't Groen Vestigingsvoorwaarden Muren in Middelburg 10 steenbreekvaren In tegenstelling tot de moderne harde en gladde muren van cement en beton, zien we op oude muren vaak allerlei planten groeien. Oude tuin- en kademuren, gevels van ge bouwen en andere stenige objekten vallen vaak op door kleurrijke plan ten, mossen en zelfs struiken die hier en daar uit de muur komen zetten. In Middelburg zijn veel oude muren te vinden waarop een interessante begroeiing voorkomt Op plaatsen die zich daarvoor lenen komen stof en afvaldeeltjes in kieren en gaten terecht, onder invloed van regen, wind of in hoogte variërend grachtwater. Algen, bakteriën en schimmels werken op die plaatsen op de muur in. Daarna kunnen mossen, korstmossen of blauwwieren zich vestigen. Deze zetten de harde struktuur van cement vaak om in stoffen die ook door hogere planten opgenomen kunnen worden. Als eerste planten zien we vaak in de muurspleten het fraai violet bloeiende muurleeuwebekje en de muurvaren, die een kalkrijke, humusarme bodem pre fereert. Vestiging van planten op muren is onder andere afhankelijk van de vochtigheid, het licht en de helling. Zo zijn varen soorten afhankelijk van een hoge voch tigheidsgraad van de muur. Ook de licht- of schaduwrijkdom van een muur heeft invloed op de vegetatie. In het algemeen komt op de naar het noorden gekeerde muren, die vochtiger zijn, een interes sante vegetatie voor. Plantesoorten die op „zuidmuren" (licht!) groeien, kun nen goed zon en licht verdragen (bij voorbeeld brandnetel, bergbasterd-we- derik en muurpeper). De helling en de dikte van de muur zijn belangrijk voor de mate waarin planten zich kunnen vast houden en handhaven. Invloeden van buitenaf, zoals het afvloeien van regen water en humus van de kade of de in vloed van wind of grachtwater op de muur, spelen ook een rol in de omvang van de muurvegetatie. Enkele jaren geleden (1983) is door de jeugdbonden voor Natuurstudie op Walcheren, gedurende een jaar een on derzoek gedaan naar de begroeiing van muren in Middelburg. In de binnenstad van Middelburg zijn zes oude kademu ren onderzocht. Om praktische redenen is alleen gekeken op die plaatsen waar zich steigers bevonden. We gaan hier nader in op de varens in relatie tot het soort muur. De Maisbaai is een aan de waterkant gelegen schaduwmuur met weinig be groeiing. De Kinderdijk is ook een aan het wa ter gelegen schaduwmuur met vrij veel begroeiing. Met name de varens, 75% van de begroeiing, vallen op. Verder zijn er veel mossen en korstmossen en spoelt Dam Damplein Kinderdijk veel varens er weinig humus af van de kademuur^ De Rouaanse Kaai is een „zonmuifl met veel begroeiing. Ongeveer 25% bd staat uit varens. Er spoelt erg veel huml naar beneden bij deze eveneens aan eag binnengracht gelegen muur. De P lit heeft een aan het water gelegen muura de zon met relatief weinig begroet rai a

Wantij | 1986 | | pagina 10