it de mottenballen EI Boven water I 1,' Luchtvervuiling X C/3 W 3 w Q Z w hen. De provincie heeftzelfs eenspedale Itreekplanwijziging doorgevoerd om - het kanaaltracé van de kaart te poetsen. En daar komt een regeringspolitiek weler was -althans in het openbaar - helemaal geen sprake van, dat het Baal- hoekkanaal gepaard zou gaan met indu striële ontwikkelingen op Nederlands «gMgBK - i ff -Jp-'"' WÈÊÊm lÉÉËaÉ nd van Saeftinge dwars doorheen die deze koncessie aan de geachte zuiderburen wil doen. Zon der enig overleg met de regio en zonder na te gaan of dit projekt - toen al scha delijk - inmiddels niet geheel achterhaald i 3e verdragen zoals die tien jaar geleden erden afgerond, zijn nooit openbaar emaakt. Zelfs de Tweede Kamer kreeg p 1 oktober 1975 alleen een globale amenvatting van de plannen. Gezien de ieuwe onderhandelingen kan het geen waad enige sluiers op te lichten met ehulp van de verdragtekst die de ZMF oven water heeft gekregen. Ondermeer blijkt dat niet alleen af- praken waren gemaakt over tracé (zie aartje) en afmetingen van het kanaal. De grote zeesluis van 500 bij 64 meter zou bijvoorbeeld een diepte van -17,40 pa NAP krijgen en zo geschikt worden oor schepen van ongeveer 125.000 ton. pat was toen rijkelijk overdreven omdat de Westerschelde slechts bevaarbaar is tot 70.000 ton. Maar nu sluit dit keurig aan bij het uitdiepingsprojekt dat inmid- iels aktueel is. Er waren ook bepalingen iie maar zijdelings met het kanaal te maken hebben. Zo was er een reeks afspraken om elkaar niet ekonomisch de oef af te steken door extra investerings- Dremies, verlaagde grondprijzen en goedkope haven- en kadetarieven. Op vallend is dat dit niet alleen zou moeten gelden voor het welbekende Antwerpse industriegebied op de linkeroever. Maar óók al voor de landbouwgronden ten oosten van de lijn Nieuw Namen - Kui- I taart - Perkpolder, in Nederland dus. Let gebied. Maar zelfs nog grotere visioenen spookten door het hoofd van de ver dragmakers. Deze ekonomische voor schriften zouden ook moeten gelden voor twee gebieden waar wij ons vol strekt veilig waanden voor de haven jongens, voor het geval dat „in de toe komst wijziging mocht worden gebracht in de huidige bestemming als natuurge bied resp. landbouwgebied". Dat na tuurgebied is, u leest het goed, het Land ontreiniging in het hieronder nader aan te geven gedeelte van het Nederlands- Belgisch grensgebied". Dat gebied be treft in Nederland ook weer landbouw gronden en het Land van Saeftinge. Als daar industrie komt, mag die dus niet stinken. Maar aan de Belgische kant, gaat het zowel om de linker Scheldeoever als om het oudere en veel vollere industrie gebied op de rechteroever (althans gro tendeels). Nederland heeft hier kenne lijk een kans geroken om België te dwingen tot een krachtiger aanpak van de luchtvervuiling dan daar gebruikelijk is. De afspraak komt erop neer dat in het vervolg een Belgisch-Nederlandse over- legkommissie de vergunning, inzake de Wet Luchtverontreiniging, moet gaan opstellen. En de kommissie moet zich houden aan de strengste voorwaarden die in één van de beide landen normaal zijn. Ook het inspraakrecht zou geregeld worden zoals dat in het buurland gebrui kelijk is. Dat is niet niks, zal iedereen beseffen die de lucht geroken heeft bij het naderen van de stad Antwerpen. Al leen, voor het saneren van de bestaande vervuiling biedt dit verdrag geen garan tie. En juist een sanering is het hardst - •aft. van Saeftinge. Het landbouwgebied is de polder tussen Kieldrecht, De Klinge en de weg Antwerpen-Zelzate. Dit zijn wildgroeiplannen uit de jaren zestig. Maar ze staan letterlijk zo in de verdragtekst van 1975 en ze dreigen ongemerkt officieel te worden in 1986. Ook interessant is een rijtje afspraken „ter bevordering van een samenwerking in goede nabuurschap met het oog op een betere bestrijding van de luchtver C PQ co Pi O O Q Landbouwgebied bij Kuitaart nodig. Als een bedrijf geen wijzigingen doorvoert, hoeft het zich van de Over- legkommissie niets aan te trekken. Er is dus ook geen streven dat over zoveel jaar een bepaalde luchtkwaliteit bereikt moet zijn, bijvoorbeeld op straffe dat het nieuwe kanaal niet doorgaat of wordt opengesteld. Zo'n aanpak is wel gevolgd in het Verdrag Bochtafsnijding Bath ten aanzien van de waterkwaliteit. Bovendien zit er een onopvallend maar goed-geölied achterdeurt je in de zo mooi lijkende afspraken over de lucht verontreiniging. Als de Overlegkommis-

Wantij | 1986 | | pagina 11