4 Niet op de hoogte Mechanisch slootonderhoud helft van het landelijke. Hoe kijkt u daar tegenaan Tja, het liefst zou ik niks spuiten, maar we hebben weinig personeel en kunnen het dus niet met handkracht. Overigens, de provincie valt de waterschappen nu wel aan, maar ze kunnen er zelf ook wat van. Waar zijn die cijfers te vinden? De vergelijking met de rest van Neder land gaat trouwens niet op. Wij schonen alle sloten, elders moeten vaak de inge landen het zelf doen en wat verbruiken die? Dat staat niet in de statistieken. Zo zit dat ook op Walcheren, daarom lijken die er zo gunstig uit te springen. Maar goed, wij proberen het verbruik echt te verminderen, dat verzeker ik u. Is de gifspuit niette vervangen door mechanisch onderhoud? Als je niet meer spuit, moet je zeker vier keer per jaar mechanisch schonen. Dat is veel te duur. Het zou natuurlijk wel kunnen, maar dan moeten de polderlasten om hoog en wij zitten landelijk al met zeer hoge zuiveringslasten. We zijn daarom erg prijsbewust, wat niet wil zeggen dat we de ons opgedra gen milieutaak niet behartigen. Daar staan we óók voor, maar dat kost dan wel wat. Wij zien het zo er moet een goede verhouding blijvend tussen de kosten en het produkt dat je aflevert. Zo vind ik het ook onzinnig dat de provincie naar zo'n hoge kwaliteit van het water streeft, terwijl dat hier door het brakke karakter haast niet te doen is. Sommig onderhoud doen we mecha nisch, zoals riet maaien, maar bij steile kreekranden ligt dat moeilijk. De helft kun je alleen maar bijhouden met che mische middelen. En het is ook niet goed daarmee plotseling te stoppen. In 15 jaar hebben we de rietgroei met chemisch onderhoud redelijk afgeremd. Zodra je daarmee ophoudt, komt het riet weer terug. Een van onze belangrijkste taken is toch om te zorgen dat het water kan worden afgevoerd als er op een dag meer dan 10 mm valt. Jullie hebben te weinig oog voor al die andere taken die we hebben. Ik kan me ook ontzettend ergeren aan politici die zeggen dat je het beheer niet goed doet. Ze zijn gewoon niet op de hoogte. Als je ziet wat er in de afgelopen tien jaar al lemaal is veranderdWe hebben nu bijv, regelmatig overleg over allerlei zaken met 't Duumpje. W e zijn veel verder dan jullie denken. Het Vrije van Sluis besteedt een groot deel van het onderhoud uit aan een aannemersbedrijf. Is di t wel verstandig, zo'n bedrijf zal toch graag veel spuiten en dat deklare- ren? Als u dat zo stelt, moet u wel een enorm wantrouwen hebben in ons toezicht. W e hebben in de heer Eversdijk van de ge meente Aardenburg echt een deskun dige vent. Hij heeft vroeger bij Den Doelder (groenbedrijf, red.) gewerkt en daarvoor bij Groenleer (bestrijdings- middelenbedrijf, red.). Als we geen ver trouwen in hem zouden hebben, was hij hier niet aangesteld. Hij is een zeer milieubewust man, kijk maar eens hoe Aardenburg er bij ligt. De gang van zaken bij ons is zo, dat wij de bestrijdingsmiddelen inkopen, dus er kan niet zo maar raak gespoten worden. Bovendien vindt er achteraf een ver werking plaats van de gegevens. Evers- dijk houdt de boel in het veld in de gaten en hij instrueert de sproeiers vooraf. Daar is ie echt zeer kien op.

Wantij | 1986 | | pagina 4