Korte berichten en Mededelingen Kommentaar Naar een samenhangend milieubeleid De smeerpijp voorlopig gestopt Tentoonstelling katalogus westerschelde Provinciale Staten van Zeeland behandelden op 19 december j.l. de door GS gemaakte nota „Naar een samenhangend milieubeleid". Hierin wordt een preventief milieubeleid ontwikkeld in het licht van de interne samenhang van het milieubeleid en naar de samenhang met andere beleidsterreinen, zoals dit in de samenvatting bij de nota staat te lezen. Natuurlijk is het volmondig toe te juichen dat deprovincie Zeeland een milieubeleidsplan op basis van deze uitgangspunten gaat maken. Het is jammer, dat dit al niet veel eerder is gebeurd en we zelfs nog moeten wachten tot het eind van de komende zittingsperiode van de nieuw samengestelde Provinciale Staten, dus tot 1991. Tussentijds verschijnen er nieuwe deelnotities over de inhoud van het milieube leidsplan, die met belangstelling worden afgewacht. Opvallend in de geleverde reakties op het ontwerp van de nota is de kritiek van de Stichting Industriegroep Midden-Zeeland en ge lijkgezindeorganisaties. De teneur ervan is duidelijkde industrie-en het bedrijfsleven in het algemeen - mag niets in de weg wo rden gelegd en daar dient het milieubeleidsplan terdege rekening mee te houden. In de brief van de Industriegroep schetst haar voorzitter Ir. H. P. van Heel direkteur van Hoechst) dat het milieubeleid in de ogen van het bedrijfsleven slechts sukses kan hebben, als er zichtbaar aandacht aan de volgende aspekten wordt besteed. - Beleidsformulering en regelgeving moeten volstrekt geloofwaardig zijn. - Niet alleen de samenhangvan milieu-deelgebieden wordt afgewogen, maar ook die met aanpalende gebieden, zoals ekonomische draag kracht en haalbaarheid. - Met veel minder geldmiddelen valt snel een groot deel van het beoogde effekt te bereiken. Streven naar 100% effekt roept weerstand op en is kontra-produktief. - Milieuproblemen moeten in samenwerking tussen overheid en bedrijfleven worden onderkend en opgelost. De Industriegroep noemt dit suksesvol „anders denken endoen Maar zij wil via de zojuist genoemde punten natuurlijk niets anders dan een veel grotere vinger in de pap. In het verleden maakte grote industrie-vestigingen zelf zo ongeveer de dienst uit en bepaalden wat er met het milieu mocht worden aan gericht. Slechts hier en daar teruggefloten door een overheid, die de milieuvergunningen verleende. De laatste jaren is de milieuwetgeving sterk uitgebreid en worden er strengere verplichtingen opgelegd, wat het bedrijfsleven blijkbaar niet zint. De Industriegroep vindt dat de gunstige invloed van het bedrijfs leven nu zo groot en goed is geworden, dat de zorg voor het milieu rustig aan hen kan worden overgelaten. En dus kunnen de milieu-organisaties zich wel opdoeken. Het milieu is „uit", leve delndustriegroep Midden- Zeeland! Dat het heel wat anders ligt, blijkt wel uit de treurige feiten van de laatste maanden, die laten zien hoe een aantal chemiegiganten langs de Rijn en andere rivieren zich als onverantwoordelijke milieuver nietigers heeft gedragen. En hoe ze zich in allerleibochten wringen om overtredingen van milieuwetten te verdoezelen en dus ook vergeten te melden dat er weer eens een illegale lozing heeft plaats gevonden. Volgens het ministerie van milieu in Hessen is Hoechst daarmee niet onbekend. Hans Pannink Een voorlopig sukses boekte de ZMF samen met vele andere groepen in de strijd tegen de smeerpijp van Tessenderlo Chemie. Dit ten zuiden van Tilburg gelegen chemische bedrijf zou haar afval ongezuiverd bij Antwerpen in de Schelde lozen Volgens onze berekeningen zou het cadmiumgehalte in de Schelde in één klap verdubbelen. Ook de hoeveelheden kwik, radium en andere vervuilende stoffen Zouden sterk stijgen. In september spanden de ZMF, Greenpeace-België en de Bel gische gemeente Olen een rechtszaak aan tegen het bedrijf en de betrokken overheden. We werden vanuit Nederland ge holpen door de gemeenten Vlissingen en Oostburg, Zeeuws landschap, de Zeeuwse Vissersorganisatie en de stichting Rein- water. De rechtszaak werd om formele redenen verloren, maar toch leidde deze brede aktie tot sukses. Behalve de genoemde groepen maakten ook de gemeente Antwerpen en de Neder landse regering steeds meer bezwaar. In oktober werd de druk op de Vlaamse milieuminister Lensens te groot. De vergun ning van Tessenderlo Chemie om ongezuiverd op de smeer pijp te lozen werd ingetrokken en vervangen door twee nieuwe, met scherpere eisen. Tessenderlo Chemie zal er dus eindelijk aan moeten geloven zuiveringstechnieken toe te pas sen. Vooralsnog zal het (half?-) gezuiverde afvalwater zoals vanouds in enkele volledig verpeste riviertjes in de Belgische Kempen terechtkomen. Maar er wordt opnieuw gewerkt aan een vergunning om dit afvalwater via de smeerpijp af te voeren. Als die op tafel ligt, willen we bekijken of de zuiveringseisen naar onze zin ver genoeg gaan. Er is een gloednieuwe tentoonstelling en bijbehorende katalo gus over de Westerschelde. Ze zijn gemaakt voor iedereen die langs de Westerschelde woont, er dagelijks over heen vaart of op een andere manier in de Westerschelde geïnteresseerd is. Diverse zaken komen aan de ordede loop van de Wester schelde door de eeuwen heen; diverse landschapstypen zoals platen, slikken en schorren; de flora en de fauna; het gebruik van de Westerschelde door de mens vroeger en nu; scheep vaart en industrie, de vervuiling, diverse oude en nieuwe plan nen zoals oeververbindingen, kanalen enbochtafsnijdingen en diverse akties van milieuorganisaties voor een beter milieu in de Westerschelde. De tentoonstelling kunt u lenen voor thema-avonden, in bibliotheken, in dorpshuizen, in wijk- en buurtgebouwen, etc. Het is de bedoeling dat de tentoonstelling veel gebruikt en bezichtigd gaat worden. De katalogus is ook los interessant om te lezen. U kunt de katalogus bestellen door overmaking van 4,5 0 op giro 2982942 t.n.v. Zeeuwse Milieufederatie te Goes o.v.v. katalogus Westerschelde (inkl. verzendkosten). De tentoonstelling en katalogus zijn tot stand gekomen door een samenwerking van Natuurbeschermingsvereniging De Steltkuut, Greenpeace afd. Zeeuws-Vlaanderen en de Zeeuwse Milieufederatie. Voor de tentoonstelling en de kata logus werd gebruik gemaakt van foto's van vele vrijwilligers. De leuke vormgeving is van Kristiaan Daled (vormgever Wantij). 16

Wantij | 1986 | | pagina 16