I Zeeland hel nhoudsopgave Ook het milieu is een zorg! Nepal Zeeland helpt Nepal 2 Ook het milieu is een zorg! door Kees Meijler Ook als de zon schijnt regent het zuur 4 De stand van zaken in het Zeeuwse door Bernadette van den Brink „Mevrouw, zitten hier huiszwaluwen" 6 Een huiszwaluwenproject in West-Zeeuws-Vlaanderen, uitgevoerd door schoolkinderen door Thijs Kramer, Leo d'Hoore, Eric Marteijn en Petrus van 't Westeinde Van groen beton naar bonte berm 9 Bloeiende bermen langs provinciale wegen door John Beijerbergen enjeannet Vermuë Is Zeeland nog niet stralend genoeg? Opslag van radioactief afval door Hans Bannink Korte berichten en mededelingen Politiek commentaar door.... L. A. M. Elenbaas Grondwater rond Kalemansputte ernstig verontreinigd door Hans Bannink Agenda Recensies DOOR KEES ME1JLE Shanti loopt al enkele men. Het gaat nu nog vlot Haar doko (een mand die door een band om het voorhoofd wordt vastgehouden) is nog leeg. Straks, op de terugweg, als haar doko gevuld is met brandhout, zal het niet meer zo gemakkelijk gaan. Toch moet ze brandhout hebben, want het is win ter. Bovendien, hoe zou ze anders kun nen koken voor zichzelf en haar kin deren? Ze zullen waarschijnlijk samen met haar zuster en haar kinderen eten. Mais of rijst, linzensoep, uien en ghee- boter. Shanti's man is niet thuis. Na de maisoogst in september is hij naar het zuiden gegaan om tot het voorjaar wat extra's te verdienen. Het dorp waar Shanti woont, ligt te midden van de terrassen. Het is lang zaam groter geworden. Vroeger stierven Basisonderwijs op het platteland is hard Naar aanleiding van de provinciale actie „Zeeland helpt Nepal" hebben we Kees Meijler, medewerker bij de provincie, ge vraagd iets over het milieu in Nepal te schrijven. c êr - J-~ 'v Uren op pad voor brandhout er nog veel kinderen. Nu haalt nog „maar" 40% de vijfde verjaardag niet. Daardoor woont er nu een dertigtal ge zinnen van elk ongeveer vijf a zes per sonen in het dorp. Elk gezin bezit een halve hectare landbouwgrond. Maar n dat dit niet genoeg is, heeft het dorp )1 nog wat land hogerop de helling. Het dorp van Shanti is typerend voori Hills van centraal Nepal. Nepal is ong veer vier keer zo groot als Nederland heeft 15 miljoen inwoners, waarvan helft(!) jonger is dan 21 jaar. Het lai bestaat uit drie zones: bij de grens m India het laagland van de Terai, in h midden de Hills, waar Shanti woont, in het noorden aan de grens met Chii de hoge Himalaya. De in de Himala ontspringende rivieren banen zich ei weg naar het zuiden, de Terai, waar steeds langzamer gaan stromen. Daar: worden ze opgenomen in de Ganges i één van zijn zijrivieren. DeTerai vormtdevoortzettingvaru Indiase laagvlakte. De Hills (tot 40( meter) beslaan ruim de helft van Nep en vormen het traditionele nederze tingsgebied. Het is daar dat een grote b volkingsdruk heerst. Noordelijk van centrale Hills ligt het dak van de werel de hoge Himalaya. Vanuit Tibet kome vluchtelingen, die hun vee op de he lingen laten grazen. Dit heeft overb weiding tot gevolg.

Wantij | 1985 | | pagina 2