Over allesbranders en andere kachels Toch maar niet Luchtverontreiniging Een verstandige houtkachel 6 Allesbrander Het woord allesbrander is mislei dend. Het geeft de indruk dat je pro bleemloos allerlei spullen in de ka chel kunt verbranden om de ruimte te verwarmen. Dat lijkt handig, al je afVal een, twee, drie de kachel in. Kortomminder afval, eigen ener gievoorziening en spelen met vuur Inderdaad, spelen met vuur, want allesbranders zijn alles behalve pro bleemloos. Kachels kunnen voor verschillende brandstoffen gemaakt zijn. Er zijn bij voorbeeld gaskachels, kolenkachels, houtkachels en de zogenaamde alles branders, ook wel kombikachels ge noemd. Bij alle kachels bepaalt de brand stof hoe de kachel er uitziet. Het ren dement en de uitstoot van verbran dingsgassen spelen hierbij een grote rol. Als je dit weet, is het te begrijpen dat een kachel die „alles" brandt een energie- verspillende en luchtveronreinigende kachel moet zijn. Want dat alles kan hout of kolen zijn, maar ook kleren, schoenen, gekleurde tijdschriften, stuk ken plastik en andere kunststoffen. De kachel is dan dus niet meer ge specialiseerd in die bepaalde brandstof. Het rendement neemt af en de luchtver ontreiniging neemt toe. Geverfd sloop hout bijvoorbeeld bevat lood en soms impregneermiddelen om het hout te verduurzamen. Verbranding van zulk hout en van plastik (kunststoffen) ver oorzaakt het ontstaan van chemische verbindingen, die vaak schadelijk zijn voor de gezondheid. De allesbrander is dan ook meer bedoeld om een kolen- en een houtkachel te kombineren (vandaar de naam kombikachel). Toch is een kombikachel waarin alleen kolen en droog, ongeverfd hout worden verstookt ook geen sukses. Een kolen- en een houtkachel zijn namelijk nogal verschillend van aard. Een echte kolenkachel heeft een schudrooster en een asla. De lucht stroom wordt door het vuur heen ge blazen. Bovendien is een kolenkachel van metaal. Een houtkachel heeft geen rooster of asla. Hout wordt op bodem gestookt en de toegevoerde lucht wordt dicht over het vuur geleid. Een houtkachel is vaak van keramiek of verwant materiaal. Als toch gebruik wordt gemaakt van metaal, dan kan aan de binnenkant het best 4 a 5 cm dik vuurbeton worden aangebracht. Dat een houtkachel het best van steen gemaakt kan worden, komt doordat bij een goede verbranding de houtvuren heel erg heet moeten zijn. In een metalen kachel is zo'n hoge temperatuur 1000 (±1000° C) in de praktijk nauwelijks te realiseren. De uitgestraalde hitte kan plaatselijk heel onaangenaam zijn. Een hete metalen kachel kan bovendien ge vaarlijk zijn met kinderen en levert schroeigevaar op voor meubels en kle ren. Schroeiende stofdeeltjes werken bovendien irriterend op de slijmvliezen. Een stenen kachel geleidt de warmte slecht. Ze houdt de warmte dus goed vast en straalt die daardoor langer uit. Alleen een gaskachel is een echt schone kachel. De kolen-, hout- en zeker de kombikachels veroorzaken luchtver ontreiniging als koolmonoxyde, roet, aldehyden, PAK's (polycyklische aro matische koolwaterstoffen). De uitstoot van deze stoffen is tiir beperken door de brandstof in de juiste 1» vorm te gebruiken (goede maat kolen ei schoon, gedroogd hout in kleine brok a; jes) en door de verbranding zo volledij i: mogelijk te laten plaatsvinden, zoda weinig reststoffen overblijven. Bij houtvuren moet voor een volle a dige verbranding de schoorsteen boven I dien van steen zijn. Een aluminium pijpji i zou bij de hoge temperaturen smelter n De schoorsteen moet ook regelmatig geveegd worden. Het roet dat bij de vei branding ontstaat, kleeft aan de binnen Ir kant van de schoorsteen en kan bij on r< voldoende onderhoud vlam vatten. 'Toen we hem kochten zeiden ze, dat een stenen kachel niet té klein mag zijn Een kombikachel, een kachel waar du j zowel kolen als hout in gestookt kunnei 1 worden, is geen sukses. De stichting De Twaalf Ambachtei werkt echter al geruime tijd aan iets be 1 ters, de zogenaamde Fin-oven. De ovei wordt gestookt op hout, is van steen en i zodanig ontworpen dat er erg weinip schadelijke stoffen vrijkomen en he rendementhoog is. Nadelen van de ovei zijn, dat het apparaat zeer groot is, nie zomaar in elk (huur)huis te plaatsen en i voor de burger aanvankelijk een duu apparaat is. Mocht u desalniettemin ge ïnteresseerd zijn, bij de milieufederatii kunt u een informatieblaadje aanvragen

Wantij | 1986 | | pagina 6