Erosie Leren om te overleven 3 Dit zeer gevarieerde reliëf leidt tot grote klimaatverschillen: bijna elke val lei of helling heeft, zeker in de Hills, zijn eigen micro-klimaat. De Terai heeft een subtropisch klimaat (Nepal ligt op de breedt van Florida en Cairo). In de na tuurparken van dit gebied leven dan ook onder andere luipaarden, tijgers en rhi- nocerossen. De lagere Himalaya her bergt panters, herten en apen. In de ho gere gebieden zijn de rhododendron- bossen te vinden. Landbouw is slechts in 15 a 20% van Nepal mogelijk, voorna melijk in de Terai en minder in de Hills, waar echter wel de meeste mensen wo nen. Voor veeteelt is 10 tot 15% van de oppervlakte geschikt. Landbouw, bevolkingsdruk en ontbos sing veroorzaken één van de grootste problemen in Nepal: de erosie. Naar verwachting zal door verbeterde gezondheidszorg Nepal tegen de eeuw wisseling circa 2 3 miljoen inwoners tel len. Deze sterke toename van de bevol kingsdruk leidt tot ontbossing voor brandhoutvoorziening en voor nieuwe landbouwgrond op steeds ongunstiger (steiler) terrein. In Nepal gaat jaarlijks zo'n half miljoen hectare bos verloren. In 15 jaar is een derde van" het gehele bos- bestand verdwenen. Dit leidt ertoe, dat tijdens de moesson veel vruchtbare grond wegspoelt en aardverschuivingen optreden. Nepal verliest hiermee elk jaar 240 miljoen ton aarde. De rivieren moe ten dan ook een enorme slibafvoer ver werken. Het tegengaan van ontbossing en ook herbebossing zijn noodzakelijk om een oplossing te vinden voor de ecologische crisis waarvoor de Himalaya staat. Shanti heeft van dit alles geen weet. Zij kent alleen de verhalen van 15 of 20 jaar geleden. Toen kon binnen een uur gaans van het dorp volop hout worden ge sprokkeld, terwijl zij nu uren moet lo pen. Shanti merkt alleen de gevolgen, maar heeft geen idee van de oorzaken. Hoe zou ze ook? Haar kinderen begrij pen er straks wel iets van, als ze tenminste naar school kunnen. Want op school leren ze niet alleen taal, rekenen en hy giëne. Ook wordt voorlichting gegeven over de catastrofale gevolgen van ont bossing. Rond de scholen worden bo men geplant en tuintjes aangelegd. Kin deren ontdekken dan dat beplanting de grond vasthoudt en beschutting biedt tegen de moesson. Kortom, Shanti's kinderen zullen leren om te overleven. Daarom helpt Zeeland het basis-onder wijs op het platteland van Nepal. Giro 7475.

Wantij | 1985 | | pagina 3