Het gif moet uit de vuilniszak Ophaalaktie Aktie in Middelburg Resultaat 12 „Oh, wat was het warm. En dan voor al dat benauwde synthetische groene gifkikkerpak dat ik had aangetrok ken. Ek heb het wel een tijdje gedra gen. Maar echt, ondanks de leuke reakties hield ik het er niet lang in vol. Het was te warm". Ingezameld chemisch afval Aldus één van de vrijwilligers tijdens de ophaalaktie van klein chemisch afval in Heinkenszand. In zowel Heinkenszand als Middelburg werden op twee warme juni-dagen akties georganiseerd rond het onderwerp klein chemisch afval. Tijdens de akties werd aandacht ge vraagd voor het invoeren van een sys teem van gescheiden ophalen van ge vaarlijke stoffen uit het huishoudelijk afval. Voorbeelden zijnbatterijen, me dicijnen, kosmetika, veel hobby-afval zoals verven en lijmen, bestrijdingsmid delen voor zowel kamerplanten als moestuinplanten. De aktie in Heinkenszand was een initiatief van de Edukatieve Werkgroep van de KNNV afdeling De Bevelanden en werd gesteund door de Kringloop winkel Goes, de Konsulent natuur- en milieu-edukatie en de Zeeuwse Milieu federatie. Het speerpunt van de akties op de Bevelanden kwam op Heinkenszand te liggen, omdat het één van de hoofd kernen van de gemeente Borsele is. En de gemeenschappelijke stortplaats Midden-Zeeland waar alle gemeenten van midden-Zeeland hun afval storten ligt op het grondgebied van die ge meente. Een extra verantwoordelijk heid dus voor de gemeente om eigen grond schoon te houden. Helaas is er in Borsele nog geen goed systeem voor het apart houden van klein chemisch afval; momenteel kan het twee ochten den per maand worden ingeleverd aan de uiterste rand van de gemeente. En dat terwijl in vergelijkbare gemeenten op Schouwen-Duiveland wel een ophaal- systeem is ontwikkeld. Dat het apart ophalen hard nodig is, is met de aktie duidelijk naar voren ge komen. Zeker gezien de reakties van de mensen en de hoeveelheden die in één dag zijn ingezameld. Klein chemisch afval depothouder Martens wist niet wat hij zag toen de opgehaalde chemikaliën bij hem werden afgeleverd. Hij had nog nooit zoveel chemisch afval bij elkaar gezien. Er werd nl. ruim 350 kg opge haald. Vorig jaar werd in totaal 300 kg ingeleverd. Eén dagje inzamelen in een deel van Heinkenszand leverde dus een grotere hoeveelheid op dan normaal ge sproken in één jaar wordt verzameld in de gehele gemeente Borsele. De ophaalaktie bleek ook edukatief gezien bittere noodzaak. Veel mensen wisten ondanks de verspreide foldertjes en artikeltjes in de krant nauwelijk waar het om ging. Bij de vraag of men klein chemisch afval apart had gehouden werd vaak geantwoord„Mè da gebruuke we hlad nie" of „dat we hlad nie in uus". Helaas heeft iedereen klein chemisch af val in huis. Alleen weten heel veel men sen dat niet. Hier ligt dus een schone taak voor gemeente en provincie. Een ander dacht dat er geen proble men waren met klein chemisch afval, „want dat malen ze toch goed fijn in die wagens, en dan zie je er toch niks meer van?" Gelukkig wisten ook veel mensen wèl waar het om ging. Maar als er nauwelijks mogelijkheid is om je spullen in te leve ren (twee zaterdagmorgens per maand) dan moet je heel gemotiveerd zijn je spullen niet gewoon in de vuilnisbak te gooien. Een aantal gevaarlijke stoffen kunnen we terugbrengen naar de hande laar, zoals medicijnen, batterijen, afge werkte olie, enz. Helaas blijkt dat overi gens niet altijd een waarborg te zijn dat het afval op een verantwoorde wijze wordt verwerkt. In de lampenwinkel van Meijaart worden ingezamelde batterijen gewoon in de vuilniszak gegooid. Je vraagt je af waarom iemand dat dan in zamelt. De aktiviteiten in Middelburg waren heel anders van karakter. De gemeente M delburg haalt sinds kort het klein ch misch afval gescheiden op. Een oph, aktie daar zou dubbel werk geweest zij De Werkgroep Milieu Huishoudi Walcheren, initiatiefnemer van de ak viteiten in Middelburg heeft in same werking met de provincie een boek geschreven. Het boekje gaat erov waarom men chemische afvalstoffi apart moet houden. Bovendien geeft h over een aantal produkten extra info matie. Het boekje is onder de naai Klein Chemisch Afval uit huishc dens" gratis te bestellen bij de Provin Zeeland (01180-31011). In Middelhui werd het op ludieke wijze aangebode aan gedeputeerde de Voogd en vrouw Caljouw, die de Zeeuwse burge vertegenwoordigde. Zowel in Heinkenszand als in Middf burg was er via de Vereniging Miliei defensie de mogelijkheid tuinmonstc af te geven. De monsters werden ond zocht op de aanwezigheid van lood en cadmium. De onderzoeken zijn onde: tussen afgerond. Van de ruim 15 moi sters waren er een aantal resultaten oj merkelijk hoog. De Milieufederatie één en ander scherp in het oog houde Bovendien was er in beide plaatsen mogelijkheid tot bekijken van e video-film en een tentoonstelling roni de problematiek en waren er diversi stands met voorlichtingsmateriaal aa wezig. Een en ander werd mogelijk doo| samenwerking met de landelijke Vei niging Milieudefensie. In Heinkenszand was de ophaalaktie ee groot sukses. Maar we hebben het idef dat een groot aantal burgers toch wa verwonderd was over het feit dat mei zich zo druk kan maken over klein che misch afval. De bijeenkomst na de op haalaktie die in Heinkenszand belegc was voor ambtenaren en overige geïn teresseerden was een flop. Het is trein dat blijkbaar zo weinig ambtenaren ei politiek verantwoordelijke mensen ziel bekommeren over milieuzaken. In Mi J delburg was de belangstelling iets groter alhoewel niet overdonderend. Een aan tal ambtenaren was duidelijk gestuurd Hopelijk hebben de akties iets teweeg gebracht, bij zowel de overheid als de burgers. Klein chemisch afval moet uit het huishoudelijk afval worden gehou den, hoe dan ook.

Wantij | 1986 | | pagina 12