orte berichten en ededelingen BEDREIGING NATUURGEBIED ZWAAKSE WEEL EN OVERLAST DOOR STANKHINDER KURSUS HOOGSTAMFRUITBOMEN WETENSCHAPSWINKEL IN ZEELAND KURSUS NATUUR- EN MILIEU-EDUKATIEF MEDEWERK(ST) ER Het uienverwerkende bedrijf van Gebr. Mol in 's-Graven- polder brengt tijdens de uienkampagne schade toe aan het milieu van het natuurgebied de Zwaakse Weel door afvalwater te laten weglopen. Tevens veroorzaakt dit stankoverlast in de wijde omgeving. ZMF en Natuurmonumenten vinden dat de door B en W van Borsele afgegeven hinderwetvergunning voor de afvalwaterzuivering bij Gebr. Mol onvoldoende tege moet is gekomen aan de ingebrachte bezwaren. Jammer, want toen bleef er niets anders over dan daartegen beroep aan te tekenen bij de Kroon. Tegelijkertijd werd bij de Raad van State een verzoek ingediend om die vergunning geschorst te krij gen, doch nog liever om voorlopige voorzieningen te treffen waarmee het toebrengen van schade en overlast aan banden wordt gelegd. Zo'n schorsingsverzoek is helaas nodig omdat de behandeling van een Kroon-beroep wel 4 a 5 jaar op zich kan laten wachten. Het zal duidelijk zijn dat in zo'n lange periode met voortdurende verontreiniging van de Zwaakse Weel onherstelbare schade aan de natuur kan worden toege bracht. Bovendien is het ook geenpretje om zo lang inde stank te wonen. De Stichting Landschapsverzorging Zeeland organiseert in het seizoen 1985-1986 weer kursussen voor het onderhoud van hoogstamfruitbomen. Iedere kursus omvat één theorie avond en één praktijkdag. Tijdens de theorie-avond wordt aan de hand van dia's het een en ander verteld over de waarde van hoogstamfruitbomen, over voorkomende ziekten en bescha digingen en over de techniek van het snoeien. Tijdens de praktijkdag wordt door de deelnemers een oude hoogstam- boomgaard onderhouden. Een en ander geschiedt onder deskundige leiding. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Stichting Landschaps verzorging Zeeland, Grote Markt 28 te Goes (tel. 01100- 30936). U kunt zich daar opgeven als deelnemer aan een kursus en u kunt kontakt opnemen als u een oude boomgaard te onderhouden heeft of als u als vrijwilliger aan het onderhoud wilt deelnemen. Deelname aan de kursus kost 20,-. In die prijs zijn de kosten begrepen van het boekje „Hoogstamvruchtbomen", dat kort geleden uitgebracht is door het LONL. Dit boekje wordt aan de kursisten uitgereikt. De kursussen vinden plaats in de periode februari-april 1986. De oprichting van een Wetenschapswinkel in Zeeland komt nu eindelijk van de grond. Daarmee zal, bij gebrek aan een eigen Zeeuwse universiteit, de mogelijkheid worden geopend om via de bemiddeling van de Wetenschapswinkel toegang te krijgen tot het onderzoekspotentieel van universiteiten, ho gescholen en hoger-onderwijsinstellingen. Dit is met name van groot belang voor groepen en organisa ties in Zeeland die niet op andere wijze antwoord kunnen 16 krijgen op vragen die voor wetenschappelijke ondersteuning in aanmerking komen. De Wetenschapswinkel brengt vra genstellers en onderzoekers met elkaar in kontakt; overlegt met beiden over de vraagstelling en wijze van beantwoording; bewaakt de bruikbaarheid van het geboden antwoord en begeleidt de vragenstellers bij het gebruik hiervan. Ook wil de Wetenschapswinkel bevorderen dat binnen onderwijs- en onderzoeksprogramma's meer aandacht wordt besteed aan maatschappelijke vraagstukken. Als eerste We tenschapswinkel in Nederland wordt hier met nadruk verband gelegd met het Hoger Beroepsonderwijs (HBO) en de Open Universiteit, waardoor een bijzondere positie wordt ingeno men. Dit initiatief wordt door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen als een waardevol experiment gezien. Na veel voorbereidend werk onderkennen nu ook GS van Zeeland het belang van het oprichten van een Wetenschaps winkel in Zeeland. Het wachten is thans nog op het definitieve besluit van de minister. De Wetenschapswinkel in Zeeland is voortgekomen uit he LMGO/RO (Instituut voor Maatschappelijk Gericht Onder zoek Regionale Ontwikkeling) te Middelburg en mogelijk, geworden door het aangaan van een direkt samenwerkings verband met de Erasmus Universiteit en de Katholieke Ho geschool Tilburg. Voor de derde achtereenvolgende keer wordt door de Werk groep Natuur- en Milieu-edukatie Walcheren KNNV i.s.m. het IVN (Instituut voor Natuurbeschermingsedukatie) een kursus natuur- en milieu-edukatief medewerk(st)er georga niseerd. Gedurende de kursus verkrijgt men, naast kennis over planten en dieren uit de naaste omgeving (Zeeland) en de relaties hiertussen, het landschap, de invloed van de mens op dit alles met de daaruit voorkomende problemen, óók in formatie over de diverse manieren van overdracht van deze kennis. Dit laatste zal voornamelijk gedurende het laatste deel van de kursus in de praktijk worden aangeleerd. Zodoend i verkrijgt de kursist(e) inzicht in de (on)mogelijkheden van zichzelf en de opgezette aktiviteit en bovendien de kans zich gedurende de kursus in een bepaalde richting te specialiserer Een speciale vooropleiding is niet noodzakelijk, hoewel enige basiskennis tot aanbeveling strekt. Wel belangrijk is een goede motivatie en de bereidheid zich te verdiepen in de achtergronden van de onderwerpen. Inmiddels hebben op Walcheren reeds twee van dergelijke kaderkursussen plaatsgevonden, en wel in 1981/1982 en 1983/1984. Dit heeft geresulteerd in een grote groep mede werksters en een uitbreiding van de organiserende werk groep, waardoor een toename heeft kunnen plaatsvinden van het aantal aktiviteiten. Enkele voorbeelden hiervan zijn -exkursies in Westhove en Rammekenshoek, wekelijks ge durende de zomermaanden; -het kursuswerk, waaronder de algemene basiskursus Zeeuwse Landschappen en diverse gespecialiseerde kur sussen. Dankzij het toenemende milieubesef is de belangstelling voor de aktiviteiten nog steeds groeiende en is het noodza kelijk de bestaande groep vrijwillige medewerk(st)ers uit te breiden.

Wantij | 1985 | | pagina 16