De realisatie Het plan §22] aan te planten bomenrij bomenrij, na pindk'ap niet Vervangen aan tè plantenlrij knotbomen hakhout WÈËÊ aap,yullen heggenbestand' landschapsbouw in de stadsrand i Het bomenbestand is erg eenzijdig. Je moet er niet aan denken, dat er een ziekte in de populieren zou komen. Dan zouden we bijna niets overhouden. Een andere belangrijke houtsoort, de iep, heeft het al zwaar te verduren door de iepeziekte en de meidoorn wordt be dreigd door het bakaterievuur. Funktieverandering en hoge kosten hebben er toe geleid dat elementen als knotbomen, hoogstamfruitbomen en drinkputten matig onderhouden wor den. voering. De gemeente kan stimuleren door materiële ondersteuning: kennis, kaart materiaal en gereedschap. Ook onder steunende subsidie en aanbevelingen in bouwvergunningen zijn belangrijk. Het onderwijs probeert in Goes al jaren de kinderen bewust te maken van de natuurlijke omgeving, mede door de jaarlijkse boomfeestdag. Vanwege het nieuwe landschapbeleidsplan zal de boomfeestdag 1986gevierdwordenmet het planten van hoogstamfruitbomen in tussen de restanten geen beplanting te vervangen en langs de kreekresten knotwilgen te poten om die beter zicht baar te maken. De struktuur van de be planting langs enkele wegen en dijken moet door aanvulling worden versterkt. Uit de inventarisatie is gebleken dat er twee gebieden zijn met achterstallig on derhoud: de Ring van Kloetinge en het gebied tussen 's-Heer Arendskerke en De hoofddoelstelling van het landschap beleidsplan is het handhaven van het karakter en het bevorderen van de kwa liteit van natuur en landschap. Voor het oudland is het belangrijk dat heggen en drinkputten gespaard en hersteld wor den. Het poelgebied moet in principe open zijn en de bebouwing en beplan ting moeten op de kreekruggen gekon- centreerd blijven. Verder is het wense lijk dat de schaal van het nieuwland wordt gehandhaafd en wordt gepleit voor een beter onderscheid tussen de oudere polders (van vóór 1700) en de jongere Schengepolders. Dat kan door respektievelijk gebruik te maken van bomen met een langere (bij de oude polders) en een kortere omlooptijd bij de jonge polders. Verder kan de relatie tussen de kreken worden verbeterd door Goes. Daarvoor worden werkplannen gemaakt, die wellicht 15 manjaren werk kunnen opleveren. Voorde financiering zal een beroep worden gedaan op werk- gelegenheidsmaatregelen. Het opstel len en uitvoeren van de werkplannen zal gebeuren onder begeleiding van een kommissie van eigenaars, gebruikers en mensen, die betrokken zijn bij natuur en landschap. Voorlichting wordt een be langrijke taak van die kommissie. Uiter aard is de uitvoering afhankelijk van de medewerking van eigenaars en gebrui kers van de betrokken percelen. Geluk kig zijn er nu al diverse mogelijkheden om de landschapsverzorging te bevor deren: subsidie voor het plantmateriaal, overeenkomsten voor meidoornheggen en bijdragen in het onderhoud van ele menten als drinkputten, knotbomen en hoogstamfruitbomen. Tenslotte be staan er vrijwilligersgroepen voor de uit- de Ring van Kloetinge. Voor 1987 wordt gewerkt aan een hele week over het landschap rond Goes. Op 5 december 1985 bood de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland het konceptplan aan de gemeente Goes aan Van die kant werd toen gesteld, dat grote waarde wordt gehecht aan het landschap en dat voor de realisatie van het plan financiën beschikbaar zullen worden ge steld. Inmiddels is gebleken dat er veel be langstelling voor het landschapbeleids plan bestaat. Het koncept-rapport is a uitverkocht en de op 21 januari gehou den inspraakavond werd druk bezocht Na de verwerking van de inspraak en behandeling door de gemeenteraad zal, indien de raad het plan goedkeurt, dit: voorjaar het definitieve rapport ver schijnen.

Wantij | 1986 | | pagina 14