Recencies Pleidooi voor een duurzame relatie met het milieu Vogelinventarisatie, achtergronden, richtlijnen en verslaglegging Colofon In „Pleidooi voor een duurzame relatie met het milieu" ontrafelt Lucas Reijnders alle milieu problemen en zet de oorzaken van de milieuvervuiling op een rij. Zijn pleidooi begint met een uiteenzetting over de uit de hand lopende verhouding tussen de mensen (én alle andere vormen van leven) en hun materiële om geving. In hoofdstuk drie komt de voedselvoorziening aan de orde. De auteur beschrijft daarin de politieke, economische, land bouwkundige en milieuhy giënische aspecten van de voed selvoorziening. Hoofdstuk vier gaat over de grondstoffenproblematiek en eindigt met een pleidooi voor een duurzaam grondstoffengebruik, waarbij de kwestie van rechtvaar digheid tegenover toekomstige generaties centraal staat. De energievraagstukken worden uit de doeken gedaan in het vijfde hoofdstuk. Reijnders gaat o.a. in op de energieproble- matiek, de voornaamste Neder landse energiebronnen, de gevol gen van de gangbare energie voorziening voor het milieu, duurzame energie en de mogelijk heden voor de toekomst. Het hoofdstuk over milieuver ontreiniging door stoffen, beslaat één derde van het boekwerk. Vooral de erin opgenomen lijst van veelgebruikte chemicaliën is indrukwekkend te noemen. In de laatste hoofdstukken gaat Reijnders achtereenvolgens in op de fysische milieufactoren (klimaat, straling en golven), het cultuurlijk milieu (o.a. alle daags leefmilieu, nijverheid, transport), milieubeleid en de milieubeweging (o.a. overheid- ingrijpen, industriebeleid, vervoersbeleid, belangrijkste milieu organisaties) en eindigt met„naar een sociale oplossing voor het milieuvraagstuk". „Pleidooi voor een duurzame relatie met het milieu" is een compleet handboek over de totale milieuproblematiek. Het geeft niet alleen historische achtergronden, feiten, technische deeloplossingen maar geeft ook sociale, politieke en economische factoren aan, die essentieel zijn bij het zoeken naar duurzame oplossingen. Lucas Reijnders onderstreept met zijn pleidooi, dat hij een all-round deskundige en een van de belangrijkste opinievormers op milieugebied in ons land is. Iedereen die het milieu een warm hart toedraagt, beveel ik lezing van dit boek aan. Pleidooi voor een duurzame relatie met het milieu door Lucas R eijnders, uitg. Van Gennep,paperback, 392 blz. f 45,-/853 Bfr. Verkrijgbaar in de boekhandel, ISBN 90-6012-600-9 door Bernadette van den Brink Onder verantwoording van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer wordt het handboek „Natuur beheer in Nederland" uitgebracht. Het behandelt in ca. 10 zelfstandige delen de hoofdzaken van natuurbeheer. Tot dusver verschenen „Levens gemeenschappen" en „Dieren". Deel 3 is zojuist verschenen en gaat over vogelinventarisatie. De kleine 500 pagina's maken duidelijk, dat het niveau van vogelonderzoek een behoorlijke vlucht heeft genomen. Duizenden waarnemers verzamelen veelal op hun eigen manier vogelgegevens. Daarbij wordt gebruik gemaakt van allerhande mëthodeiTVöbr een deel steunt het handboek op dat veld werk, maar het wil ook aan initia tieven richting geven. Het gehele probleemveld van de vogelinventarisatie wordt samengevat in een voor Nederland hanteerbare vorm. De verscheiden heid aan werkwijzen, die in Neder land wordt toegepast wordt terug gebracht tot een overzichtelijk aantal omschreven methoden. Dat zal de vergelijkbaarheid van de gegevens van al die verschillende waarnemers aanzien lijk doen toenemen. Daarnaast kan dit boek een extra stimulans bete kenen voor het onderzoek naar verspreiding en aantals verloop van vogels. In het boek wordt veel aandacht besteed aan de methoden om broedvogels te inventariseren. Ongeveer 15 verschillende me thoden worden behandeld. Verder komen aan de orde gebiedstel- lingen, slaapplaats- en hoogwater- vluchtplaatstellingen, vogeltrek- onderzoek en de bewerking van gegevens. De helft van het boek bestaat uit een bespreking per vogelsoort. Daarin wordt vermeld hoe tellingen van broedvogels, inventarisaties van slaapplaatsgebieden en trek- tellingen voor die vogelsoort kunnen worden uitgevoerd. I )a wordt aandacht besteed aan d van het jaar, de tijd van de dag, gl e.d. De vogelstudie wordt nu boek een prima dienst bewere Vogelinventarisatieachtergn n richtlijnen en verslaglegging". Uitgave Pudoc, Wageningen f5i en f 37,50 voor leden van Vogil bescherming). ISBN 90220 081 door Thijs I£ra 2e jaargang no. 2 mei 1985» Wandfiseenuitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieu federatie. Wantij verschijnt vijf i per jaar en wordt gratis verstuu aan leden. Losse nummers kosten 2,50- Redactie Hans Bannink Lisette Boot Bernadette van den Brink Jan Willem Jongepier Thijs Kramer Jan de Vries Redactiesecretariaat i Postbus 334,4460 AS Goes, tel. 01100-28259- Kopij-inlevering voor Wantij tij vóór 4 juni 1985. Bijdragen kunnen in overleg m het redactiesecretariaat worden ingediend. Auteurs zijn verant woordelijk voor de inhoud vanj artikel. Plaatsing in dit blad bet niet te betekenen, dat de vermt meningen het inzicht van de rei weergeven. Omslag en ontwerp en lay-out: Ineke Oele, Amsterdam. Drukker: Zoetweij, Yerseke ISSN-nummer: 0168-8537

Wantij | 1985 | | pagina 20