Recensies einde van de nucleaire droom Vliedbergen, tekens van tijd in het Zeeuwse landschap De titel is in zoverre juist dat het voor vreedzame doeleinden en met name voor de elektriciteits opwekking als een onveilige en dure oplossing voor de energie behoefte moet worden gekenmerkt. In de inleiding bij het boek wordt geschreven, dat het een droom is geweest dat de technologie de oerkrachten der natuur zomaar kon beheersen en er onbegrensd energie uit kon tappen zonder daarvoor een prijs te betalen. Die prijs wordt al jarenlang betaald: vanaf de uraniumwinning, langs de weg met kleine en grote ongeluk ken met kerncentrales, met de afval- berging en met opwerkings fabrieken van uitgewerkte splijtstof. De grote tegenslag voor de kernenergie is de ramp van Tsjernobyl geworden. De oorspronkelijke titel van het boek „The worst accident in the world" geeft beter weer hoe erg de gevolgen van deze kernramp moeten worden ingeschat. Het gaat daarbij niet alleen om het aantal direkte stralingsslachtoffers dat binnen enkele weken de dood vond. Nog veel meer aandacht zal worden gevraagd voor de vele duizenden stralingszieken, die in de komende maanden en jaren tot de slacht offers gerekend zullen worden. Deze pocket-uitgave is geen wetenschappelijk naslagwerkje, maar geeft een zo volledig mogelijk overzicht van de gebeurtenissen op 26 april 1986 en daarna. Behalve de beschrijving van de kernramp en de grote inzet van diverse mensen, die dit korte tijd later met hun dood moesten be kopen, gaat het ook over de omvangrijke gevolgen voor Rusland zélf en voor de rest van Europa. Het boek bevat enkele hoofd stukken waarin de ontstaans geschiedenis van kernenergie wordt weergegeven en waarin uideg wordt gegeven over de diverse geb mikte termen voor radioaktieve straling, waar zo plotseling de aandacht op werd gevestigd. Uit het boek wordt duidelijk dat de de kernramp in Tsjernobyl al direkt in de hoogste regeringskringen bekend geweest moet zijn, doch dat zeer laat met de evakuatie van de bevolking werd begonnen. Pas na anderhalve dag werd de direkte omgeving van de kerncentrale ontruimd, terwijl de stad Tsjernobyl (binnen 30 km) nog tot negen dagen na de ramp bewoond bleef. Na lezing van dit boek moet men zich toch eens afvragen of eenzelfde ongeluk in de kerncentrale Borssele of Doel ook tot gevolg kan hebben dat de bevolking binnen een straal van 30 km moet evakueren en vooral of dit mogelijk zal zijn. Het kernongeluk van Tsjernobyl zou zijn uitgelopen op een vernietigingsramp als er gelijk tijdig met dit ongeluk ook niet enkele gunstige omstandigheden waren opgetreden. De kernramp vond midden in de nacht plaats, waardoor er veel minder mensen op de werkplek waren dan overdag. De bevolking in de omgeving was binnenshuis. De brand in het grafiet van de reaktor was bijzonder fel, waardoor het radioaktieve stof tot zeer hoog in de lucht werd uitgestoten en niet in de nabije omgeving naar beneden kwam. Als belangrijkste punt wordt genoemd dat het droog weer was en er dus geen radioaktieve neerslag op de grond kwam. Met wat minder geluk zou de bevolking in de wijde omtrek van de kerncentrale blootgesteld zijn aan een hoge dosis straling tengevolge van de grote hoeveelheid radioaktiviteit die in de atmosfeer terecht kwam. Evakuatie naar dorpen buiten de -30 km-grens zou dan niet geholpen hebben, rechtstreeks transport naar zieken huizen zou echter noodzakelijk zijn geweest. Kernenergie blijkt een technologie te zijn die teveel vraagt van (feilbare) mensen, wat opnieuw met de ramp van Tsjernobyl onder de aandacht werd gebracht. Tsjernobyl, het einde van de nucleaire droomteam van The Observer. Uitg. Het Spectrum BV, Prisma Pocket, f 12,90. door Hans Bannink Onder deze titel verscheen een boekje van de hand van Kees en Bas Oele. Eerstgenoemde is werkzaam als leraar geografie, de tweede houdt zich bezig met archeologie. De samenwerking van beiden heeft tot een uitstekend boekje geleid. Een beschrijving (met afbeeldingen) van alle vlied bergen in Zeeland wordt vooraf gegaan door een gedegen verhande ling over de ontstaansgeschiedenis van Zeeland. Het verhaal van Zeeuwse bodem wordt uitvoerig beschreven. Hier en daar is het boekje vrij pittig. Er worden zes verschillende typeringen van Duinkerke-transgressies genoemd waarnaar later menigmaal wordt verwezen. Een hiermee onbekende lezer(es) zal dit wellicht tweemaal moeten lezen. In het boekje wordt afgerekend met tal van theorieën over ontstaan en gebruik van vlied bergen. De schrijvers beargu menteren uitvoerig hun stelling dat vliedbergen eerder als kasteel- bergen betiteld moeten worden. Het komt de duidelijkheid zeer ten goede dat met tal van voorbeelden en illustraties wordt gewerkt. Overigens komen ook de Karolingische burchten en de hollestellen aan bod. Tevens staan er een tweetal routebeschrijvingen in, uiteraard langs de vliedbergen. Eén op Walcheren en één op Zuid- Beveland. Jammer genoeg is hiervan geen kaartje opgenomen. De fietser/automobilist moet het doen met een - overigens gede tailleerde - routebeschrijving. Tot slot wordt een uitgebreide literatuurlijst verschaft die bruikbaar is voor hen die deze „tekens van de tijd" nog beter willen leren kennen. Vliedbergen, tekens van tijd in het Zeeuwse landschapKees Bos en Bas Oele. UitgaveStichting Natuur en Rekreatie Informatie, Middelburg, mei 1986. Prijs f 9,50 in de boekhandel. van f 10- (inklusief porto) op giro 5652027 t.n.v. Stichting NRI te Middelburg o.v.v. titel uitgave. door Marten Wiersc

Wantij | 1986 | | pagina 20