Kursus biologisch tuinieren Kursus zeeuwse landschappen Kursus landbouw, milieu en ontwikkeling Opslag van vliegas insloegebied De ijsbaan in de ijskast 17 De Werkgroep Natuur- en Milieu-edukatie Walcheren or ganiseert een kursus waarin men leert op biologische wijze, d.w.z. zonder gebruik van kunstmest en milieu-onvriende lijke bestrijdingsmiddelen groenten en aardappelen te kweken. De kursus bestaat uit 6 theorie avonden, waarvan de eerste 4 gehouden worden aan het begin van het tuinseizoen. Bespro ken wordt dan hoe de grond bemest en bewerkt moet worden, hoe een komposthoop opgezet wordt, en hoe ziektes te bestrijden zijn. Op de overige 2 avonden later in het seizoen, worden in de praktijk gerezen vragen beantwoord. De kursus wordt gehouden te Middelburg, in de Rijks Pedagogische Akademie, Kruitmolenlaan (achter het station) op 4 maandagavonden (16 en 23 februari, 9 en 16 maart) van 19-00-21.30 uur. Overige avonden worden vastgesteld in over leg met de kursisten. De kosten bedragen 40,- (inkl boek). Inlichtingen/opgave (voor 1 februari) bij Els Huibregtse, tel. 01184-61054. De Werkgroep Natuur- en Milieu-edukatie Walcheren orga niseert (voor de 3e maal) een kursus over het Zeeuwse Land schap Het doel van de kursus is de interesse op te wekken voor de naaste omgeving, opdat men de natuurlijke en landschap pelijke waarde ervan in zal zien, met het belang van het behoud van deze waarden. De kursus bestaat uit 10 avonden en 4 exkursies, welke ver zorgd worden door deskundigen van o.a. de stichting Het Zeeuwse Landschap, de Stichting Duinbehoud, de Dienst Natuur-Milieu en Faunabeheer en de Zeeuwse Milieufede ratie. De kursus wordt gehouden te Middelburg, en de Rijks Pedagogische Akademie, Kruitmolenlaan (achter het station) op 10 wekelijkse donderdagavonden, met ingang van 15 febru ari (behalve in de schoolvakanties). De exkursies zijn op zaterdag. De kosten bedragen 50,--. nlichtingen en opgave (voor 31 januari) bij Els Huibregtse, tel. 01184-61054. Onder de titel „Ongelijkheid, kunnen wij er wat aan doen?", organiseren het ZAJK, het COS-Zeeland en het Consulent schap voor natuur- en milieueducatie een weekend voor mensen uit landbouw-, milieu- en ontwikkelings-organisaties. Doel is om de samenhang tussen landbouw-, milieu- en ontwikkelingssamenwerkingsproblematiek te verduidelijken en de mogelijkheden op lokaal en regionaal niveau te ver groten. De kursus is praktisch van opzet en duurt vijf avonden. Deze kursus die op twee plaatsen wordt georganiseerd start in Zeeuws-Vlaanderen op 19 januari (eindigt op 16 februari) en start in Midden-Zeeland op 20 januari (eindigt op 17 februari). Na aanmelding (uiterlijk voor 10 januari) ontvangt u nadere mededelingen over de plaats waar de kursus wordt georga niseerd. Informatie en aanmeldingMarten Wiersma, Postbus 334,4460 AS Goes, telefoon 01100-11675. De Raad van State hield op 4 november j.l. een extra-zitting over de milieuvergunningen voor de kolencentrale van de PZEM in Borsele. De PZEM had namelijk gevraagd een eerder besluit van de Raad van State op te heffen. Daarin was vast gelegd dat de opslag van vliegas (de reststof van kolenverbran- ding) vooralsnog in gesloten silo's moet gebeuren. De PZEM heeft daar grote moeite mee, omdat opslag in silo's duurder is dan open opslag. Inmiddels zijn wel de nieuwe voorschriften bekend die het ministerie van VROM wil hanteren. Die komen neer op silo opslag en alleen in bijzondere omstandigheden opslag in de open lucht, bijvoorbeeld als de afvoer stagneert door sta kingen of te slechte vliegaskwaliteit om voor hergebruik te dienen. D e ZM Fstemdeinmethetopheffen van oude b esluit van de Raad van State mits de nieuwe voorschriften, zoals die door het ministerie van VROM worden geadviseerd, in de vergunning worden opgenomen. Door de ZMF werd aangegeven dat een tekort aan afzet-mogelijkheden van vliegas, bestemd voor de baksteen/betonindustrie en wegen-aanleg, niet tot de bijzon dere omstandigheden gerekend mag worden. Het overschot aan vliegas (landelijk in 1985 ca. 300.000 ton) ontstaat immers niet tengevolge van stakingen of door kwaliteitseisen die aan de vliegas worden gesteld. De planologie-werkgroep Walcheren vroeg de gemeenteraad van Middelburg onlangs om een bestemmingsplan wijziging voor het gebied rond kamping „de Ijsbaan". De planologie-werkgroep is namelijk bezorgd over even tuele aantasting van de aanwezige natuur- en landschaps waarden. Het gebied bestaat uit een graslandkomplex met duidelijke moerneringsrestanten en een drinkput. Derge lijke terreinen komen op Walcheren nauwelijks meer voor. Momenteel rust er op dit gebied nog een rekreatiebestem- ming (sportterrein). Kamping „de Ijsbaan" heeft ook uit- breidings- en moderniseringsplannen gehad. Mede door be zwaren van de planologie-werkgroep zijn de plannen in de ijskast terecht gekomen. Het advies van de Consulent Natuur, Milieu en Faunabeheer (Ministerie Landbouw en Visserij) is bovendien duidelijk. Behoud en aangepast beheer van dit gebied is wenselijk èn mogelijk. Kortom: redenen genoeg om de bestemming van dit gebied te wijzigen, waardoor hetgebied ook planologisch veilig gesteld wordt. Eens afwachten of de gemeente Middelburg nu wéér zo slagvaardig te werk gaat als het geval was met de uitbreidingsplannen van de kamping.

Wantij | 1986 | | pagina 17