Mevrouw, zitten hier huiszwaluwen? Nederland Een huiszwaluwenproject in West-Zeeuws-Vlaanderen, uitgevoerd doorschooikinder problemen bij de buren dan dat we er zelf last van hebben, en de Zeeuwse over heid wil wel iets doen maar niet te hard van stapel lopen. Het is waar dat de effecten van zure regen bij de huidige stand van de kennis in Zeeland nog niet opgemerkt zijn. Ze zijn ook minder te verwachten door grote buffercapaciteiten van de Zeeuwse klei en de afwezigheid van bio- industrie. Maar Zeeland is wel een veroorzaker. De Zeeuwse uitstoot van S02 en NOK is meer dan het Nederlandse gemiddelde. Het Zeeuwse Provinciebestuur ver schuilt zich snel achter het landelijke overheidsbeleid, omdat zij een zoge naamd „volgend beleid" voert. Men streeft ernaar niet de laatste zijn maar wil persé niet voorop lopen. Toch zijn er ook in Zeeland belangrijke mogelijkhe den om de strijd tegen verzuring ter hand te nemen: energiebeleid, vergunningen beleid, stimuleren van openbaar ver voer. Het wordt tijd iedere mogelijkheid te benutten die zich voordoet. Vorig jaar werd door de leerlingen van de lagere scholen in West-Zeeuws- Vlaanderen op initiatief van 't Duumpje de hele streek geïnventariseerd op broedgevallen van de huiszwaluw. Daarmee hoopten de initiatiefnemers een tweeledig doel te bereiken. Door de inzet van honderden schoolkinde ren kon een zeer arbeidsintensief on derzoek worden uitgevoerd. (De mo gelijkheid om deze gegevens te verge lijken met oudere inventarisaties maakte het onderzoek extra waarde vol). Daarnaast kende het project een educatieve opzet: de leerkrachten werd de mogelijkheid geboden de kinderen wat te leren over de natuur in hun directe omgeving. In dit artikel willen we beide aspecten nader belichten. Het broedgebied van de huiszwaluw strekt zich uit over grote delen van Eu ropa, West-, Midden- en Oost-Azië en het uiterste noorden van Afrika. Oor spronkelijk broedde de huiszwaluw te gen rotswanden, zoals nu nog in Scan dinavië, de Alpen en andere gebergten het geval is. Op andere plaatsen, zoals in Nederland, is de huiszwaluw voor wat betreft de nestplaatskeuze een echte cul tuurvolger. Het nest wordt gebouwd onder dakgoten en uitstekende randen. Hierdoor is het nest beschermd zowel tegen uitdrogen als tegen inregenen. In aanmerking komen praktisch alle bouwwerken. Een voorwaarde is wel, dat de muur of wand waartegen gebouwd wordt ruw moet zijn. In Nederland is de huiszwaluw vooral algemeen in de landelijke gebieden. De verspreiding wordt bepaald door drie factoren: gunstige gelegenheid voor nestbouw (voldoende ruwe wanden met overhangende goten), aanwezigheid van bouwmateriaal in de directe omgeving en voldoende voedsel. De meeste huis zwaluwen broeden in kolonies van enke le tot tientallen paren. Door een onderzoek van het Con tactorgaan voor Vogelstudie van de KNNV kon het aantal broedparen voor Nederland op het eind van de zestiger jaren geschat worden op 71.000 tot 103.000. Uit dit onderzoek bleek ook, dat Zeeland de provincie was met veruit de hoogste dichtheid broedparen per km.2. Voor onze provincie werd het aan tal broedparen geschat op 16.000- INDUSTRIE 50% huishoudens, gebouwen V 9% EiÊKrwateiTs opwekking 36% verkeer 5% BRONNEN VAN SO^EN NO^ in NÉOERLAND 6

Wantij | 1985 | | pagina 6