Plastik hoeft niet De boterham Melk 3 M l-H Ph W O O d 'er jaar wordt er in Nederland enkele nJïjoenen tonnen afval geprodu ceerd. Daarvan is zo'n 400.000 ton jlastik. In tegenstelling tot papier, '<las en organisch keuken- en tuin- ifval is plastik afval nauwelijks op- deuw te gebruiken - vooral omdat er e schillende soorten plastic zijn die Inoeilijk bij de vuilniszak te scheiden ijn. Kunststoffen wordenverderzeer le cht of niet door de natuur afgebro- aen en bovendien is voor de pro- luktie ervan veel energie nodig. Ilbrtom, uit milieu-oogpunt geen ;c d woord voor deze stoffen, .iet grootste deel van het plastik afval is 'erpakkingsmateriaal, dat ons onge vraagd wordt verstrekt en dat een steeds ifloter aandeel in het huishoudelijke Jral gaat innemen. Werp maar eens een >lik in prullebak of pedaalemmer. Toch is er wel wat aan te doen. Ten- ninste, als iedereen meewerkt. Want de leste oplossing van het kunststoffen- uobleem is ervoor te zorgen dat dit afval liet ontstaat. En daaraan kan elke kon- iument zijn steentje bijdragen met een lewuster koopgedrag. Zo'n gedrag tornt er eenvoudig op neer, dat zo veinig mogelijk wordt gekocht dat nilieu-onvriendelijk is verpakt. Om u te ïelpen doe ik, hieronder enkele moge- ijkheden op het gebied van de levens- niddelen uit de doeken. Probeer het eens of vraag bij uw eigen bakker om ongesneden brood of om een papieren zak. Voor gebakjes zijn die er wel, dus waarom niet voor brood? Of loop eensbinnenbij de alternatieve, eko- logische of natuurvoedingswinkel, waar bovendien stevig volkorenbrood wordt verkocht. Met papier eromheen. Graag smeren we op de boterham boter of margarine. Echte boter geeft weinig afvalproblemen, alhoewel de verpakking nu ook niet 100% papier is, Melkprodukten en glas met statiegeld (links) ?n plastik weggooibekers bij de ekologische winkel We beginnen bij ons dagelijks brood. «Veel bakkers en grootwinkelbedrijven Stoppen vooral het gesneden brood in polyetheenzakken. Meestal dichtge maakt met een kleefbandje, dat ervoor zorgt dat bij thuiskomst de zak moet worden opengescheurd en daarna als onbruikbaar weggegooid. Er zijn echter nog genoeg bakkers die het brood liever in een papieren zak doen. De kwaliteit _van zijn brood hoeft niet minder te zijn. melkprodukten in kartonnen en plastik weggooiverpakking. Bij een supermarktgeen keus. behalve in de alternatieve winkels. Bij margarine is er meestal genoeg keus tus sen kuipjes van PVC (polyvinylchloride) PE (polyetheen) of PP (polypropeen) en (gekleurde) papieren verpakking. De laatste is natuurlijk te verkiezen. Het milieuvriendelijkst verpakt zijn bijv. Blue Band, Zeeuws Meisje en Leeuwen zegel. U moet dan wel die oude boter- vloot (hopelijk van metaal of aardewerk) boven water halen. Gewoon een kwestie van even overschakelen dus. Als we als broodbeleg kaas kiezen, moeten we niet bij de supermarkt zijn. Voor het grootste deel ligt de Neder landse kaas daar in de open koelkast luchtdicht voorverpakt in een of andere kunststof(folie). Sinds een aantal jaren zijn plaatselijke speciale kaaswinkels verrezen en populair geworden met tientallen soorten kaas en andere zui- velprodukten. De kaas wordt daar ter plaatse afgesneden en -gewogen. De verpakking bestaat helaas echter vaak uit papier met een zachte PVC-folie aan de binnenzijde. Bij het direkt onder een stolp bewaren van de kaas is papier alléén net zo goed. In de natuurvoedingswin kel krijgt men de kaas dan ook gewoon in (vetvrij) papier mee. Voor vleeswaren geldt iets soortge lijks: neem liever de plaatselijke slager. (In de gezondheidswinkel wordt geen vlees verkocht). Daarnaast verkopen natuurvoedings- ^7 zaken melkprodukten in glazen flessen q of potten met een brede hals die een O plastik schroefdop bezitten. Uiteraard zit op deze flessen statiegeld (inklusief dop). Uiteindelijk komen de doppen he laas toch weer op de vuilnisbelt terecht. De klassieke melfles is in deze winkels tegenwoordig ook verkrijgbaar. Maar blijkbaar zijn er genoeg alternatieve konsumenten die (onbewust?) voor de andere verpakkingen kiezen. Wat andere zuivelprodukten b etreft zijn goed verpakte produkten in bijna elke winkel te koop. Slechts in de grote supermarkten zijn, melk, karnemelk, kwark en yoghurt vrijwel uitsluitend verpakt in eenmalige verpakkingen van polyetheen, polystyreen of geplastifi ceerd dan wel gealuminiseerd karton. Ook vruchtensappen worden zo ver pakt. In kleinschaliger opgezette win kels zijn altijd nog wel de aloude glazen melkflessen met aluminium dop te ver krijgen. Met statiegeld. Vanzelfsprekend is bij de melkman of SRV ook een wel bewuste keus te maken. Helaas rijden de alternatieve winkels hier enigszins een scheve schaats. De wat mij betreft lekkerste yoghurt (Biogarde) wordt er verkocht in weggooibekers van een PVC-achtige kunststof, afgedekt met aluminium. Merkwaardig genoeg kan deze yoghurt bij supermarkten soms juist in glas worden verkregen. De om gekeerde wereld. geen kaas zonder plastik supermarkt Versnaperingen Slecht voor het gebit maar wel lekker zijn koeken en koekjes. Het spreekt

Wantij | 1986 | | pagina 3