6 Besparen d reaktor. Als je wilt vermijden dat plutffl nium misbruikt wordt, dan moet je uitgewerkte splijtstofelementen ni| naar de opwerkingsfabriek sturen, ma in Nederland opslaan bij de kernce: trale. zal volgens deze opvatting 3,5 miljard gulden kosten. Het is in ons land gebruikelijk om de kosten van langlopende, zeer dure bouwprojecten veel te laag te schatten. Kort geleden werd een nieuwe kerncentrale in Zwitserland in gebruik genomen, die 6,5 miljard gulden heeft gekost. Kerncentrales in de V. S. kosten 10 miljard gulden. Zo onderschat de regering ook de afbraakkosten en de kosten van de tijdelijke en definitieve opslag van het radioaktieve afval. Alle kosten normaal meegerekend, is kernenergie duurder dan de meeste alternatieve energiebronnen. In ieder geval is een betaalbare elektriciteitsvoorziening in Nederland zonder kernenergie heel goed mogelijk. Er is géén oplossing voor het probleem van het radioaktieve afval uit kerncentrales. Met name niet voor het hoog-radioaktief afval. Het is onaanvaardbaar om door versoepeling van eerder gestelde normen de opslag in ondergrondse zout koepels te laten plaats vinden. Bovengrondse opslag heeft risiko'st.a.v. het hoog-radioaktief afval, dat zeer lang en onafgebroken gekoeld moet worden beheerd. Toekomstige generaties worden hier nog mee belast. Radioaktieve besmetting van de omgeving t.g. v. oorlogshandelingen, sabotage e.d. is niet uit te sluiten. Het is dus niet verantwoord om steeds weer nieuw hoog-radioaktief afval erbij te maken. Er bestaat een verband tussen kerncentrales en kernwapens. Plutonium afkomstig van de afgewerkte splijtstof uit kerncentrales kan ertoe bijdragen, dat een betere kwaliteit plutonium uit een snelle-kweekreaktor) gebruikt wordt voor het vervaardigen van kernwapens. Mijn mening is, dat er in Nederland geen geschikte vestigings plaats voor een nieuwe kerncentrale is aan te wijzen. Ik vraag de regering dan ook af te zien van de bouw van nieuwe kerncentrales en alsnog te besluiten over te gaan op een ander en beter energiebeleid. Hoogachtend, Handtekening) naam adres woonplaats Aan „harde" akties zoals bijv. jezel vastketenen aan een hek van de kert centrale, zou ik niet meedoen. De kern centrale Borssele staat er en draait rr.is schien nog 15 jaar. Maar ik wil er geei nieuwe bij. In princip e ga ik niet akkoc ic met de inbraak bij Economische Zaken maar het resultaat was ontstellend. II zou zelf niet op het idee gekomen zijn ei er nooit aan meewerken". De komiteesin Borsele kunnen nietgezia worden als aktiegroepen, maar bestaan m verontruste burgers die niet ver van een kern centrale wonen. Men weet dus waar men ovei praat en laat daarom van zich horen. Hopelijk wordt er nu eindelijk wel naa\ geluisterd! I AH 2 Het belangrijkste alternatief voor ken p energie is besparen op elektrische ene 51 gie, maar dat is voor mensen erg moe V lijk. Men springt heel gemakkelijk me elektriciteit om. Veel apparatuur die or. 8 leven veraangenaamt, willen we nie meer missen. Er valt welveeltebespace: bij de produktie van apparaten. Wini energie is nog niet perfekt. Het blijf] technisch moeilijk omdat er een wil selende windbelasting is. Daarom wol den aan de mechanische konstrui ti hoge eisen gesteld. Toch zijn er ze kt toepassingen voor. Jan Bruijns tijdens de open van de tentoonstelling,, Tegen de stroom it

Wantij | 1985 | | pagina 6