Mogelijkheden tot onderhoud Overleggroep Beheer drinkput in een weiland bij Door gebrek aan onderhoud hoeft een put echter nog niet te verdwijnen. Van overheidswege wordt hiervoor tegen woordig subsidie gegeven, die klein schalige landschapselementen zoals drinkputten moet behouden voor de ondergang. Dit kan in het kader van de relatienota, de Beschikking Onderhoud Landschapselementen (BOL) of via de Stichting Landschapsverzorging Zee land (SLZ). Alle regelingen hebben als uitgangspunt dat de boer op vrijwillige basis een beheersovereenkomst (relatie nota), of onderhoudsovereenkomst (BOL, SLZ) afsluit voor langere of kor tere tijd, in ruil voor een financiële ver goeding. In de praktijk blijkt dat boeren hiertoe best genegen zijn. Met name de eenmalige overeenkomsten van de SLZ, die sinds 1985 afgesloten kunnen wor den, blijken goed aan te slaan. De toe passing van de regelingen is echter nogal ondoorzichtig. Het verdient dan ook aanbeveling dat de betrokken diensten goed met elkaar samenwerken om ver warring en onnodig oponthoud te voor komen. Het is duidelijk dat bij nog in bedrijf zijnde putten de wensen van de boer bepalend zullen zijn voor het uiteinde lijke resultaat van de schoning. Bij put ten die in handen zijn van de natuurbe scherming heeft men meer mogelijkhe den voor vormgeving en beheer. Er zijn bijv. drinkputten die sterk aan het ver- landen zijn, maar waarin zich een levens gemeenschap ontwikkeld heeft die de moeite van het behouden waard is. Schoning zou dan desastreus zijn. In na tuurgebieden kan men dan het beheer hierop afstemmen en zo de verscheiden heid vergroten. De zorg om het behoud van de Zeeuwse drinkput was begin dit jaar voor enkele mensen aanleiding om de handen ineen te slaan. Er werd een overleggroep ge vormd met vertegenwoordigers van de dienst Natuur, Milieu en Faunabeheer (van het Ministerie van Landbouw en Visserij), de Provinciale Planologische Dienst, het Delta Instituut voor Hydro- biologisch Onderzoek (DIHO), de Stichting Landschapsverzorging Zee- Hygrobia hermanni 10 mm lo land en de Zeeuwse Milieufederatie. Doel is een overzicht te verkrijgen vs) de nog aanwezige putten en hun o derhoudstoestand en het verzamelen ordenen van bestaande biologische gevens van de putten. Het stimuleré van verdere studie naar de levens;; meenschap van de putten en de invlc daarop van het beheer staat hoog op h Het is moelijk om voor het onderhoud van putten uniforme regels op te stellen. Eenmaal in de zes jaar schoonmaken hoeft bijv. geen vaste regel te zijn. Om schade aan de levensgemeenschap zo veel mogelijk te beperken, verdient het wel aanbeveling in de periode oktober - half november te schonen. Bruine kikkers profiteren bij het af zetten van eieren van een langzaam af lopende oever, terwijl de kamsalaman- dervoorzijnbruiloftsspelbehoefteheeft aan een dieper deel in de put. Dit zijn enkele voorbeelden, maar de lijst van beheersaspekten is aanzienlijk uit te breiden. Phlambus maculatus (Linn.) verlanglijstje. Onderzoek vindt nameliv maar op beperkte schaal plaats - mi uitzondering van de studies DIHO eA RIN (Rijksinstituut voor Natuurbl heer). Het ligt verder in de bedoeling etz voorlichtingsbrochure samen te stelle voor boeren, beheerders en overhel instanties. Tenslotte wil de overleggroa een goede relatie met boeren opbos wen. De mogelijkheden die de beheers en onderhoudsovereenkomsten biedei geven ons goede moed voor de tos komst. Een vergelijkbare groep in Lid burg, die al enige jaren bezig is, heeft samenwerking met de boeren veelbed vende resultaten bereikt met ondei houd van oude en aanleg van niernl poelen. Dat kan hier ook.

Wantij | 1986 | | pagina 10