Markiezaatsmeereen nieuw begin De invulling van bestemmingen DOOR THEO VAN KUTJCK Aan de oostkant van de Delta, op de markante overgang van klei en zand, bevindt zich een uniek natuurgebied. Dit gebied, nu bekend als Markie- zaatsmeer, maakte tot 1983 deel uit van de Oosterschelde. Dat dit niet altijd het geval is geweest, moge blij ken uit de naam waaraan het huidig Markiezaatsmeer zijn naam ontleent: „Het Verdronken Land van het Mar kiezaat van Bergen op Zoom", een voormalig vorstendom dat in de 16e eeuw door de Oosterschelde werd verzwolgen. Het Markiezaatsmeer is ontstaan door de aanleg van de Markiezaats- kade, welke ondermeer de volgende reden had. Omdat Nederland in het met België gesloten verdrag over het Schelde-Rijnkanaal had vastgelegd dat er in dat kanaal geen eb en vloed zoudenheersen, moesthetgebiedvan het Schelde-Rijnkanaal (Markiezaat) worden afgesloten van de rest van de Oosterschelde. Dit gebeurde door middel van de Markiezaatskade, die in het voorjaar van 1983 werd gesloten. Met het sluiten van de kade was dus ook de getijdebeweging in het gebied verdwenen. Op het eerste gezicht oogt het ge bied niet erg. Zittend in de trein naar Bergen op Zoom ontwaart men een uitgestrekte, troosteloze vlakte met armzalige vegetatie en een waterplas in de verte. Dat - het volgende artikel van Reimond Willemse bewijst dat - hier toch sprake is van een aanzien lijke biologische rijkdom en van po tentiële natuurlijke waarden doet nauwelijks iets af aan het saaie uiter lijk. Men ontkomt niet aan de indruk van een enorm braakliggend terrein dat ergens op ligt te wachten. Waarop is niet meteen duidelijk. Theo van Kuijck vertelt wat meer over de pla nologische aspekten betreffende het Markiezaat. /W-f - - i V lln het Structuurschema Natuur- en ndschapsbehoud wordt het Markie- atsmeer aangeduid als een poten tieel; zeer waardevol zoetwater- loerasgebied-Tevenswordtde belofte zdaan om bij de besluitvorming over ■stemming en inrichting een zwaar zwicht toe te kennen aan de potenties lals natuurgebied van internationale betekenis. Pveeds lang voor de definitieve afschei ding van de Oosterschelde hebben een aantal ambtelijke werkgroepen zich ge- jbogen over de inrichtings- en bestem- rningsmogelijkheden en over maatrege len die moesten voorkomen dat onge wenste aktiviteiten toekomstige ont wikkelingen zouden blokkeren. Dit re sulteerde in een aantal planstudies. De belangrijkste is die van de werkgroep Verdronken Land van het Markiezaat" Hierin wordt het zuidelijke gedeelte aangeduid als natuurgebied en voorts wordt gekonkludeerd dat verstedelij king mogelijk is in aansluiting op de Augustapolder (zie kaartje). Deze zou gekoppeld moeten worden aan de aan leg van een Randmeer, de zogenaamde Binnenschelde, die de rekreatieve druk vanuit Bergen op Zoom diende op te vangen. Dit ook ter ontlasting van de natuurlijke waarden in het zuiden. Ver volgens werden, in afwachting van de definitieve besluitvorming doch in het verlengde van de door alle betrokken overheden erkende natuurfunktie, de partikuliere gronden in het zuiden onder de voorlopig beschermende werking van de Natuurbeschermingswet ge plaatst. Aldus werd het verboden om schade aan natuurwetenschappelijk van betekenis zijnde elementen aan te rich ten; geen overbodige luxe, zo bleek later. Beroep ertegen werd aangetekend van landbouwkant. Landbouwers uit de buurt zagen in het wegvallen van het getij een mooie kans het grondgebied aanzienlijk uit te breiden. Onder het motto „gras is gras" en „winst is winst" werd een aanzienlijke hoeveelheid na-

Wantij | 1985 | | pagina 9