et milieugevaarlijke stoffen in werking Smidsschorre-perikelen Vluchten kon nog niet.... jebelgd over bagger van belgen 17 öörlopige voorzieningen om die bron van vervuiling te keren. Ce hebben half onze zin gekregen. De Raad van State stelde .p 27 januari j.l. vast dat de vuilwaterafvoer van het meest ;ervuilde terreingedeelte bij Mol naar het zuiveringssysteem aoeten worden geleid en niet naar de Zwaakse Weel mag jen. Ook mogen de slibbedden niet meer in gebruik zijn als Iberging. Ze waren inmiddels al door Mol verwijderd. [et is nu zaak voor de Vereniging tot Behoud van Natuur- jnumenten als eigenaar van de Zwaakse Weel, om vooral [lens de uienkampagne nauwgezet over de waterkwaliteit l de Zwaakse Weel, inklusief de toeleidende poldersloot, te ;en. Dat is vooral vanbelang met het oog op de nog lopende foepszaak bij de Kroon. vfi t alleen de ZMF, maar ook de meeste Zeeuwse gemeenten net grondgebied langs de Westerschelde, zijn zeer slecht te breken over de Belgische plannen om sterk vervuilde bag- ;e rspecie uit het Belgische deel van de Schelde terug te storten ruhet Nederlandse deel. De Appelzak bij Bath en de slikken or het Verdronken Land van Saeftinge zijn de uitverkoren atsen. Daarnaast wil België de gangbare praktijk voort ten om de in de Westerschelde gebaggerde specie daarin ug te storten. Rijkswaterstaat Zeeland organiseerde op 23 fuari j.l. een bijeenkomst waarin van gedachten kon worden gewisseld over de aangevraagde stortingsvergunningen door "t Ministerie van Openbare Werken van België. Grote afwezigen op die bijeenkomst waren de Belgen zelf, ttuurlijk een erg slechte beurt. Dat gold temeer, omdat mand nu uit de doeken kon doen waarom België niet in ;en land een oplossing zoekt voor het zwaar verontreinigde Ook bleef de vraag onbeantwoord waar al die vervuiling indaan is gekomen, zodat de bestrijding ook bij de bron zelf iu kunnen worden aangepakt. Het is overigens bekend dat de jootste verontreinigingskoncentraties worden gevonden op plaatsen waar de industriële lozingspijpen bij Antwerpen in Schelde uitmonden. Kort samengevat staat overduidelijk vast dat het gebag- rde slib voor de drempels van Lillo, Frederik en Zandvliet kédanig vervuild is, dat dit - naar de heersende opvattingen in Nederland over verontreinigde baggerspecie - niet in het ipervlaktewater mag worden teruggestort. Er zijn zelfs plekken in de Westerschelde waar de gebaggerde ede zodanige verontreiniging vertoont, dat dit niet zomaar n worden teruggestort. Daarom verlangt de ZMF met de eeste Zeeuwse gemeenten, dat de gevraagde vergunningen iet worden verleend. De Belgische overheid probeert weer :ns om haar milieuproblemen te ontlopen en kiest de ge- lakkelijkste weg door haar buren ermee op te zadelen. Op i februari j.l. trad de Wet milieugevaarlijke stoffen in werking. De bedoeling ervan is een halt toe te roepen aan de varen van produktie en gebruik van chemische stoffen. De palingen zijn vooral gericht op degenen die beroepshalve et chemische stoffen omgaan zoals producenten, hande- Jren en verwerkers. Ze worden daarin verplicht om hierbij de vereiste zorgvuldigheid in acht te nemen en alle maatregelen te stjreffen om de gevaren te beperken. Verder wordt verplicht Igesteld, dat nieuwe gegevens over en nieuwe toepassingen van ftn stof aangemeld worden. Ook kan de overheid aan che- ®i.sche bedrijven gegevens opvragen over door hen gepro- jguceerde en toegepaste stoffen, ter beoordeling van daaraan verbonden risiko's. Een ander gevolg van de wet is, dat tegen milieugevaarlijke stoffen nu maatregelen kunnen worden genomen - eventueel van tijdelijke aard - in verband met de risiko's van een stof. Ingrijpende maatregelen zijn niet uitgesloten, zoals een export- of produktiestop. Binnenkort vindt over de export vanzeer gevaarlijke stoffen naar Derde-Wereldlanden overleg plaats met de Tweede Kamer. Minister Winsemius is al begonnen met een vrijwillige regeling van die export. Wettelijke regels hoeven volgens hem nog niet direkt te volgen, als het bedrijfsleven bereid en in staat is om in eigen huis afspraken te maken die tot het gewenste resultaat leiden. Als ZMF menen we nu al te mogen opmerken dat hiervan weinig goeds te verwachten valt, zolang er groot geldelijk gewin te behalen valt door in Derde-Wereldlanden onze - in eigen land verboden - produkten af te zetten. Kijk maar naar de bestrijdingsmiddelen. Een ander punt is dat het met de nieuwe wet ook mogelijk wordt om in geval van chemische rampen de nodige maat regelen te treffen. Niet alleen voor Bhopal-rampen maar ook voor situaties waarin binnen korte tijd bepaalde chemische stoffen moeten worden opgespoord en vernietigd. In Neder land is zoiets nog niet nodig geweest, maar een dergelijke situatie valt niet uit te sluiten, zegt het ministerie van VROM. Toch niet voor de zoveelste keer een „papieren" regeling die onvoldoende ondersteund wordt, door de afwezigheid van personeel en materieel? In Wantij van februari 1986 spreekt Peter Maas op pagina 16 en 17 over Smidsschorre-perikelen. Mijns inziens heeft Peter een facet over het hoofd gezien en doet Staatsbosbeheer - tenminste enkele afdelingen daarvan - hetzelfde. Smidsschorre was een uitstekend ganzengebied samen met het aan grenzende weiland rond de Zwartenhoeksekreek. In wezen was het opgespoten terrein ook weidegebied. Nu is het overwegend bos en derhalve niet geschikt voor ganzen. Het weideareaal in Zeeuws- Vlaanderen neemt met de dag af. Dat de boeren waar mogelijk overschakelen op akkerbouw is te betreuren maar begrijpelijk. Dat echter ook een dienst die fauna- en natuur beheer hoog in zijn vaandel heeft staan de ganzen graasmogelijkheden ontneemt, is een funeste zaak. Immers, daardoor zal de druk op landbouwgronden toenemen met alle ellende van dien. Ik wil er dan ook voorpleiten dat iedere meter grasland, die Staats bosbeheer in het Zeeuwse heeft of nog verwerft, grasland blijft. Niet alleen de weidevogels, ook de ganzen en de boeren hebben daar baat bij. Nu lijkt het erop dat Braks zich voor hen inzet maar dat zijn ambtenaren hen het leven onmogelijk maken. G. Sponselee. Van een beetje verantwoordelijke burgemeester, die bovendien de herderlijke CD A-gedachte aanhangt, mag toch minstens verwacht worden dat hij zijn gemeentelijke schapen niet zomaar in desteek laat. Zeker nadat hij ze eerst flink heeft verblijd met z'n volledige mede werking aan de komst van een tweede kerncentrale. Zelfs ook de opslagbunkers voor alle soorten radioaktief afval ziet hij graag in de gemeente Borsele neergezet, zonder het stellen van voorwaarden. Zo niet burgemeester drs. G. C. G. Van den Heuvel, die de tijd nu gekomen acht om z'n biezen te pakken door zich te laten weg promoveren naar een grotere gemeente. Doetinchem ging niet door, dus maar stug volhouden Na ons de radioaktieve) zondvloed, nietwaar burgemeester? Hans Bannink

Wantij | 1986 | | pagina 17