Kernramp? De landbouw is zeker de klos Pennestreek Zoete lieve Gerritje 13 stommiteiten die daarmee begaan zijn zouden toch wel eens een flinke klap aan het milieu kunnen toedienen. Ze zijn hier op het ogenblik druk bezig de dijken te verzwaren. Die dreigen namelijk aan de voet aangetast te worden door te sterke stroming in de Rijn-Scheldever- binding, zodat ze verzakken. Ze gooien daar nu ontzettend veel keien op om het een beetje fatsoenlijk te houden. Van daar dat met behulp van de stormvloed kering het getijdenverschil to 11.7 0 m ge knepen wordt. Dat zijn toch wel stommiteiten. Dat ïad je wel kunnen voorspellen. In eerste instantie is de stormvloedkering om stormvloeden te keren naar de letterlijke betekenis. Als het getijdenverschil ge knepen wordt betekent dit dat bij laag water de oppervlakte van de droogval lende slikken veel kleiner wordt. De vogels worden hiervan de dupe. Als je ziet dat je na 2 dagen sluiten van de stormvloedkering de vele strandlopers op de Dortsman tot op 50 meter kan be naderen, dan is er toch wel iets aan de hand. Dat wil gewoon zeggen dat ze honger lijden. Op Tholen, maar ook elders in Zeeland, speelt het voortdurende getrek om na tuurgebieden een rekreatie funktie te geven. De Pluimpot is hiervan een voor beeld. Hetzelfde mag niet gebeuren met het Rammegors. De bedoeling is om dit als natuurgebied te bestemmen. Dat wil zeggen, dat het in de toekomst nooit overbelast mag worden door ernaast, bijvoorbeeld, een rekreatiegebied te plannen. In het geval van de Pluimpot was dat niet in het bestemmingsplan opgenomen. Maar via een maas in de wet wordt dat doorgevoerd, en daar sta je dan, in een maand tijd. Dat wordt met een pennestreek bezegeld en daar kan je dan naar fluiten. De overlast op dergelijke gebieden wordt op deze manier verschrikkelijk groot. Daar zitten we echt niet om te springen. Ik weet wel hoor, het brengt mensen dicht bij de natuur. Maar het gaat hier om natuurwaarden die uniek zijn en die je kan verpesten. De mensen kunnen ook wel genieten van andere dingen, bijvoorbeeld van een stadspark. En dat is voor de meeste mensen ook natuur. Voor informatie Natuurvereniging TholenJulia Lebeau, tel. 01660-2209. „Ik zit met een heleboel boeren hier in een volleybalklub. Vorig jaar lach ten zij mij steeds uit, zo van„Gij met uw kernenergie; hou toch eens op met dat gezeur". Maar sinds Tsjerno- byl zijn zij helemaal veranderd. Nu kijken ze ook steeds naar Doel en denken „Ai, ai, ai, als er maar niks mis gaat...." Aan het woord is Toine Huysmans uit Graauw. Boerenzoon, leraar en al vele jaren lid van de werkgroep kernenergie Zeeuws-Vlaanderen. Volgens hem ver dienen vier groepen grote aandacht bij de verdere meningvorming over kern energie boeren en tuinders, transport en scheepvaartondernemingen, water leidingbedrijven en gemeenteraadsle den. In gesprek met hem en Hans Ban- nink (Zeeuws Platform Stop Kernener gie) belichten we de gevaren van kern energie voor de eerste groep de boeren en tuinders. Welke gevaren zijn dat? Welk belang hebben zij erbij zich hier over een mening te vormen, een stand- punttebepalen? Welke bijdrage kan een Anti Kernenergie Beweging (AKB) hieraan leveren „De ramp in Tsjernobyl had nog erger gekund. We mogen nog van geluk spre ken. Voor de landbouw is echter de vraag „Wie betaalt de schade?" onontkoom baar geworden. De overheid vergoedt bij een kern ramp tot maximaal 1 miljard gulden. Dat is maar een schijntje van niks. Want veronderstel eens dat je hele jaarop brengst vernietigd wordt.... Veronder stel dat het ook nog om een buiten landse centrale gaat, bijvoorbeeld Doel, dan is het zelfs maar de vraag óf die 1 miljard wordt vergoed. Er is wel eens door het Landbouw schap gezegd dat de boeren en tuinders door Tsjernobyl 200 miljoen schade hebben gehad. Dat is pedes evenveel als waarvoor de kerncentrale Borssele zelf maximaal aansprakelijk is. Dus bij zo'n ongeluk ver weg is hier al het maximale schadeb edrag gehaald. Waar praat je dan nog over als er hier iets mocht gebeuren? Wat kan een nationaal rampenfonds Omgeploegde akker voor de kerncentrale in druilerig november weer •i. -

Wantij | 1986 | | pagina 13