12 van Staatsbosbeheer dus dan mag je ver wachten dat dat goed gebeurt. Op een gegeven moment is datplanboven water gekomen en daar hebben wij als natuur- vereniging flink tegen geprotesteerd. Vervolgens is dat in de politiek geko men, dat wil zeggen de ZMF, PPD en de Staten zijn ingeschakeld. Desondanks hebben we tóch verlorenhet pad ligt er op dit moment. Helaas was een aantal leden het niet eens met ons procederen, waarbij de Vereniging door de pers als een typische aktiegroep werd afgeschil derd. We hebben nu afgesproken dat als zoiets nog eens voorkomt, we dat „in de groep gooien", zoals dat zo mooi heet. We roepen daarvoor dan in het vervolg een spoedvergadering bijeen. Volgens mij word je op deze wijze echter heel log. Naar buiten Als er op een gegeven moment iets aan de hand is dan móet je denk ik durven zeggen Jongens, wat je nou doet, dat is niet goed". Daar heb je als vereniging de macht voor. Bovendien heb je er de ken nis voor. Jij weet je weetje over de na tuur, over het milieu. Je kan op een gegeven moment voorspellen wat er ge beurt als er op een bepaalde manier in dat milieu wordt ingegrepen. Ik hoop voor de toekomst dat we met de vereniging naar buiten kunnen treden. Dat je een aantal mensen kan bereiken, en dat je met elkaar een standpunt in kan nemen. Dat je eens in kan springen op aktiviteiten van lagere scholen, en dat je genoeg kracht hebt om allerlei aktivi teiten te ontplooiien. Ik hoop dat hier door de mensen, in de ruimste zin van het woord, een beetje kundig gemaakt kunnen worden. Bloemdijken vogelvrij De natuurwetenschappelijk waarde van Tholen is echt heel groot. We hebben hier bijvoorbeeld bloemdijken. Die zijn evenals in de „Zak van Zuid-Beveland" zeer de moeite waard. In de literatuur staat daarover niets geschreven, en er zijn maar weinig mensen die daar weet van hebben. Daarom zijn die dijken in feite vogelvrij. Een deel ervan wordt be heerd door Rijkswaterstaat, en een deel door Staatsbosbeheer. Er wordt heel wat gerommeld met dat beheer. Ik rijd re gelmatig door Tholen heen en dan denk ik „o jee, weer een stuk dijk dat helemaal platgespoten is". Er staat in zo'n geval dan een hoekje met brandnetels waar het talud te steil is om bij te komen. Een of andere boer gaat daar op af met zijn spuit en spuit de hele zaak plat. Daardoor gaat, en passant, ook dat hele mooie stukje met ratelaar, aartaker en marjolein ver loren. Weihoek We hebben hier een schitterend stukje Oudland in het centrum van Tholen, de zogenaamde Weihoek. De naam zegt het het zelf albodem die als bouwland to taal niet te gebruiken is. Dit deel is, uit geologisch oogpunt, verschrikkelijk van belang. Aan de hand van de dijken van het oude land kan je fraai de opbouw van Tholen zien. Er bevinden zich hier ook nog veenvelden, van die holle-bolle-vel- den-weiden. Wat gaat daar nu mee ge beuren? Ten eerste staat er een administra tieve ruilverkaveling aan te komen. Ten tweede is er nog een gevaar, omdat het Zoommeer zoet gaat worden, hetgeen een gemakkelijke watervoorziening zal zijn, kan dat een reden voor uitgebreide herverkaveling zijn. Dat zou betekenen dat sloten rechtgetrokken zullen wor Tholen den en dat de van oorsprong drassige zilte Weihoek, ontwaterd gaat wor den. Dat is een nieuwe aanval op de kwaliteiten van dit gebied. De Weihoek is namelijk botanisch èn ornithologisch van belang. Hij zou ornithologisch van nog veel meer belang kunnen zijn 's Zomers zitten er in de weilanden bijna geen broedvogels vanwege het groot schalige beheer. De mest wordt er kwistig rondgesprenkeld en de water stand probeert men omlaag te krijgen. Het wordt ook stiekum omgevormd tot bouwland, 's Winters stikt het hier van de ganzen: rotgans, rietgans en kool gans. Door al die ontwikkelingen krijgen deze beesten het in de toekomst duide lijk slechter. Ganzen schieten In de winter mag hier, volgens een lande lijke afspraak, dagelijks van 10.00 tot 10.30 uur gejaagd worden op rotganzen. Dat is ervoor bedoeld om de ganzen weg te jagen. Men zegt namelijk dat de gan zen vooral schade brengen aan de win tertarwe, alhoewel dat wel meevalt. Als ik wel eens 's morgens om een uur of acht door de polder loop, zie ik regel matig buiten de afgesproken tijd om iemand met een geweer lopen en op ganzen schieten. Daar wordt weinig te gen gedaan. Verder is het nog steeds zo dat roofvogels vergiftigd en afgeschoten worden, omdat ze konkurrenten voor de jagers zijn. Ze zouden misschien wel eens een konijntje kunnen pakken.... 'tls idioot, maar het is toch echt zo. Stommiteiten Een volgend probleem op Tholen is het gedonder om de Oosterscheldewerken Maar dat is regionaal, en geen specifiek Thools probleem. Wij krijgen dat Zoommeer voor de deur, maar de Weihoek, oudland met veen

Wantij | 1986 | | pagina 12