I Overige partijen I I Enkele thema's 4 „soepele" toepassing van de Hinderwet en heeft het ook niet hoog op met an dere demokratisch goedgekeurde mi lieuwetten. Men stelt zelfs omonwon- den„Het milieu is voor velen een ob sessie geworden" In het Middelburgse programma is een realistischer toon aangeslagen. „Goede" toepassing van milieuwetten en voortzetting van het Hinderwet Uit voeringsprogramma (HUP) wordenhier bepleit. Tegen de vrijheid om afval te storten waar men wil moet zelfs streng worden opgetreden. Maar in het zelfde programma wordt wel de natuur verge ten alsfaktorbij de ruimtelijke ordening. D'66 doet alleen mee in Middelburg en Terneuzen. In haar programma's de no dige aandacht voor afvalproblemen (hergebruik, kontainers voor kompos- tering), energiezaken en kontrole op milieuvergunningen. In Middelburg vindt D'66 dat er onmiddellijk moet worden gestopt met giftige chemische middelen en dat de Hinderwet zo vol ledig mogelijk moet worden uitgevoerd. is- 05 58 Energie alternatieven energiebesparing (bestaande gebouwen) energiebewust bouwen Afval gescheiden inzamelen beperken afval, hergebruik klein chemisch afval Bestrijdingsmiddelen beperken gebruik Vergunningen HUP, inventarisatie vergunningsplichtige bedrijven bodemverontreiniging melding milieuklachten plaats rruiieuhtnderhjke bedrijven betere kontrole Voorlichting en edukatie gemeentelijke milieuvoorlichting natuur- en milieu-edukatie Bestemmingsplannen aandacht voor ekologische waarden openhouden buitengebied handhaving (kontrole) Natuur beheer natuurgebieden bescherming tegen rekreatie bescherming tegen landbouw beheer wegbermen Verkeer e beter openbaar vi terugdringen autogebruik Oostburg Terneuzen wil maatregelen nemen om hinder en schade door mestoverschot ten te voorkomen. GPV, SGP en RPF besteden helaas niet zo veel woorden aan het milieu. Dat is jammer, want de filosofie van deze partijen (goed rentmeesterschap, zuinig zijn) is voor de oplossing van veel milieu problemen een prima grondslag. Ener giebesparing en alternatieve energie opwekking worden positief benaderd en ook over onze wegwerp-ekonomie ma ken deze partijen zich zorgen. Dit valt bijv. te lezen in het vier jaar oude pro gramma dat de SGP Tholen voorlopig nog gebruikt. Het Middelburgse pro gramma van de drie partijen samen is voor subsidiëring van afval-hergebruik uit de besparingen die dit oplevert. De kombinaties GPV-RPF in Terneuzen en Tholen willen een milieu-effekt-rapport bij milieubedreigende zaken. Goede ideeën zijn er dus wel. Aan de andere kant van het midden zitten Links Perspektief (Terneuzen en Oostburg), Progressief Middelburg (die zich helemaal heeft teruggetrokken) en CPN Middelburg. Dat van de CPN is erg summier, maar in de overige twee pro gramma's wordt aktief beleid voorge- 3 Q cu Z Q O 1 U in Middelburg 1 i> 'q 1. Chr.p GPV-RPF-SGP belang ondergeschikt - aandacht - 4= aktief beleid - konkrete maatregelen steld voor energieproblemen, geschei den inzamelen van afval en milieuhin derlijke bedrijven. PM wil een energie- besparingskoördinator, LP een studie naar kleinschalige energie-opwekking. De laatste heeft nog als interessant idee bedrijven te verplichten een jaarlijkse stoffen- en energiebalans te publiceren. Bedacht moet worden dat niet alle the ma's even aktueel zijn in de verschillende gemeenten. Zo heeft Terneuzen al een HUP (Hinderwet Uitvoeringsprogram ma) in werking. Opvallend is dat daar naast bijna alleen de partijen in Middel burg greep willen krijgen op milieu- beïnvloedende bedrijven, met name door HUP's. Zelfs de WD wil dat, al relativeert ze dat elders weer. CDA en CPN noemen dit punt echter niet. De PvdA Tholen is de enige partij buiten Middelburg die zich sterk maakt voor een inventarisatie van vergunningsplich tige bedrijven. Veel partijen hebben milieu-voorlich ting en -edukatie in hun programma's staan. Veel verder dan mooie woorden gaan de meeste niet. Zodoende lijken die niet meer dan een afschuiving van de verantwoordelijkheid voor milieupro blemen naar de burger. De bedreiging van de natuur door rekreatiebelangen wordt helaas haast nergens genoemd. CDA Terneuzen en WD Oostburg doen dat wel, maar ne men het niet bepaald op voor de natuur. Alleen de Oostburgse PvdA komt zoals gezegd met konkrete standpunten die ergens op lijken. In 1985 bracht de ZMF een brochure i uit over klein (huishoudelijk) chemisch afval met enkele aanbevelingen aan de gemeenten. Gelukkig is nu in vrij veel programma's plaats ingeruimd voor dit probleem. Maar merkwaardig is, dat hierover bij D'66 Middelburg en Links Perspektief niets te lezen valt, ondanks hun aandacht voor afvalproblemen. Niettemin, als het milieu mocht stemmen, dan zouden de partijen links van het midden gekozen worden, de PvdA voorop. De rechts-christelijkepar tijen moeten we nog wat tijd gunnen; de eerste aanzet is er. Maar CDA en WD mogen wel eens het belang van natuur en milieu voor hun kiezers gaan onder kennen. Uw milieubewuste stemgedrag kan wellicht een handje helpen.

Wantij | 1986 | | pagina 6