N Het onderhoud vroeger DOOR JOHN BEIJERBERGEN EN JEANNET VERMUË swaoas 1'Verschraling door afvoer van het maaisel is een grondbeginsel voor het ecologisch bermbeheer Knoopkruid een plant van een echt Zeeuwse zomerberm Kleurige, bloemrijke bermen vormen een steeds gebruikelijker element in het landschap. Deze ontwikkeling, die zich in de zeventiger jaren heeft inge zet, is bepaald niet vanzelf gegaan. Wegbeheerders zijn veelal schoorvoe tend tot nieuwe vormen van bermbe heer overgegaan of hebben soms die stap nog niet gemaakt Waar dat wel is gebeurd, heeft de publieke opinie daarbij een belangrijke rol gespeeld en doet dat nog steeds. De provincie Zeeland heeft voor haar bermen een beheer uitgestippeld dat vanaf 1981 geleidelijk is ingevoerd en dat mede is gericht op het behoud en de ont wikkeling van de planten en dieren die in de berm (kunnen) leven. Dit beheer is een compromis met o.a. verkeersveilig heid, financiën en belangen van anderen. Weliswaar staat in vergelijking met el ders Zeeland anno 1985 nog slechts aan het begin, maar door invoering van milieuvriendelijk berm- en slootbeheer geeft de provincie wel het goede voor beeld voor wegbeheerders die zo ver nog niet zijn. Nog maar één generatie geleden waren veel wegbermen in gebruik als weide of hooiland. Een voordelige zaak voor de wegbeheerder, die opbrengsten ver kreeg uit verpachting en bovendien wei nig onderhoudskosten had. Geleidelijk aan is hierin verandering gekomen. De mechanisatie van de landbouw, gepaard gaand met grootschaligheid, maakte het gebruik van de nogal smalle bermen minder interessant. Daarnaast is door het toegenomen verkeer het werken in de bermen gevaarlijker geworden en het bermgewas door verontreiniging min der bruikbaar. De wegbeheerder werd dus gedwon gen het onderhoud van de bermen zelf ter hand te nemen. In verband met ver keersveiligheid, maar vooral ook onder invloed van geldende fatsoensnormen, werd gekozen voor het kortgeschoren gazon (het „groene beton"). Hiervoor moest echter vaak worden gemaaid. Omdat in die tijd ook het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen paste, werd hiervan een ruim gebruik gemaakt. Met het toenemend milieubesef werd het spuiten echter meer en meer een punt van discussie. Tegelijkertijd groei de het inzicht in het belang van behoud 9

Wantij | 1985 | | pagina 9