Uitspraken PvdA CDA WD 3 w t—I D-. W O 2 Q d De verkiezingen staan voor de deur. Op 19 maart zijn er gemeenteraads verkiezingen, in mei volgen die voor de Tweede Kamer. Voor de eerste hebben de meeste partijen nu hun verkiezingsprogramma's klaar lig gen. In tegenstelling tot wat soms wordt gedacht, zijn dat geen rekla- mefolders maar vormen deze een officiële basis voor het handelen van de gekozen raadsleden voor de ko mende vier jaar. Dat wil echter niet zeggen dat ook alle mooie voorne mens worden uitgevoerd. Als er al duidelijke uitspraken worden ge daan.... De Zeeuwse Milieufederatie lichtte er een aantal door op natuur- en milieuzaken. Uitgekozen werden de twee kleinere gemeenten Oostburg en Tholen en twee grotere, Middel burg en Terneuzen. De partijen van de linkervleugel kwamen hierbij het beste naar voren, CDA en WD lijken aan natuur en milieu vooralsnog niet veel belang te hechten. Oostburg en Tholen zijn beide agrarisch georiënteerde gemeenten met inwoner tallen van tegen de 20.000 en een opper vlakte van 20,5 en 14 duizend ha. In beide gemeenten doen vijf partijen mee aan de verkiezingen. De drie grote par tijen (PvdA, CDA en VVD), in Oostburg aangevuld met Dorpsbelangen en Toe risme (D&T) en Links Perspektief (LP), in Tholen met SGP en GPV-RPF. In stedelijke gemeenten Middelburg (39000 inwoners, 3300 ha) en Terneu zen (35000 inwoners, 18000 ha) doen zeven partijen mee. Hier gaat het om PvdA, CDA, WD en D'66, aangevuld met linkse en rechts-christelijke partij en. De meeste partijen stelden (delen van) de verkiezingsprogramma's - vaak nog in konceptvorm - beschikbaar, waarvoor dank. Van een drietal partijen werden na herhaald verzoek helaas geen gegevens ontvangen. Eén partij kon vanwege in terne redenen niets toesturen. In de ver schillende paragrafen van de program ma's heb ik konkreet gezocht naar uit spraken over energie, afval, bestrijdings middelen, milieuvergunningen, voor lichting en edukatie, ruimtelijke orde ning, natuur en verkeer. Het resultaat is samengevat in de tabel. De uitspraken blijken in sterke mate uiteen te lopen. Sommige gaan niet verder dan het noe men of afwegen van een probleem(#). Dit komt tot uiting in bewoordingen als „aandacht voor", „streeft naar" en „noodzakelijk is". Andere houden aktief beleid in - met bewoordingen als „stimuleren" en „bevorderen". Geluk kig komen af en toe ook konkrete uit spraken voor Negatieve uitspraken voor natuur en milieu zijn gewaardeerd met een min-teken. De PvdA-programma's zijn alle kon- kreet van opzet en dekken alle aspekten van het milieu. Deze partij heeft een vrij konkreet energiebeleid en goede voor stellen voor de oplossing van afvalpro blemen (bijv. kringloopwinkel in Oost burg). Opvallend zijn de duidelijke idee ën wat betreft bevoegdheden van de gemeenten op milieugebied, kontrole, vergunningen en het melden van klach ten. De natuur komt ook goed voor de dag. Middelburg is heel duidelijk als het gaat om de natuurwaarden van het bui tengebied die mogen niet worden aan getast. In het bestemmingsplan moeten aanlegvergunningen worden geëist om de huidige toestand te handhaven. De PvdA in Oostburg verdedigt de natuur tegen rekreatiedrukbebouwing in de duinen mag niet toegestaan worden en rekreatie op of bij de Hooge Platen moet worden afgewezen. Een aardig idee is ook om landschappelijk waardevolle ge bieden buiten ruilverkavelingen te hou den. Kortom, de PvdA-programma's zijn doordacht en staan bol van de goede voornemens. Als het milieu mocht stemmen De CDA-programma's zijn gemiddeld nogal ongeïnspireerd wat natuur en mi lieu betreft. Veelal staan ze vol met wei nig zeggende beweringen als „de belang en van natuur en landbouw zullen eerlijk moeten worden afgewogen". Met het CDA kun je dus alle kanten op. Oost burg is nog het duidelijkst, al valt er onder het kopje „Cultuur, natuur, sport en recreatie" helemaal niets over natuur te vinden. Wel wil het CDA vaak het gebruik van bestrijdingsmiddelen beperken en meer aan voorlichting en edukatie doen. Het CDA in Terneuzen komt positief voor de dag met het pleidooi voor een krach tige gemeentelijke milieudienst, nodig voor milieukontrole. Bij de afweging tus sen natuur enerzijds en landbouw en rekreatie anderzijds valt van het CDA weinig goeds te verwachten. Oostburg vindt zelfs dat natuurgebieden zo veel mogelijk toegankelijk moeten zijnVo gels en planten zullen het CDA daarvoor niet dankbaar zijn. Aan energie- en afval zaken gaat het CDA grotendeels voorbij. Van de WD ontving ik slechts de pro gramma's van Oostburg en Middelburg. Het eerste is doordrenkt van de nadruk op ondernemersbelangen en het parti- kuliere intiatief. Voor de duidelijkheid met het laatste woord voornamelijk be doeld het winstmakende partikuliere initiatief. Partikuliere milieuorganisa ties komen in het woordenboek van de VVD-afdelingen niet voor. Voor deze partij vormen energie, afval en bestrij dingsmiddelen blijkbaar onbelangrijke thema's. De VVD-Oostburg pleit voor

Wantij | 1986 | | pagina 5