aan de criteria voldoet en een gedeelte van het Sloegebied in Borssele en Vlissingen wel. Hierover kan nader overleg gepleegd worden. Op verzoek van D'66 is dit onderwerp door het college van GS als mededeling op de agenda van de Staten van 15 maart vermeld. Mijn fractie was van mening, dat een discussie in de Staten op dit moment weinig zinvol was, omdat het een technisch antwoord was op een technische vraag. Desondanks heeft er een discussie plaatsgevonden. D'66, PPR en PSP wezen ieder terrein af, om dat zij een opslaggebouw verwerpen. Dit is weinig realistisch, omdat wij te maken hebben met radioactief afval en dumpen in zee zonder meer afgewezen wordt. Om deze reden heeft de VVD zich positief opgesteld en de mening geuit, dat ergens in Nederland een dergelijk gebouw zal moeten komen. Een derde alternatief is er in Nederland niet, omdat de studie naar een definitieve opslag in zoutmijnen of waar ook jam mer genoeg op een laag pitje is gezet. De andere partijen hebben zich beperkt tot de planologische aspecten. De Kamerleden D. Tommei (D'66) en R. Braams (WD) hebben een motie ingediend, waarbij de regering gevraagd wordt met spoed een voorlichtingscam pagne op touw te zetten, waardoor het Nederlandse publiek wordt geïnfor meerd over de aspecten van de opslag van radioactief afval. Ook de milieube weging moet bij die campagne worden betrokken. Deze motie is met bijna al gemene stemmen aangenomen. Wij vinden dit een goede zaak, omdat tot op heden de voorlichting zeer een zijdig belicht wordt o.a. door het Zeeuws Platform tegen Kernenergie. Een reële voorlichting is voor alle partijen van groot belang. 17

Wantij | 1985 | | pagina 17