drinkputten in de put? 4'Olv 1 - «heer van drinkputten 1\ Foetsi omblad vinden in de drinkpoelen een e< ;k waar zij kunnen overleven. Wan- er het water niet helemaal zoet is maar n igt naar licht brak, vinden we typische ikwatersoorten terug in de poel, zoals steurgarnaal en de vlokreeftjes bij de :ren, alsmede lidsteng en soms water- st bij de planten. CO PQ tA m' Pi O O Nederland voor hun verspreiding dan ook tot het kustgebied beperkt. Dit geldt ook voor verschillende waterorga nismen. Een derde aspekt vormt de nogal rijke amfibieënstand, die in de putten gevon den kan worden. Salamders, kikkers en padden profiteren van de mogelijkhe- Vervuilde put Naast het zeldzame karakter van den die de putten bieden om zich voort zoete wateren is er een tweede reden te planten in het overwegend brakke waaraan de Zeeuwse drinkput haar Zeeland. Zonder voldoende geschikte waarde ontleent. Hoewel men het van de putten zou het aantal plaatsen waar deze laatste twee winters niet zou zeggen kent dieren zich voortplanten zeer beperkt Zeeland als kustgebied mildere winters zijn en zou er geen toekomst meer zijn dan de rest van Nederland. Veel koud- voor soorten als boomkikker en kam- gevoelige dier- en plantesoorten zijn in salamder. Bernard Krebs werkt bij het Delta Instituut p voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke en maakt deel uit van de poelenwerkgroep. f "IA >-4 Wie oude topografische kaarten bekijkt, zal het enorme aantal putten opvallen dat erop ingetekend is. Bijna elk weide- perceeltje kende zijn eigen put of putten. Ook in gebieden waar nu nauwelijks putten meer te vinden zijn, zoals op Schouwen en Tholen, waren er vroeger veel meer. Volgens recente cijfers van de Stichting Landschapsverzorging Zee land bevinden zich in onze provincie nog ruim 1200 drinkpoelen, grofweg als volgt verdeeld Zeeuws-Vlaanderen oost (kanaal tot grens)200 Zeeuws-Vlaanderen west400 Walcheren 100 Zuid-Beveland460 Overig 80 Totaal1240 Deze gegevens zijn nog voorlopig en het is niet onmogelijk dat het werkelijke aantal iets hoger zal liggen. Op zich lijkt dit aantal redelijk. In het totaal zijn echter ook de putten verwerkt die gebruikt worden als vuilstort, als eendenvijver bij een woning of die slecht onderhouden of half gedempt zijn. Veel putten zijn verdwenen doordat grasland omgezet werd in bouwland. Daarnaast zijn graspercelen aangesloten op de waterleiding, waarna de putten snel ten onder gingen door gebrek aan onderhoud. Naast agrarische aktivitei- ten eisen ook stadsuitbreiding, industrie terreinen en rekreatieve voorzieningen hun tol. Toekomstige ruilverkaveling of landinrichtingen zoals die op Walcheren en rond Oostburg, zullen dat ongetwij feld ook nog doen.

Wantij | 1986 | | pagina 9