'De mensen willen toch eerst bezig zijn met een bloemetje' leiding aan de bron Gepeuter Dicht bij huis I melingskosten 65,--/ton en. De slechtste manier is om al het bij elkaar te gooien, alles door de posteerinstallatie te halen en pas naplastik, ijzer, batterijen, enz. eruit len. Op die manier werkte de VAM ger, met als gevolg dat VAM-kom- sterk verontreinigd was. Bij de de werkwijze wordt ook alle afval op hoop geveegd, maar daarna wordt !t de organische fraktie afgescheiden de rest, en vervolgens gekompos- d. Dat gaat een stuk beter. De ver reinigingen zijn veel minder, maar de huidige inzichten niet laag ge- lg. Nog steeds zou de bodem vervuild kt als deze langere tijd met dit type ri s post bemest wordt Op het ogen- jj werkt de VAM op deze manier en de Tebodin-studie voor Zeeland ras niervan uit. Het is zo goed als zeker itjdit type kompost binnenkort onaan- Bdbaar wordt verklaard voor gebruik lie landbouw. En dan is het in de o s)tuin net zo min aan te raden. oplossing is dan ook om de orga- he fraktie thuis al gescheiden te hou- Uit gegevens van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RTVM) blijkt dat het komposteren van organisch afval, dat gescheiden is inge haald rendabel is vanaf 15.000 ton per jaar. Dan kost het „hoog geschat" 50,-- per ton en zeker bij grotere hoeveelhe den duidelijk minder. Let welin Mid den-Zeeland gaat het om 48.000 ton, in Zeeuws-Vlaanderen om 27.000 ton. Schouwen zit met 14.000 ton net op de grens. Alleen Tholen valt, afzonderlijk bekeken, erbuiten (5.500 ton). Maar er wordt toch al aan gedacht de afvalver werking van Tholen en St. Philipsland samen te voegen met die van Schouwen of van West-Brabant. De komposte- ringskosten zijn bij deze werkwijze dros gelijk aan of duidelijk lager dan in de opzet die Tebodin onderzocht. Wel is er nog een probleem met de inzameling. De eenvoudigste maar duurste oplossing is, dat mensen twee vuilniszakken vullen en dat er twee vuil niswagens rondgaan. De inzamelkosten worden dan 1 tot 2 keer zo hoog en dat is duidelijk onhaalbaar. Er zijn echter ook slimmere manieren, bijvoorbeeld met duobakken (een soort mini-kon- tainers met twee vakken) en daarop in gerichte vuilniswagens. In Amersfoort heeft men op die manier slechts 10,-- stijging van de inzamelkosten per ton gekonstateerd. Het komt dus aan op een doordacht systeem dat planmatig (inves teringen!) wordt ingevoerd. Boersma heeft bij zijn pogingen dus vanaf het begin op een kreupel paard gewed. Dat kon gebeuren, door enkele jaren geleden de gebreken van de door Tebodin aanbevolen methode nog meer verborgen waren dan nu. Maar dat is geen reden om af te zien van het op grote schaal komposteren van organisch afval. Integendeel, ervaringen elders bewijzen dat zowel een financieel verantwoorde opzet als een goede kompostkwaliteit haalbaar zijn. Voorwaarde is wél, dat men zijn werkwijze afstemt op het op halen van afval, dat al bij de mensen thuis gescheiden is. In Boersma's diskussie-notitie blijven slechts ideetjes over, zoals het steunen van de oud-papier-ophalers, stimuleren van glasbakkenventers en het bevorde ren van een extra puinbreker. Allemaal heel nuttig, maar toch niet meer dan gepeuter in de marge. Boersma neemt nog tot zomer 1987 de tijd om zijn nieuwe afvalplan op te stellen. In die periode moet hij toch gele genheid hebben om zijn licht elders op te steken en met een perspektiefrijker plan kunnen komen, dan waar het nu naar uitziet. O O Q „Niet alleen bij jongeren, maar ook bij groepen ouderen aan wie ik kur- sussen heb gegeven, is het mij op gevallen dat men veelal niet weet hoe zoiets moois als een bloem tot stand komt en groeit Ik verbaas mij daar keer op keer weer over". Martine Pierbagen Aan het woord is Martine Pierhagen (43 jaar) uit Middelburg. Ze heeft een tuin- bouwopleiding gevolgd en is gespecia liseerd in „het op huis en tuin gerichte gebruik van bloemen en planten", zoals ze zelf zegt. Ze heeft les gegeven op tuinbouwscholen, kursussen en lezing en gegeven aan bijvoorbeeld platte lands- en huisvrouwen. Ook op lagere scholen is ze regelmatig uitgenodigd voor praktisch gerichte biologielessen. Momenteel geeft ze kursussen bij de Volksuniversiteit en is ze aktief in de werkgroep natuur- en milieu-edukatie van de KNNV (Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging). Welke beweegredenen heeft zij nog meer om zich in te zetten op het milieugebied? Ik heb een sterke aversie tegen over matig gebruik van bestrijdingsmiddelen in de bloementeelt. Vooral tientallen ja ren geleden werd er maar raak gespoten. Men kende nauwelijks de uitwerking er van op het milieu en de gezondheid van de mens. Dat is natuurlijk in de loop der van het andere huisvuil. Vervolgens i de vuilophaaldienst beide typen af- ophalen en op één plaats kompos- sn resp. storten (derde manier). Ook men de mensen hun eigen kompost ken met individuele kompostbakken .rde manier). Ervaringen elders wij- uit dat op beide manieren prima opost verkregen wordt. Bovendien is nu gemakkelijker om nog bruikbare kties zoals ijzer en papier uit de rest te en. 13

Wantij | 1986 | | pagina 13