jaren wel veranderd maar bezinning op het gebruik ervan is nog steeds geen overbodige luxe Uiteindelijk dacht ik dat het wel nuttig zou zijn om de mensen te wijzen op datgene wat ze in hun tuin hebben. Om ze de achtergronden te leren kennen van wat er dicht bij huis is. Als je daarbij kijkt naar de wilde flora en uitlegt wat wel of niet geplukt mag worden, dan hoop ik de belangstelling te wekken voor het nut van de wilde soorten. Dat is ongeveer de strekking van mijn kursussen. Boven dienben ik free-lance verbonden aan en kele tuinbouw-vakbladen. Er is eindelijk toestemming om te schrijven over het (wan)gebruik van bestrijdingsmiddelen. Daar ben ik heel blij mee. Bomvolle kursussen De werkgroep natuur- en milieu-eduka- tie Walcheren is via de KNNV aange- slotenbij de ZMF (ZeeuwseMilieu Fede ratie). De werkgroep is ontstaan doordat binnen de KNNV stemmen opgingen voor een edukatieve aanpak. Els Huy- bregtse was daarbij de stuwende kracht. Zij heeft „groene kursussen" georgani seerd. In samenwerking met het IVN (Instituut Voor Natuurbeschermings- edukatie) zijn de eerste (twee jaar du rende) natuurgidsenkursus op Walche ren ontwikkeld. Samen met Henk van Os organiseerde ze later de suksesvolle kursussen over het Zeeuwse landschap, vele exkursies en een tweede natuur gidsenkursus. Twee jaar geleden is de werkgroep uitgebreid met vijf deelne mers van deze kursus, waaronder ikzelf. Sindsdien zijn er in een sneltreinvaart vele kursussen en exkursies op poten gezet. We vinden het belangrijk dat heel veel mensen notie kunnen nemen van de kursussen. De deelnemers zijn dan ook van verschillend pluimage. De lesgevers zijn afkomstig van eerdere kursussen of van buiten. Ze doen het op vrijwillige basis, waardoor de kursussen goedkoop zijn. De inzet van lesgevers en natuur- gidsen is fantastisch. Met behulp van al deze vrijwilligers hebben wij kursussen georganiseerd over vogels, biotopen, schelpen, paddestoelen, Zeeuwse flora, milieukunde en het Zeeuwse landschap. De belangstelling is heel groot. Alle kur sussen zitten bomvol. Verschillende mensen volgen de ene kursus na de an dere. In januari zijn we met de derde natuurgidsenkursus gestart, zodat we eind volgend jaar weer kunnen beschik ken over nieuwe mensen. Basis voor „verder" De enige kursus die niet vol zat, was de kursus milieukunde die we één keer hebben gegeven. Ik denk dat de mensen toch eerst bezig willen zijn met een bloemetje en willen snappen waarom bijvoorbeeld in hun tuin een merel nes telt. Pas daarna is er misschien belang stelling voor milieukunde. De basis daarvoor moet eerst gevormd worden. Wij leggen een basis voor „verder"voor het kritischer naar beleid kijken. Maar edukatie en belangenbehartiging zijn voor mij twee heel gescheiden zaken. Belangenbehartiging hoort eerder bij de ZMF thuis. Bovendien hebben wij onze handen al vol aan het werken aan de basis. Toekomstmuziek Een ideaal van mij is dat er een kursus op gezet wordt met gemeenteraadsleden en „gewone burgers". Er zat bijvoorbeeld een keer een meneer op de kursus die in een drukkerij werkte. Hij vertelde wat die met zijn afval deed. Kijk, dat moet nou eens iemand van de gemeente ho ren. Dat soort zaken kom je niet op beleidsnivo tegen. Ik heb behoefte aan kontakt met mensen die beleid maken, belangen behartigen. Maar het gaat er dan wél om dat er veel meer ingespeeld moet worden op de alledaagse praktijk. I De Stichting Behoud Natuur en L milieu (kortweg SBNL), wil zelfs „nieuwe natuurbescherming" prop ren. Deze stichting is onststaan uit Koninklijke Nederlandse Jagers V era ging en daar nauw mee verbonden zien de vijf van de zeven bestuurszet die voor de K.N.J.V. zijn gereserveen SBNL wil de „nieuwe natuurbeschf ming" in eigen terreinen in de prakt; brengen. In Zeeland werft de stichti] dan ook fondsen, met name voor aankoop van de spoorlijn Goes-Boi sele. Ook bij de perikelen rond het Z gors duikt de naam SBNL regelmatig als aankoopgegadigde. Het feit, dat Jal ques Damen, (oud distriktsbeheerli van Natuurmonumenten in Zeela ii adjunkt-direkteur is geworden van d stichting verklaart grotendeels de ak| viteiten van de jonge organisatie in or provincie. Wat wil de Stichting Behoud Nat. en Leefmilieu en wat zijn de konsekwe ties van een nieuwe potentiële natiu beheerder? Vervreemd Een antwoord op de eerste vraaggeeft I beleidsvisie van SBNL, waarin het b'1 stuur bondig uiteenzet waar volgei haar de schoen wringt. Kort samengev komt het hierop neer. Waar de natut bescherming eerst boven de partij) stond, heeft ze zich door een militair houding vervreemd van haar natuurli jl 14 Het staat voor Martine als een paal boven water dat de werkgroep in een behoefte voorziet Zijn er, naast deze suksesvolle aktivitelten, wel eens te genvallers geweest? De jagers zijn ontevreden over manier waarop de gevestigde natu# beheerders (Natuurmonument) de provinciale landschappen Staatsbosbeheer) met hun terreinj omspringen. Vooral het feit dat gl zierjacht nog steeds verder word.j ruggedrongen uit de natuurter nen stoort hen. .SllCHT lna Voor meer informatieE. Huybregtse, tel.01184-61054.

Wantij | 1986 | | pagina 14