Grondwater rond Kalemansputte ernstig verontreinig Opzet Nog een probleem DOOR HANS BANNIÏ Om vaarwegen bevaarbaar en ligplaat sen voor schepen toegangelijk te hou den, moeten zij op een bepaalde diepte blijven. Hiertoe moet er min of meer geregeld worden uitgebaggerd. De laatste jaren ontstaan er steeds meer problemen met de berging van de bag gerspecie die hieruit voorkomt Door ernstige verontreiniging zijn de ge bruiksmogelijkheden van dergelijk slib zeer beperkt De berging van de sterk verontreinigde baggerspecie uit het Belgische deel van het Kanaal van Gent naar Terneuzen geb eurt op het land nabij het buurtschap Kalemansputte, even ten oosten van het Belgische Zelzate, net over de grens. Het betreffende terrein is circa 30 ha. groot. Berging van dit slib op het land was nodig, omdat Nederland geen toestem ming gaf deze baggerspecie in de Wes- terschelde te storten. Dit, vanwege de zware verontreiniging ervan: in elke ku bieke meter slib zit 32 kg. aan veront reiniging, waarvan 23 kg. ijzer, 6 kg. natrium en 2,5 kg. zware metalen plus de nodige fenolen en micro-verontreini gingen. Het slib uit het Nederlandse deel van het Kanaal moet in de toekomst ook op het land worden geborgen, al is het dan wat minder verontreinigd. Die ber ging zal op een deel van de Axelse Vlakte gebeuren, waarvoor men eerder indu strialisatieplannen had. De opslag bij Kalemansputte werd ver kregen door bij een zandafgraving een diepe put te graven tot 18 m. beneden het maaiveld. De bodem bestaat er uit een dikke Assendelfter kleilaag, die zeer slecht doorlatend is. Rondom in de ber- gingsput heeft men een waterdicht 80 cm. dik scherm aangebracht van een cement-betoniet-mengsel. In de plan-opzet van de slibberging heeft men veel zorg besteed aan het voorkomen van schadelijke milieu-hy giënische gevolgen. In antwoord op vra gen uit de Tweede Kamer heeft onze milieuminister Ginjaar destijds zelfs be vestigd, dat deze stortmethode van slib voorkomt, dat verontreinigd water uit de baggerspecie afstroomt naar het grondwater. De grondwaterstand in de put wordt door bronbemaling laag gehouden, zo dat een eventuele stroming door de af scherming naar binnen gericht zal zijn en niet naar buiten. De minister erkent wel dat ondanks de aangelegde voorziening en niet geheel is uit te sluiten dat het grond- of oppervlaktewater wordt ver ontreinigd en tengevolge waarvan de drink- en industriewatervoorziening in Zeeuws-Vlaanderen in gevaar zou kun nen komen. Voorafgaande berekening en voorspelden overigens, dat uiteinde lijk 90% van de snelst lopende veront reinigingen weer door de afvoersloot zou verdwijnen en terug in het Kanaal zou komen. In mei 1984 kwam een rapport uit, waar in de uitkomst werd vermeld van een onderzoek door het Belgische Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie. Het analyse-onderzoek wees uit, dat zowel het water in het Kanaal van Gent naar Terneuzen als het grondwater rond de slibbergingsput in Kalemansputte ern stig zijn verontreinigd door chemische verbindingen. De aangetroffen stoffen behoren tot de groep van de zogenaam de haloëthers, die volgens sommige stu dies mogelijk kankerverwekkend zijn (bijv. bischloormethylether). Ze komen in vrij hoge concentraties voor in het kanaalwater, in de Schelde, maar ook in het grondwater rond het buurtschap Kalemansputte in Zelzate. Het grond water onder het buurtschap Kalemans putte wordt verontreinigd door insij- pelend water vanuit de nabijgelegen gips-afvalberg van het chemisch bedrijf buurtschap Kftlf fAANSPUtre Rhone-Poulenc. De hoge concentc haloëthers nabij dit bedrijf kan verkla worden uit het feit dat deze fabriek li koelwater uit het Kanaal van Gent d Terneuzen betrekt. Volgens het rapp zou de oorzaak van de waterveront niging gezocht moeten worden in Schelde: het kanaal van Gent naar 1 neuzen wordt door de Schelde gevo Dit wordt op zijn beurt veroorzaakt d( het afval dat een chemisch bedrijf i: Waalse gemeente Tertre loost in Scheldewater. De onderzoekers men dat er geen onmiddellijk gevaar best voor de volksgezondheid, maar drinj I aan op verdere maatregelen. Het zal ons benieuwen welke maat gelen nu nog getroffen kunnen won om écht te voorkomen dat de drink# industriewatervoorziening in Zeeu| Vlaanderen in gevaar komt. SAS VAN&ENr h i' 18

Wantij | 1985 | | pagina 18