R «MM ECENSIES De stichting Het Zeeuwse Land schap vierde het afgelopen jaar feest vanwege haar 50ste verjaardag. De Zeeuwse bevolking werd benaderd: huis aan huis een folder en een sticker, regionale avonden met exkursies naar een terrein in de buurt en de uitgave van een feestboek over Zeeuwse landschappen en „Het Zeeuwse Landschap". Het boek valt uiteen in drie gedeelten, die achtereenvolgens de geschiedenis van de stichting (1), een schets van Zeeuwse landschappen (2) en het natuurbeheer van Zeeuwse terreinen (3) bevatten. 1. De pagina's 11 t/m 50 om vatten de aanleiding om Het Zeeuwse Landschap op te richten, n.l. de dreigende verkaveling van het landgoed Hoogduin in de Walcherse Manteling voor villa- bouw in 1936. De verwerving mis lukte echter. Problemen rond de natuur van Het Zwin leidden tot een beheer door het Zeeuwse Land schap van de gronden, die in eigen dom waren bij de Dienst der Domeinen. Dat was in 1939. Na Hoogduin, Het Zwin en het meewerken aan regelingen als meldingsgebieden passeren be kende Zeeuwse terreinen in alle regio's de revue. Verscheidene werden eigendom of kwamen in beheer bij het Zeeuwse Land schap. In andere gevallen kon eenbeheer worden gestimuleerd dat meer met de natuur rekening hield. Het leuke van deze benadering is, dat met al die konkrete stukken ge schiedenis van ons provinciale „Landschap" een goed beeld wordt gegeven welke soorten terreinen aanwezig zijn en waarom ze de moeite van het behoud waard zijn. Het wordt duidelijk dat Het Zeeuwse Landschap volwassen is geworden met veel vallen en opstaan. Iets anders kon moeilijk verwacht worden in ee<J provincie met zo'n sterke agrarische be- langenwereldnatuurbescher mers doen toch niet anders dan boeren belemmeren? Uit het stuk historie is ook te lezen dat de toenemende financiële afhanke lijkheid van de provinciale overheia een toenemende bemoeizucht meebracht, gevoed door de land- bouwlobby. 2. De huidige landschappen van Zeeland passeren hierin beknopt de revue, inklusief de nieuwe landschappen zoals van het Veerse Meer en de Grevelingen (51-94). Vooral de vormende rol van de agrarische mens wordt geakcentu- eerd. Per landschap komen steeds aan de orde de aspekten van het natuurlijke ontstaan, menselijke invloed, waarde voor planten en dierenwereld en flitsen over beheer en bedreiging. 3. Het beheer van Zeeuwse natuurgebieden komt aan de orde in Het landschap beheren (95-134) en De beheerder op de voet gevolgd (135-187). Van de meeste land schappen, die in deel 1 en deel 2 aan de orde kwamen, wordt hier uitgebreid aangegeven hoe het beheer moet worden gerealiseerd. Dit deel wekt begrip voor de maatregelen die men als buiten- liefhebber in het veld kan zien uitgevoerd. Het gaat om de ge volgen van het doen of nalaten van werkzaamheden als maaien en kappen, afvoeren en beweiden, bemesten en beplanten, afsluiten voor bezoek, omkaden en dras zetten (waterbeheersing en waterbeheer) en tegengaan van stuiven. Op de voet kan de beheer der nog eens worden gevolgd in vier specifieke terreintypen (schor, plaat, oudland-grasland en land goed). Het boek is duidelijk toegespitst op de geschiedenis van „Het Zeeuwse Landschap" en op het terreinbeheer ill Zeola:id:(onder titel). De foto's van Kleingeld zijn een prima visualisering van de stof en bieden ook leuke konkrete details van plante- en diersoorten. De aquarellen in het boek zijn een ^nwiStvan^^^H"lli¥WeCTgave van een stuk kuituur, zoals aanleg van kasteelbergen en dijken, of natuur, te weten landschap met natuur elementen. Ze komen echter niet tot hun recht door het ontbreken van teksten, die een goed verband met de geschiedenis van Zeeland geven. Het beheer van natuurgebieden vormt geen gemakkelijke stof voor de meeste mensen en het boek zal zeker niet alle Zeeuwse gezinnen halen zoals de huis-aan-huis folder. Daarvoor is in dit soort boeken doorgaans het taalgebruik ook te weinig gemakkelijk. Wie specifiek belang stelt in „Het Zeeuwse Landschap" en het beheer van de Zeeuwse natuur, zij dit boek van harte aanbevolen. Wie alleen algemeen is geïnteresseerd in de Zeeuwse landschappen, hun struktuur en waarden, kan beter terecht in het boek Het Zeeuwse Landschap door hetzelfde drietal gemaakt en uitgegeven door Het Spectrum in 1980 voor15,-. Mens Zee Land. Het beheer van het Zeeuwse Landschap door P. H. Nienhuis, R. J. B. M. Willems en R. H. G. Kleingeld. 1986. Uitgave door Het Zeeuwse Landschap, Pitman te Goes en Fanoy boehen te Middelburg. Prijs f 49,— (voor begunstigers bij Het Zeeuwse Landschap f 34,90). 192 pagina's. door Jaap Woets

Wantij | 1986 | | pagina 20