|^ecensies Zeeland in dit tijdsgewricht Het Grevelingenmeer. Van estuarium naar zoutwatermeer Naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het Rijn-Schelde- Instituut te Middelburg is het idee van dit boekje ontstaan. Volgens de redaktie belicht de bundel aspekten van de Zeeuwse samenleving, die tot nu toe nog nooit in één samenhangend ver band zijn behandeld. Het boek bevat een aantal artikelen die wat algemeen van karakter zijn en een aantal specifiek Zeeuwse zaken. Een opsomming. Een ronde-tafelgesprek over de Oosterschelde; een verhande ling over theorieën die het ont staan en de perspektieven van sociale bewegingen (m.n. de milieubeweging) beschrijven; het vergeten beheer van de Westerschelde; Borssele als vestigingsplaats voor kerncen trales; de landbouw als ver vuiler en als slachtoffer; Péchiney en de lage atoom- stroomprijs; de Zeeuwse haven schappen en de kolenoverslag; een fotoreportage over de Kanaalzone; de informatie maatschappij; een polemiek over demokratie en produktie; een ronde-tafelgesprek met Zeeuwse politici (statenleden); regionale politiek; vrouw en werk; pers en openbaarheid en als laatste: kunst en kuituur. Een eerste indruk is: een leuk boekje door de veelheid van onderwerpen. Sommige verhalen zijn wat theoretisch van aard, maar de meeste artikelen lezen gemakkelijk weg en geven een goed overzicht wat er in het verleden allemaal is gebeurd en wat de ontwikkelingen (kunnen) zijn. Jan de Vries analyseert het ont staan en de perspektieven van de milieubeweging naar aanleiding van twee theorieën. Een aantal zaken als organisatievorm, ideologie en doelstelling en de aktiestrategie worden afgezet tegen die twee theorieën. De theorieën hebben als grootste verschil dat de ene stelt dat het om een machtsstrijd gaat met een verandering van waarden en nor men. De andere theorie verklaart dat sociale bewegingen, waarvan de milieubeweging er één is, meer aanvullend werken dan vervangend (dus geen duidelijke machtsstrijd). Herma Kuperus geeft een prima overzicht van de situatie van vrouwen op de Zeeuwse arbeids markt. Met name de rol van de opleiding en in welke bedrijfs takken vrouwen werken wordt heel duidelijk in tabellen ge toond. De kansen zijn voor vrou wen duidelijk geringer dan voor mannen. Herma Kuperus pleit ervoor dat vrouwen zich meer op de mannenberoepen gaan richten, dus ook in hun opleiding bijvoor beeld exakte vakken gaan kiezen (zeker nu er steeds meer mannen vrouwenberoepen gaan uitoefe nen). Er moet nog veel gebeuren. Bij de vrouwen zelf, maar ook bij de werkgevers (vooroordelen over het geringe aantal jaren van beschikbaarheid, de werktijden, het kunnen, enz.). Opvallend vind ik dat het artikel over kunst en kuituur als laatste wordt gepubliceerd. Ook het ar tikel over vrouwen op de arbeidsmarkt is pas na zo'n 100 pagina's, aan het einde van het boekje, te vinden. Zeeland in dit tijdsgewricht. Redaktie: RSI. Uitgave: F'anoy- Boeken-Middelburg. Prijs: f 19,50. door Lisette Boot Het Delta Instituut voor Hydrobio- logisch Onderzoek te Yerseke heeft een boek uitgebracht over vele jaren onderzoek in de Grevelingen. Hiermee komt veel informatie onder het bereik van niet-vakmen- sen. De verschillende hoofdstuk ken verschenen eerder als artikelen in het tijdschrift Natuur en Tech niek. Dat blad wordt veel gelezen door mensen met een middelbare- beroeps opleiding, zodat de stof toch voor veel mensen pittig zal zijn. In het aantrekkelijk uitgevoerde boek zal echter iedere natuur liefhebber veel van zijn gading kunnen vinden. Het boek geeft erg veel infor matie in een bestek van 175 pagina's: over de veranderingen van planten groei enavifaunasedertde afsluiting, over de onderwaterbodemfauna en het visbestand. Daarnaast komen speciaal de zeegrasbegroeiing en de koolstofkringloop aan de orde. Steeds spitsen de hoofdstukken zich toe op de relaties tussen producen ten en konsumentenbodemeigen schappen - begroeiing, planten - planteneters, kleine vissen - roof vissen en visetende vogels. Het boek had ook mogen heten: Ekologie van het Grevelingenmeer. De helft van de bladzijden wordt ingenomen door illustraties en tekstfiguren met hun toelichting, zoals in Natuur en Techniek ge bruikelijk is. De vele tekstfiguren zijn verdiepend t.o.v. de tekst. De foto's van landschappen en orga nismen met hun sprekende bijschriften geven aantrekkelijke en herkenbare zaken, die uitnodigen om die beelden zelf te gaan zien in het veld. Bij de artikelen over de suksessie van planten (en mossen) en over kringlopen staan goede figuren, di< de hoofdlijnen van het hoofdstuk weergeven. De meeste artikelen zouden kwa hoofdlijn beter over komen en beter na te slaan zijn, als ei ook een paar staatjes aan toege voegd waren, bijv. soortenlijstjes var* voor en na de afsluiting of staatje1 met aantallen van voor en na. Verspreid in de artikelen kom: het waterbeheer naar voren zoals da: tot nu toe is ingevoerd. Vooral positief te noemen maatregelen (konstant zoutgehalte), maar ook blunders van jewelste. Het ontbre ken van een stuk alleen over heil waterbeheer, konkreethethanterec van de sluizen, doet toch onvolledig aan in een boek dat zoveel positieve indrukken geeft over dit meer. Enerzijds zou je haast vergeten wal er eerst allemaal moest worden vernietigd door de afsluiting en anderzijds dat de huidige rijkdom hangt aan de zijden draad van hel sluizenbeheer. Vanwege de veelheid van gege vens en kwaliteit van stof en uit voering zeer aanbevolen bij elke liefhebber van landschap en water milieu in de Delta. Het Grevelingenmeer. Van estuarium tot zoutwatermeer. Uitgave door hei Delta Instituut en Natuur Techniek Maastricht, prijs: f 21,50. door Jaap Woets,

Wantij | 1986 | | pagina 22